Aktualnie projektowanie przestrzeni zmierza w stronę minimalizmu, elegancji i funkcjonalności, co sprawia, że szkło staje się jednym z ważniejszych materiałów wykorzystywanych w ich aranżacji. Neutralność, estetyka i wszechstronność zastosowań to cechy, które są niezastąpionymi drogowskazami w projektowaniu wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. Na czym w takim razie opiera się projektowanie z użyciem szkła, jakie są jego główne zalety oraz w jakich zastosowaniach sprawdza się najlepiej?

 

pic 1

 

Rola szkła w nowoczesnych aranżacjach

 

Szkło jest materiałem popularnym w przestrzeniach o różnym przeznaczeniu ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do jej optycznego powiększania. Pełni różnorodne funkcje: od estetycznych po praktyczne. Przezroczystość szkła, jego umiejętność odbijania światła, a także szeroka gama dostępnych rozwiązań sprawiają, że można je łatwo dopasować do wielu stylów wnętrzarskich – od nowoczesnych loftów po klasyczne apartamenty.

 

Jedną z kluczowych cech szkła jest jego neutralność. Szkło nie narzuca określonej estetyki, dzięki czemu może harmonijnie współgrać z innymi materiałami, takimi jak drewno, beton, metal czy tkaniny. Jego użycie pozwala tworzyć harmonijne i spójne aranżacje, niezależnie od stylu czy palety kolorystycznej. W architekturze szkło pomaga nawiązać relację wnętrza z tym, co na zewnątrz, a w wielu przypadkach może też łączyć przestrzenie w obrębie jednego pomieszczenia – tłumaczy arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend, Ambasadorka Saint-Gobain Glass.

 

Szerokie horyzonty w projektowaniu

 

Rozwiązania szklane mogą być wykorzystywane w różnych aplikacjach, a ich zastosowanie oferuje zarazem wiele benefitów. Szklane ścianki wewnętrzne stają się coraz popularniejsze zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i prywatnych. Pozwalają na wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych bez konieczności ograniczania przepływu światła dziennego, a jednocześnie skutecznie chronią użytkowników przed hałasem. Dzięki przegrodom ze szkła można tworzyć otwarte przestrzenie, sprzyjające pracy zespołowej w biurach lub oddzielać strefy życia codziennego w domach. Tego typu rozwiązanie jest zabiegiem estetycznym, pomieszczenia zaś zyskują dzięki temu lekkość w odbiorze i nowoczesny charakter. Innym przykładem mogą być drzwi całoszklane, które w przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych tworzą otwarte otoczenie mimo wyraźnego wydzielenia poszczególnych stref.

 

W łazienkach szkło jest jednym z najważniejszych materiałów: przezroczyste, z efektem lustra lub z fakturą wzorów szkła ornamentowego – idealnie dostosowuje się do projektu. Na przykład kabiny prysznicowe wykonane ze szkła TIMELESS® są estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki przezroczystej, trwałej powłoce mineralnej szkło TIMELESS® jest dodatkowo chronione przed powstawaniem białego nalotu, który zwykle towarzyszy korozji szkła.

 

pic 2

 

Jak zaprojektować łazienkę przyjazną domownikom i środowisku? Stawiając na wysokiej jakości rozwiązania szklane! Szkło prysznicowe TIMELESS® wykonane na bazie wysoko przeziernego, ekstra białego szkła DIAMANT®, to rozwiązanie jednocześnie praktyczne, jak i niezwykle estetyczne. To w nim leży sekret nieskazitelnie czystej, idealnie przeziernej kabiny prysznicowej, która wprowadza do wnętrza światło, przestrzeń i harmonię. Supertrwała powłoka antykorozyjna, przedłużająca żywotność szkła TIMELESS®, chroni przed zmatowieniem i uporczywymi zabrudzeniami. Wraz z upływem czasu nie wypłukuje się z powierzchni i nie ma potrzeby jej odnawiania – mówi Magdalena Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

Szkło znajduje szerokie zastosowanie także w kuchniach, na przykład jako panele między blatem a szafkami (MIRASTAR® REFLECT). Szkło hartowane jako wykończenie ściany kuchennej nie tylko chroni przed zabrudzeniami, ale również dodaje elegancji. Jest to materiał łatwy w czyszczeniu i odporny na wysokie temperatury.

 

Lustra zmieniają wnętrze

 

Lustro to ważny element, który nie tylko dodaje poszczególnym projektom elegancji, ale pełni też szereg praktycznych funkcji, które znacząco wpływają na komfort i estetykę pomieszczeń.

 

Lustra dają nam niezwykłą możliwość wywołania rozmaitych efektów wizualnych – na przykład lustro większego rozmiaru na całej wysokości ściany zrobi naprawdę niesamowite wrażenie w pomieszczeniu.


Pamiętajmy, że rozwiązanie to wykonane na szkle ekstra białym będzie mieć neutralną barwę krawędzi tafli, dzięki czemu nie będzie wyróżniać się na jasnym tle. Efekt wizualny możemy spotęgować odpowiednim podświetleniem – na przykład oświetleniem LED, wydobywającym się zza lustrzanej tafli albo zza dekoracyjnej ramy, które zwiększy wrażenie przestrzenności i głębi – dodaje arch. Magdalena Federowicz-Boule.

 

pic 3

 

Lustra we wnętrzach wiążą na stałe elegancję z funkcjonalnością. Nowość na rynku – lustro bezpieczne MIRALITE® EASYSAFE – sprawdzi się doskonale jako wielkogabarytowa okładzina ścienna i nie tylko podniesie walory estetyczne projektu, ale też wprowadzi element ochrony, który jest kluczowy np. w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu.

 

Lustro MIRALITE® EASYSAFE zostało zaprojektowane po to, aby zapewnić użytkownikom spokój i bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Warstwa ochronna nałożona na lustro w trakcie jednostopniowego procesu produkcyjnego eliminuje potrzebę nakładania folii zabezpieczającej na etapie przetwarzania. Test wahadłowy odporności na rozbicie potwierdza, że w przypadku pęknięcia tafli 98% odłamków szkła pozostaje na warstwie ochronnej żywicy, co jednocześnie stanowi gwarancję bezpieczeństwa osób znajdujących się we wnętrzu – wyjaśnia Magdalena Lipińska.

 

Komfort użytkowania

 

Szkło i lustra w projektowaniu wnętrz mają wiele zalet, które mogą wpłynąć na komfort użytkowników końcowych. Szkło optycznie powiększa przestrzeń, a dzięki swojej neutralności i dopasowaniu się do niemal każdego stylu idealnie komponuje się też z innymi materiałami. Może być wykorzystane zarówno w stylu industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym, jak i w klasycznych konfiguracjach. Odpowiedni dobór typu szkła do wnętrza umożliwia uzyskanie wymaganych benefitów. Jednym z ważniejszych atutów szkła jest dostęp do światła dziennego. Pomieszczenia z dużą ilością naturalnego światła sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu, poprawiają nastrój i zwiększają produktywność. A jeżeli zależy nam dodatkowo na odcięciu od niechcianych dźwięków, do dyspozycji pozostaje szkło laminowane z folią akustyczną. Zastosowane w przegrodach biurowych czy mieszkalnych zapewnia prywatność i ogranicza hałas, podnosząc jakość użytkowania danej przestrzeni.

 

Współczesne wykorzystanie szkła w budynkach publicznych i prywatnych nie tylko zapewnia odpowiednio wysoki komfort, ale również wspiera zasady zrównoważonego rozwoju i współgra harmonijnie z otoczeniem. Poprzez optymalne doświetlenie naturalnym światłem i ograniczenie potrzeby korzystania ze sztucznego oświetlenia, szkło pomaga zmniejszyć zużycie energii, co ułatwia obniżenie rachunków za prąd oraz promuje zdrowy tryb życia i kontakt z przyrodą. Kolejną zaletą jest także to, że materiał ten jest w pełni przetwarzalny, a więc to wybór przemyślany i odpowiedzialny – w trosce o człowieka i planetę – zaznacza Magdalena Lipińska.

 

Zastosowanie szkła sprawia, że przestrzeń staje się bardziej praktyczna i atrakcyjna wizualnie. Różnorodność typów szkła i możliwość dostosowania go do preferencji użytkownika pozwalają na tworzenie unikalnych projektów, a to czyni je jednym z najważniejszych materiałów w procesie tworzenia nowoczesnych wnętrz.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.