Osiedle Slow City od EKOPARK. Materiały prasowe: OknoPlus
Czy cisza w mieście jest możliwa? Osiedle Slow City od EKOPARK udowadnia, że tak. Nowoczesne rozwiązania od Glassolutions i OknoPlus oferują komfort akustyczny, który przestaje być luksusem – staje się nowym standardem w budownictwie. Jak w takim razie zadbać o spokój w dynamicznym otoczeniu i w jaki sposób technologie zmieniają życie, by uchronić je przed ciążącym hałasem?
Wyzwanie XXI wieku – smog akustyczny
Hałas towarzyszy ludziom w codziennym życiu, ale jego wpływ na zdrowie i samopoczucie jest często bagatelizowany. Tymczasem długotrwałe narażenie na wysoki poziom dźwięku – szczególnie taki, który przekracza 75 dB – prowadzi do poważnych konsekwencji. Problemy, jak nadciśnienie, zaburzenia pracy serca, przyspieszone procesy starzenia czy nawet trwałe uszkodzenie słuchu, są powszechnie potwierdzane przez badania. Hałas oddziałuje również na zdrowie psychiczne, zwiększając poziom stresu, wywołując irytację i wpływając na zdolność koncentracji. W dodatku ma też zdolność do modulowania emocji i nastroju, co może pośrednio wpływać na podejmowanie decyzji oraz relacje społeczne.
Jednym ze współczesnych zjawisk jest smog akustyczny – tj. nagromadzenie dźwięków o wysokim natężeniu, które w sposób ciągły oddziałują na przestrzeń miejską. Jest on efektem działalności człowieka i uznaje się go za poważne zanieczyszczenie środowiskowe, porównywalne z tradycyjnym smogiem powietrznym. Główne źródła tego problemu to ruch drogowy, przemysł, transport kolejowy i lotniczy oraz intensywna działalność gastronomiczna i rozrywkowa. Już dźwięki o natężeniu 55 dB mogą powodować dyskomfort, a wspomniane poziomy przekraczające 75 dB klasyfikowane są jako szkodliwe dla zdrowia. Hałas w postaci 90 dB grozi uszkodzeniem słuchu, a wartości powyżej 120 dB powodują fizyczny ból.
W Polsce problem smogu akustycznego szczególnie dotyka mieszkańców dużych miast. Badania wskazują, że w Łodzi, Trójmieście czy Krakowie poziomy hałasu w przestrzeni publicznej wynoszą ponad 73 dB, co znacząco przekracza normy komfortu akustycznego. W Katowicach czy Warszawie hałas na osiedlach mieszkaniowych wynosi nawet 73 dB, dodatkowo potęgując dyskomfort funkcjonowania na co dzień. Szczególnym problemem są także strefy gastronomiczne w centrach handlowych, gdzie natężenie dźwięku może przekraczać 71 dB. Jednocześnie istnieją miasta takie jak Toruń, Olsztyn czy Dąbrowa Górnicza, które dzięki mniejszej intensywności zabudowy i ruchu miejskiego charakteryzują się relatywnie niższym poziomem hałasu.
– Walka ze smogiem akustycznym jest priorytetowa dla ochrony zdrowia publicznego oraz poprawy jakości życia – komentuje Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska – Rozwiązania takie, jak okna z zastosowanymi szybami laminowanych z folią PVB SILENCE® mogą znacząco zmniejszyć przenikanie hałasu do wnętrz. Technologia ta pozwala osiągnąć poziom izolacyjności akustycznej szyby na poziomie ponad 50 db. Warto nadmienić, że redukcja hałasu tylko o 10 db jest odczuwalna jako zmniejszenie go o połowę.
Redukcja nadmiernych decybeli to kluczowy element zrównoważonego rozwoju miast. Tworzenie pasów zieleni, wdrażanie strategii planowania przestrzennego oraz inwestycje w technologie dźwiękochłonne mogą nie tylko poprawić komfort życia mieszkańców, ale również uczynić aglomeracje miejskie bardziej przyjaznymi. Cisza i spokój to już nie luksus, a konieczność, dlatego też działania na rzecz eliminacji smogu akustycznego mają znaczenie zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne. Ostatecznie, poprawa akustyki przestrzeni to inwestycja w przyszłość – odpowiedzialną, bardziej harmonijną i komfortową.
Osiedle Slow City od EKOPARK. Materiały prasowe: OknoPlus
Spokojne życie w Slow City
Slow City to unikalne osiedle stworzone przez dewelopera EKOPARK, które harmonijnie łączy zaawansowane technologie z troską o zdrowie i wygodę mieszkańców. Współpraca Glassolutions i OknoPlus zaowocowała rozwiązaniami, które skutecznie odpowiadają na wyzwania współczesnego budownictwa, zapewniając ciszę i spokój w dynamicznym otoczeniu nowo budowanej obwodnicy Krakowa. Priorytetem inwestycji usytuowanej w tej lokalizacji było zagwarantowanie najwyższego poziomu komfortu akustycznego oraz efektywności energetycznej, co udało się osiągnąć dzięki połączeniu innowacji obu partnerów.
W 10 budynkach wielorodzinnych zastosowano ponad 1400 aluminiowych okien premium z kolekcji Reveal Unique od OknoPlus, charakteryzujących się minimalistyczną konstrukcją – wysokość złożenia skrzydła i ramy wynosi zaledwie 97 mm, co pozwala zwiększyć powierzchnię szyby o 9%. Dzięki temu wnętrza są lepiej doświetlone naturalnym światłem, co przekłada się zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność.
Okna Reveal Unique – w połączeniu z nowoczesnymi szybami energooszczędnymi o współczynniku Ug=0,5 W/m²K od Glassolutions z ciepłą ramką Swisspacer oraz profilami aluminiowymi – spełniają najwyższe wymagania w zakresie energooszczędności. Ich wysoka efektywność termiczna pozwoli mieszkańcom Slow City cieszyć się optymalnym poziomem izolacji cieplnej, a to wpłynie na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz podniesie jakości życia. Współczynnik przenikalności ciepła Uw wynoszący 0,77 W/m²K odpowiada jednocześnie najwyższym standardom budownictwa pasywnego.
Zbliżenie na okna zamontowane w budynkach wielorodzinnych na osiedlu Slow City od EKOPARK. Materiały prasowe: OknoPlus
Niezwykle istotne znaczenie dla komfortu akustycznego miały też pakiety szybowe dostarczone przez Glassolutions, oferujące izolacyjność akustyczną na poziomie od 33 dB do 37 dB – w zależności od lokalizacji i usytuowania budynku. Zastosowane konfiguracje obejmowały różne typy szyb o zróżnicowanej budowie – w tym m.in. 6x4x4 o izolacyjności Rw 36(-1,-5), 8x4x6 o Rw 39(-1,-4), 10x4x6 o Rw 41(-1,-4) oraz 44.2x4x6 o Rw 41(-2,-6).
– Nasze okna Reveal Unique wyróżniają się nie tylko wyjątkowymi parametrami technicznymi, ale również nowoczesnym wzornictwem – tłumaczy Izabela Tryba, Dyrektor Działu Obiektowego OknoPlus. – Wklejanie pakietów szybowych w technologii DSB oraz solidne okucia Select gwarantują trwałość i bezpieczeństwo, podczas gdy ukryte detale, takie jak zintegrowane uszczelki czy maskujące listwy termiczne, podkreślają elegancję całej konstrukcji.
Inwestycja Slow City od EKOPARK jest przykładem przestrzeni projektowanej z myślą o jak najwyższym poziomie życia mieszkańców. Antysmogowe chodniki, strefy uspokojonego ruchu oraz infrastruktura sprzyjająca aktywności fizycznej (w tym ścieżki spacerowe), tężnia solankowa, a nawet polany piknikowe dopełniają wizję miejsca, które stawia na wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań oraz dbałości o szczegóły Slow City stanie się oazą ciszy i spokoju, wyznaczając nowy standard w budownictwie mieszkaniowym. To przestrzeń, która łączy estetykę z funkcjonalnością, oferując mieszkańcom niepowtarzalne warunki życia.
Budynek wielorodzinny na osiedlu Slow City od EKOPARK. Materiały prasowe: OknoPlus
WYCISZ.TO
Hałas, będący aktualnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych, wymaga skutecznych działań – te zaś należy zacząć od początku, tzn. od edukacji społeczeństwa. Właśnie dlatego Glassolutions wystartowało z kampanią WYCISZ.TO, podejmując się zarazem tego wyzwania. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat wpływu smogu akustycznego na zdrowie oraz przedstawienie praktycznych sposobów na jego ograniczanie. W kontekście projektów takich jak Slow City, gdzie komfort akustyczny jest niejako fundamentem inwestycji, kampania pokazuje, że walka z hałasem jest możliwa dzięki odpowiednim rozwiązaniom i świadomym decyzjom.
WYCISZ.TO podkreśla znaczenie ciszy jako podstawy dla zdrowego życia. Wykorzystując swoje doświadczenie, Glassolutions wraz z partnerami, do których należy m.in. OknoPlus, wskazuje na konieczność stosowania odpowiednich materiałów budowlanych, takich jak zaawansowane technologicznie szyby dźwiękoszczelne, które mogą redukować hałas na poziomie nawet 50 db. Edukacja w ramach kampanii zachęca do wdrażania takich rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i publicznym, gdzie nadmierne decybele wpływają na stan egzystencji i produktywność.
Ważnym punktem narracji jest także dostarczanie narzędzi dla architektów, deweloperów i inwestorów. Na stronie WYCISZ.TO dostępna jest mapa akustyczna Polski, która pozwala zrozumieć skalę problemu w różnych lokalizacjach. Wspiera to podejmowanie decyzji projektowych, uwzględniających potrzeby lokalsów. Kampania zwraca uwagę na znaczenie izolacji akustycznej w miejscach, gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy, takich jak szkoły czy budynki mieszkalne w pobliżu ruchliwych arterii.
WYCISZ.TO stanowi również inspirację do prostych działań, które poprawiają funkcjonowanie. Glassolutions zachęca do wprowadzania barier akustycznych, takich jak roślinność, odpowiednie rozmieszczenie budynków czy dźwiękochłonne materiały w przestrzeniach publicznych. Kampania pokazuje, że nawet małe zmiany mogą przynieść odczuwalne rezultaty, a cisza – często niedoceniana – powinna być teraz standardem współczesnych przestrzeni. Dzięki tej inicjatywie zjednoczone w działaniu marki nie tylko podnoszą świadomość na temat problemu hałasu, ale także dostarczają konkretnych narzędzi do jego redukcji, wpisując się w szerszy trend dbałości o komfort akustyczny w miastach.