Energia elektryczna z odnawialnych źródeł i optymalizacja procesów znacząco redukują ślad węglowy ciepłych ramek dystansowych i szprosów.
Swisspacer, wiodący producent ciepłych ramek dystansowych, wyznacza nowe standardy w zrównoważonym rozwoju. Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i optymalizacji procesów, Swisspacer znacznie poprawił swoje deklaracje środowiskowe produktu (EPD). Obecnie ślad CO₂ dla ramki dystansowej o grubości 16 mm wynosi mniej niż 0,15 kg CO₂ eq na metr bieżący, co oznacza redukcję o prawie 30% w porównaniu z poprzednią wartością. Dzięki temu Swisspacer oferuje nie tylko najlepszą deklarację EPD na rynku, ale jest również jedynym dostawcą, który obejmuje przy tym wszystkie etapy cyklu życia produktu – od kołyski aż po grób.
Deklaracja środowiskowa produktu (EPD) dostarcza szczegółowych informacji o wpływie produktu na środowisko w całym jego cyklu życia – od wydobycia surowców po jego utylizację („od kołyski do grobu”). Swisspacer regularnie publikuje EPD certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO 14025 i EN 15804. Dokumenty te stanowią istotny element procesu certyfikacji budynków zgodnie z uznanymi normami zrównoważonego rozwoju, takimi jak DGNB, LEED czy BREEAM.
– W Swisspacer kładziemy ogromny nacisk na dostarczanie naszym klientom i partnerom przejrzystych oraz zweryfikowanych danych na temat naszego śladu węglowego – podkreśla Sarah Sattler, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Swisspacer. – Deklaracje EPD pozwalają nam jasno pokazać, na jakim etapie jesteśmy oraz w jakich obszarach możemy się jeszcze rozwijać. Koncentrujemy się nie tylko na odnawialnych źródłach energii, ale również na podejściu cyrkularnym i ochronie zasobów. Jako wieloletni członek Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (DGNB) w pełni angażujemy się w realizację tego standardu.
Droga do dalszych usprawnień
Marie Guin, Partner ds. Innowacji w Dziale Badań i Rozwoju Swisspacer, dodaje: – Kluczowym elementem naszej strategii jest przejście na energię elektryczną z odnawialnych źródeł, co już pozwoliło osiągnąć znaczące postępy w naszych deklaracjach EPD. Jednocześnie inwestujemy w technologie recyklingu, których pozytywny wpływ na nasz ślad węglowy będzie widoczny w kolejnych wersjach EPD.
Swisspacer skupia się na zrównoważonych innowacjach, które pozwalają produkować w sposób oszczędzający zasoby oraz przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Kluczową rolę w 2025 roku odegra nowa technologia recyklingu, dzięki której materiał z ramek dystansowych nadający się do ponownego wykorzystania będzie trafiał z powrotem do cyklu produkcyjnego.
Więcej informacji na www.swisspacer.com