Polska jest europejskim liderem w zakresie eksportu okien i drzwi aluminiowych i drugim co do wielkości eksporterem tych wyrobów na świecie. Również na rodzimym rynku widać coraz większe zainteresowanie stolarką aluminiową. Czy to chwilowa tendencja lub moda, a może jednak stały trend? Jakie czynniki odpowiadają za popularność rozwiązań opartych na aluminium? Prezentujemy opinie przedstawicieli branży.
Tomasz Czupryniak, kierownik działu badań i rozwoju KRISPOL
Coraz większa popularność systemów aluminiowych wynika przede wszystkim z ich właściwości fizycznych, które przekładają się na komfort użytkowania stolarki okiennej oraz szersze możliwości zastosowań niż w przypadku innych systemów.
Wybierając stolarkę aluminiową, kierujemy się wizją odważnych projektów architektonicznych z obszernymi przeszkleniami. Okna aluminiowe odznaczają się lekkością i wysoką statyką, co sprawia, że idealnie nadają się do konstrukcji o wymiarach wykraczających poza standardy stolarki PCW.
Konstrukcje aluminiowe, dzięki smukłej budowie, prostokątnej formie, zlicowanym powierzchniom skrzydeł z ościeżnicami, wąskim przylgom, a przede wszystkim niskim przekrojom profili ramy i skrzydła, zapewniają większy dopływ światła dziennego, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.
Charakterystyczny styl okien aluminiowych podkreśla również ich lakierowanie. Stosowanie strukturalnych farb proszkowych to wysokiej klasy rozwiązanie, które w przypadku stolarki aluminiowej zapewnia łatwe utrzymanie w czystości i brak śladów palców przy codziennym użytkowaniu.
Choć okna aluminiowe są droższą opcją w porównaniu z oknami PCW, to ich wybór przekłada się na prestiż inwestycji, większy dostęp do najnowszych technologii, znakomite parametry techniczne oraz wyraźnie odczuwalny komfort użytkowania. Natomiast w przypadku okien podnoszono-przesuwnych (HST) poziom cenowy modeli opartych na profilach aluminiowych i tych z PCW jest porównywalny.
Na popularność systemów aluminiowych wpływa z pewnością fakt, że ich producenci oferują także wytrzymałe profile dylatacyjne ze wzmocnieniem, co jest kluczowe przy wyborze modnych, ciemnych kolorów. Zapewniają także skuteczną kompensację zmian termicznych, co ma ogromne znaczenie w okresie letnim. Ponadto konstrukcje aluminiowe umożliwiają zastosowanie stałych przeszkleń w ościeżnicy, co dodatkowo zwiększa ilość wpadającego światła.
Aluminium to lekki materiał, który sprawia, że skrzydła drzwi tarasowych HST są lżejsze i bardziej komfortowe w obsłudze niż skrzydła wykonane w innych materiałach.