Ustawowe cele są jasno wyznaczone. Do 2050 r. UE ma osiągnąć neutralność klimatyczną, a w Niemczech ma to nastąpić w 2045 r. Na targach Glasstec HEGLA przedstawiła system IG2Pieces, który może znacząco przyczynić się do osiągnięcia zakładanego zmniejszenia emisji CO2 w branży przetwórstwa i obróbki szkła float. W odróżnieniu od wielu innych działań służących ochronie klimatu, które wiążą się z wysokim nakładem czasu i pieniędzy, ten system rozdzielania szkła izolacyjnego nie tylko pozwala oszczędzać cenne zasoby, ale także przynosi klientom wymierne korzyści finansowe.

 

pic 1

 

Segregacja przekładająca się na wartość dodaną

 

Recykling szkła może być żyłą złota ze względu na wysoką jakość surowca – pod warunkiem zachowania odpowiedniej czystości szkło może być przetwarzane ponownie prawie bez końca. O ile pojemniki szklane w niektórych krajach wytwarzane są nawet w 90% z surowców wtórnych, to jeśli chodzi o szkło float ten potencjał nadal jest w dużej mierze niewykorzystany. Wymagania jakościowe dotyczące surowców do topienia są jednak w tym przypadku znacznie wyższe, co często powoduje, że przygotowanie do recyklingu jest nieekonomiczne.

 

Dlatego segregacja poszczególnych surowców przynosi określone korzyści ekonomiczne w odróżnieniu od najbardziej dotychczas rozpowszechnionej metody utylizacji, czyli zbiórki mieszanej stłuczki, częściowo bez separacji szyb izolacyjnych.

 

W systemie rozdzielania IG2Pieces chodziło nam zatem o to, aby separować szyby w sposób czysty i bezpieczny oraz uchronić komponenty przed uszkodzeniami – tłumaczy dyrektor HEGLA dr Heinrich Ostendarp. – Warunkiem maksymalnej opłacalności i wydajności był krótki czas cyklu przy jak najwyższej niezawodności procesu.

 

Automatyczne procesy rozdzielania

 

W fazie wstępnej w pełni zautomatyzowanego rozdzielania odbywa się pomiar szkła izolacyjnego pod kontrolą systemu i wykrywana jest jego budowa. W tym czasie operator może już położyć następną szybę i przygotować ją do separacji.

 

Ten nowy proces rozdzielania stanowi rozwiązanie techniczne, które automatycznie rozkłada szyby izolacyjne na komponenty, pozostawiając tylko bardzo niewielką ilość masy uszczelniającej na szkle – opisuje dr Heinrich Ostendarp. Szyby pozostają zatem nieuszkodzone, podobnie jak ramka dystansowa ze swoim desykantem.

 

pic 2

 

Recykling posortowanych surowców jest opłacalny

 

Po posegregowaniu na poszczególne składniki istnieje wiele możliwości wykorzystania lub recyklingu pozyskanych surowców wtórnych. Mogą się do tego przydać dane z pomiarów szkła izolacyjnego. Oprócz długości, szerokości i grubości szyb informują one także o ewentualnej obecności powłoki lub bezpiecznego szkła laminowanego.

 

Sugestie i życzenia wielu klientów były ważną inspiracją w procesie rozwojowym. W trakcie tego procesu wykrystalizowały się różne zastosowania – opisuje dr Ostendarp.

 

Jeśli szkło jest posegregowane na poszczególne rodzaje, jego recykling najszybciej przynosi zyski.

 

Zakład utylizacji może żądać wyższych cen za odpowiednio posegregowane szkło. Praktyka ta wpływa korzystnie na optyczną jakość późniejszych wyrobów, które mogą być produkowane z określonego gatunku szkła bez żadnej utraty właściwości. Obieg surowców zostaje zamknięty i szkło znajduje w piecu nowe przeznaczenie. Na tym recyklingu korzysta także środowisko: na każdym kilogramie szkła float z recyklingu oszczędza się około 0,3 kg emisji CO2, co może mieć pozytywny wpływ na certyfikat CO2.

 

Recykling pozwala zaoszczędzić cenne szkło i jeszcze więcej energii

 

Recykling jest interesującą opcją zwłaszcza w przypadku wielkoformatowych, drogich lub specjalnych szyb.

 

Podczas wymiany przeszklenia lub naprawy istniejących elewacji ciągle pojawia się kwestia rzadkich powłok, rodzajów szkła lub efektów – mówi dyrektor HEGLA.

 

IG2Pieces umożliwia w takich przypadkach rozdzielenie szyby zespolonej, a następnie wykonanie nowej z tych samych elementów. Ingerencja w budynek jest niedostrzegalna i pierwotny projekt architektoniczny elewacji pozostaje zachowany. Jeśli szyba nie zostanie bezpośrednio zużyta w oryginalnej wielkości, może także zostać wykorzystana do cięcia na mniejsze formaty. Pozwala to zaoszczędzić na materiałach i może zostać zaliczone jako działanie na rzecz ochrony środowiska w certyfikacie wymaganym w oficjalnych przetargach.

 

Recykling rzadkich lub dużych szyb jest praktykowany już od dawna – podkreśla dr Ostendarp. – Ale dotychczas był to proces manualny, którego opłacalność zależała od prędkości i zręczności fachowca.

 

Ponadto recykling szkła może okazać się interesującą opcją także w mniej wymagających zastosowaniach, jak np. półki regałowe.

 

Naprawy w trakcie pracy

 

Do uszkodzeń często dochodzi dopiero podczas produkcji szyb zespolonych. Jest to bardzo problematyczne zwłaszcza wtedy, gdy szyby są dokupywane lub kosztowne. Zwłaszcza w przypadku dostarczanych szyb dostawianych o odpowiednich czasach dostawy system umożliwia rozdzielenie gotowej szyby zespolonej i wymianę wadliwego komponentu.

 

Pierwsze systemy wkrótce trafią do klientów i będą przez nich wykorzystywane w różnych celach.


IG2Pieces ułatwia recykling surowców, dzięki automatyzacji i niezawodności procesu, i zgodnie z filozofią Circular Economy przyczynia się do redukcji emisji CO2 oraz zrównoważonego gospodarowania szkłem i energią – podkreśla dr Ostendarp.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.