pic 1

 

Nowy Zespół ds. Budynków Wysokich przy PAN – Inicjatywa na rzecz innowacji w budownictwie

 

W kwietniu 2024 roku powołano Zespół ds. Budynków Wysokich przy Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Zespół skupia przedstawicieli środowisk akademickich oraz firm z branży budowlanej.

 

Celem jego działalności jest integracja specjalistów zajmujących się projektowaniem, wykonawstwem oraz badaniami naukowymi w obszarze budynków wysokich. Wśród członków zespołu znajdują się konstruktorzy, architekci, instalatorzy, eksperci w zakresie ochrony przeciwpożarowej, elewacji, logistyki oraz zrównoważonego rozwoju. Zespół dąży do popularyzacji wiedzy o budynkach wysokich i ich wpływie na środowisko miejskie, a także do stymulowania badań w tej dziedzinie. Ważnym aspektem jego działalności jest organizacja warsztatów naukowo-technicznych, sesji tematycznych na konferencjach naukowych oraz publikacji w branżowych czasopismach.

 

Ponadto zespół promuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki stosowane na świecie w projektowaniu i realizacji budynków wysokościowych. Istotnym elementem działalności jest również organizacja konkursów na najlepsze projekty budynków wysokich – zarówno opracowanych przez krajowe biura projektowe, jak i prace studenckie. Zespół zamierza także odnowić kontakty międzynarodowe oraz zwiększyć obecność polskich specjalistów w strukturach Council of Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH).

 

Na czele zespołu stoi prof. dr hab. inż. Aleksander Kozłowski jako przewodniczący, natomiast funkcję przewodniczącego honorowego pełni prof. dr hab. inż. Ryszard Kowalczyk. Sekretarzem i jednocześnie zastępcą przewodniczącego jest dr hab. inż. Artur Piekarczuk, prof. instytutu, który dodatkowo pełni funkcję krajowego reprezentanta w CTBUH.

 

Źródło: www.itb.pl/aktualnosci/zebranie-zespolu-ds-budynkow-wysokich-przy-komitecie--inzynierii-ladowej-i-wodnej-pan-2/

 

 

pic 2

 

Okno na Budownictwo 2025 – Innowacje, Wyzwania, Możliwości

 

Studencka konferencja „Okno na Budownictwo” to wydarzenie skierowane do studentów uczelni technicznych zainteresowanych projektowaniem, wykonawstwem oraz nowoczesnymi technologiami i materiałami w budownictwie. Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Technologii i Organizacji Budownictwa KOBRa Politechniki Gdańskiej, a głównym sponsorem wydarzenia jest firma Drutex S.A., lider w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej.

 

V edycja konferencji odbędzie się w dniach 16-17 maja 2025 roku i zapewni uczestnikom możliwość zaprezentowania swoich projektów w formie prezentacji tematycznych, które zostaną ocenione przez kapitułę konkursową. Cztery najlepsze zespoły zmierzą się w finałowej debacie oksfordzkiej, przygotowanej przez organizatorów. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a wszystkie zespoły otrzymają certyfikaty uczestnictwa. Wydarzenie to nie tylko okazja do naukowej rywalizacji, ale także możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów branżowych i poznania najnowszych trendów w budownictwie.

 

Źródło: www.facebook.com/oknonabudownictwo

 

 

pic 3

 

Spotkanie grupy roboczej CEN/TC250/SC11/WG1 „Design of Glass Structures” w Kolonii

 

W dniach 20-21 lutego 2025 r. na uczelni Technische Hochschule w Kolonii odbyło się 10. spotkanie grupy roboczej CEN/TC250/SC11/WG1 „Design of Glass Structures”. Głównym tematem obrad były uwagi zgłoszone przez kraje członkowskie do dokumentów serii prEN 19100 „Projektowanie konstrukcji szklanych”, które były przedmiotem ankiety końcowej zakończonej 19 grudnia 2024 r.

 

W ramach konsultacji wpłynęło ponad 400 uwag, dotyczących trzech części dokumentu prEN 19100. W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy omówili około 80% zgłoszonych uwag do pierwszej części projektu normy, koncentrując się na kluczowych aspektach projektowania konstrukcji szklanych oraz wytycznych normatywnych. Dyskusje obejmowały zarówno kwestie związane z bezpieczeństwem i nośnością elementów szklanych, jak i aspekty materiałowe oraz metody obliczeniowe.

 

W celu dokończenia analizy pozostałych uwag zaplanowano kolejne spotkanie w formule online, które odbędzie się w dniach 3–4 kwietnia 2025 roku. Będzie ono poświęcone dalszym pracom nad dokumentami serii prEN 19100 oraz uzgodnieniom dotyczącym finalnych zapisów normy.

 

Grupa robocza CEN/TC250/SC11/WG1 odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu standardów projektowania konstrukcji szklanych w Europie, a prace nad normą prEN 19100 stanowią istotny krok w kierunku jej wdrożenia i ujednolicenia zasad projektowania na poziomie międzynarodowym.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu, który opublikowany został w wydaniu miesięcznika "Świat Szkła"

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.