Dobry klimat w pomieszczeniach: szkło przeciwsłoneczne pozwala uniknąć zbyt wysokich temperatur, a jednocześnie wpuszcza do wnętrza dużo naturalnego światła. Zdjęcie: Ake Ngiamsanguan / iStock
Coraz wyższe temperatury i więcej słonecznych dni to powód, dla którego konieczne jest dostosowanie metod budowy. Aby zapewnić komfort w pomieszczeniach, potrzebne są okna i szklane fasady, które zapobiegają nadmiernym temperaturom wnętrz, lecz mimo to wpuszczają dużo naturalnego światła. Szyby przeciwsłoneczne SANCO dzięki specjalnym powłokom łączą w sobie te cechy, a także spełniają najwyższe wymagania wizualne, definiując tym samym nowy standard budownictwa przyjaznego dla klimatu. Bo każdy, kto dziś inwestuje w szkło izolacyjne z ochroną przeciwsłoneczną, nie tylko gwarantuje sobie energooszczędne i zrównoważone rozwiązanie, lecz także dostosowuje swój budynek do wymagań przyszłości.
Ukierunkowane wykorzystanie potencjału oszczędności energii
Ciągle zdecydowanie zbyt często marnuje się potencjał szkła izolacyjnego z powłokami przeciwsłonecznymi. Szyby przeciwsłoneczne optymalizują izolację termiczną w lecie, dzięki czemu w wielu przypadkach nie są już potrzebne dodatkowe systemy chłodzenia i zaciemnienia, które wymagałyby regularnej konserwacji. Zarówno firmy, jak i prywatne gospodarstwa domowe zyskują w ten sposób długofalową oszczędność kosztów.
Promowanie zrównoważonego rozwoju, zabezpieczenie finansowania
Dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na energię niezbędną do chłodzenia, szkło przeciwsłoneczne wnosi również istotny wkład w ochronę klimatu - to ważny czynnik nie tylko dla zrównoważonej architektury i ekologicznego budownictwa, ale także dla finansowania projektów budowlanych. Jako część taksonomii UE, kryteria zrównoważonego rozwoju będą miały w przyszłości decydujący wpływ na koszty finansowania. Rozwiązania przyjazne dla klimatu, takie jak szkło przeciwsłoneczne SANCO, w istotny sposób przyczyniają się do obniżenia tych kosztów.
Poprawa komfortu: chłodno latem, jasno zimą
Połączenie ochrony przed nadmiernymi temperaturami i wysokiej przepuszczalności światła tworzy w pomieszczeniach przyjemny klimat bez konieczności rezygnacji ze światła dziennego. Przyczynia się to do dobrego samopoczucia i zwiększa produktywność przebywających w nich osób, zarówno podczas pracy w biurze, jak i w domu w trybie home office. Dodatkowa zaleta: ograniczone wykorzystanie sztucznego oświetlenia pozwala oszczędzać energię.
Ochrona przeciwsłoneczna, izolacja termiczna i przepuszczalność światła w jednym
W umiarkowanych strefach klimatycznych Europy Środkowej przy wyborze powłoki należy wziąć pod uwagę wyważony stosunek ochrony przeciwsłonecznej, izolacji termicznej i przepuszczalności światła. Zaleca się tutaj zastosowanie szkła zespolonego, takiego jak wysoko selektywne szkło SANCO Sun COMBI neutral 70/35 NG. Dzięki niskiemu współczynnikowi g, czyli współczynnikowi przepuszczalności energii, wynoszącemu 35%, zapewnia ono dobrą ochronę przeciwsłoneczną w lecie, a w zimnych porach roku nadal pozwala na pasywny dopływ energii słonecznej, podczas gdy przepuszczalność światła (LT) wynosi 70% i gwarantuje optymalne oświetlenie pomieszczenia.
Nowo powstały budynek Perlach Plaza w Monachium to mieszanka lokali handlowych, gastronomicznych, hotelowych i mieszkalnych. Szkło przeciwsłoneczne SANCO zapewnia niezbędną ochronę termiczną i przyjemną temperaturę w pomieszczeniach latem. Zdjęcie: TA Werbeagentur / SANCO
Inteligentne powłoki dla każdych warunków montażu
Tak zwane przeszklenie 360 stopni idzie jeszcze o krok dalej: w planowaniu - a tym samym również w wyborze odpowiedniej powłoki - uwzględniane są lokalizacja budynku, orientacja, wykorzystanie i rozmiar powierzchni szklanych. Pozwala to zareagować na indywidualne wymagania dotyczące danej powierzchni fasady. W przypadku fasady południowej intensywne promieniowanie słoneczne w lecie prowadzi do wysokich temperatur we wnętrzach. Aby tego uniknąć, należy zastosować powłokę przeciwsłoneczną o niskim całkowitym współczynniku przepuszczalności energii (współczynnik g). W przypadku elewacji wschodniej/zachodniej bardziej odpowiednie jest połączenie ochrony przed wysokimi temperaturami i dobrej przepuszczalności światła, podczas gdy w przypadku elewacji skierowanych na północ przy wyborze powłoki ważniejsze niż ochrona przeciwsłoneczna są wysoka przepuszczalność światła i izolacja termiczna.
Symulator energetyczny SANCO
Dla tych, którzy chcą wyremontować budynek z myślą o energooszczędności i planują wymianę okien, SANCO oferuje nie tylko odpowiednie produkty, ale także specjalną usługę: oparty na przeglądarce symulator energetyczny SANCO to praktyczne narzędzie, które wskazuje możliwości poprawy komfortu i izolacji termicznej w lecie oraz informuje o tym, ile pieniędzy i CO2 można zaoszczędzić, instalując nowe okna. Symulator energetyczny SANCO jest dostępny pod następującym adresem: https://www.sanco.de/service/sanco-energiesimulator.