Czy wojna handlowa przywróci kryzys z lat 30-tych?

 

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak podnoszenie ceł, nie rozwiązują problemów Stanów Zjednoczonych, a wręcz mogą okazać się szkodliwe zarówno dla amerykańskiej gospodarki, jak i dla całego świata. Aby to potwierdzić, wystarczy spojrzeć do podręczników historii gospodarczej, które pokazują, że Stany Zjednoczone próbowały podobnych rozwiązań 90 lat temu, i ich efekty były katastrofalne. Miejmy nadzieję, że dzisiejszy świat jest lepiej przygotowany na radzenie sobie z taką sytuacją. To, że podnoszenie ceł nie jest skutecznym rozwiązaniem problemów gospodarki USA, które uważają się za oszukiwane przez inne kraje stwierdził już ponad 200 lat temu David Ricardo, który udowodnił, że najlepszym podejściem jest brak ograniczeń w handlu międzynarodowym, co korzystnie wpływa na konsumentów oraz rozwój ekonomiczny krajów. – Czy reszta świata zaakceptuje działania prezydenta Trumpa bez reakcji? Jest już pewne, że Chiny oraz Unia Europejska zareagują – powiedział serwisowi eNewsroom ekonomista, profesor Witold Orłowski. – Pojawia się pytanie, czy to naprawdę będzie początek globalnej wojny handlowej. Jej skutki byłyby dramatyczne, a straty dla wszystkich, w tym dla Stanów Zjednoczonych, mogłyby być ogromne. Możliwe jest również, że taka sytuacja powstrzyma na kilka lat procesy globalizacji oraz wymiany handlowej, co mogłoby spowodować recesję lub wolniejszy wzrost gospodarczy przez kolejne 2-3 lata, w zależności od intensywności konfliktu.

 

Jednocześnie należy zauważyć, że z wypowiedzi prezydenta Trumpa oraz jego współpracowników wynika brak solidnej wiedzy ekonomicznej. Kilkunastu amerykańskich laureatów Nagrody Nobla wysłało kilka miesięcy temu list do prezydenta, ostrzegając go przed tymi działaniami, ale najwyraźniej ich opinie nie mają znaczenia. Prezydent Trump zdaje się wierzyć, że podniesienie ceł przyniesie korzyści, a zagraniczne firmy pokryją te koszty, podczas gdy w rzeczywistości cła płacą amerykańscy konsumenci. To zjawisko wydaje się być nieznane prezydentowi oraz jego doradcom, którzy uważają, że to po prostu forma podatku, który zagraniczne rynki będą musiały zapłacić na rzecz Stanów Zjednoczonych. Jednak rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana – podsumowuje Orłowski.

 

PRZEJDŹ DO FILMU

 


 

Czy USA czeka recesja?

 

Po wprowadzeniu ceł rynki finansowe zareagowały bardzo negatywnie, zwiększając obawy recesyjne. Obecnie obserwujemy pewną odwilż, ale rodzi się pytanie, wobec kogo Trump ugnie się w najbliższym czasie. Czy będzie to reakcja na obawy recesyjne, które odzwierciedla korekta na rynkach, czy też wyniki negocjacji z innymi krajami? Trump zdaje się być świadomy tej sytuacji i dąży do utrzymania nałożonych ceł, aby wynegocjować korzystne warunki, unikając jednocześnie recesji i załamania na giełdach.

 

To bardzo trudne do zrealizowania i najbliższe miesiące mogą przynieść duże zmiany, niepewność oraz strach na rynkach finansowych. Inwestorzy będą starali się przewidzieć moment, w którym Trump ugnie się pod presją recesji, jednocześnie Trump będzie musiał komunikować, że trzyma się swojej strategii, mając na uwadze oczekiwania rządów negocjujących z nim. – Jeżeli cła pozostaną na tak wysokim poziomie, jak pierwotnie nałożone, szanse na recesję w Ameryce szacuję na 40-50% - powiedział serwisowi eNewsroom Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Konsumenci i firmy wstrzymają wydatki oraz inwestycje, obawiając się działań odwetowych ze strony innych krajów. Gospodarstwa domowe mają obawy związane z inflacją oraz możliwością zwolnień, co przekłada się na mniejsze wydatki. W rezultacie, mogą wystąpić poważne trudności w amerykańskiej gospodarce. Prognozy wzrostu dla USA zmieniają się z 2,5% zakładanych jeszcze miesiąc temu do około 1% lub mniej dzisiaj. Spowolnienie w Ameryce wpłynie także na gospodarki europejskie, azjatyckie, a również polską, chociaż w nierównym stopniu. Jest większa szansa na osiągnięcie kompromisu z Europą, ponieważ deficyt handlowy USA z Europą jest kompensowany przez nadwyżkę usług cyfrowych, co może ułatwić negocjacje. Natomiast cła nałożone na Chiny są wyższe od oczekiwań i ta linia konfliktu eskaluje. Chiny nałożyły cła odwetowe, a Trump zapowiedział dalsze kroki, jeśli Chiny nie ustąpią. Można się spodziewać intensywniejszego starcia na linii USA-Chiny niż na linii USA-Europa, co wpłynie na handel międzynarodowy i problemy z łańcuchami dostaw, co z kolei może zagrażać spowolnieniu w Europie i Polsce. Czekamy, jak rozwiną się negocjacje i jak długo Trump wytrwa pod presją rynków finansowych. Pierwsza reakcja rynków to przecena giełd oraz walut, ale najgorszy moment może jeszcze nadejść. Jeżeli inwestorzy zaczną wycofywać swoje pieniądze z funduszy inwestycyjnych, zacznie to wywoływać panikę, co doprowadzi do sprzedaży aktywów, nawet amerykańskich obligacji. Pierwsze sygnały tej paniki pojawiły się na przełomie poniedziałku i wtorku, ale na razie się zatrzymały. Jeśli sytuacja się pogorszy, może to prowadzić do głębszej recesji w Ameryce oraz spowolnienia w Europie, a bez wsparcia ze strony FED-u nie ma szans na szybkie wyjście z kryzysu - podsumowuje Benecki.

 

PRZEJDŹ DO FILMU

 

 


 

Kobiety nadal nie mają równych szans w biznesie

 

Bez wprowadzenia parytetów oraz uświadamiania społeczeństwa wiele wspaniałych, dobrze wykształconych kobiet z umiejętnościami często przewyższającymi mężczyzn, pozostaje w ukryciu. Badania jasno pokazują, że decyzje podejmowane przez kobiety są zazwyczaj szybciej realizowane, tańsze i uwzględniają potrzeby społeczne – co ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarki. Gdyby nie było parytetów – na przykład przy tworzeniu list wyborczych – kobiety byłyby na dalszych miejscach. Edukacja oraz większa świadomość społeczeństwa są kluczowe. Odpowiedzialni politycy powinni dążyć do umieszczania zdolnych kobiet na czołowych stanowiskach w firmach, instytucjach czy ministerstwach – co przynosiłoby lepsze i szybsze rozwiązania, ponieważ kobiety działają, a nie tylko politykują. W Parlamencie Europejskim oraz Komisji Europejskiej istnieje silny nacisk na równość płci we wszystkich politykach Unii Europejskiej. Jednak kobiety wciąż nie mają równych szans – zwłaszcza w biznesie. Wprowadzone przepisy zmuszają do obecności kobiet w zarządach, co jest pozytywne – ponieważ bez takich regulacji kobiety wciąż pozostawałyby w cieniu mężczyzn.

 

– Pamiętam, że od 2001 roku jestem w Platformie Obywatelskiej i widziałam, jak moi koledzy preferowali obsadzanie miejsc na listach. Dzięki wprowadzeniu regulacji takich, jak zasady suwakowe czy parytetowe, kobiety zaczęły zdobywać priorytetowe miejsca – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Elżbieta Łukacijewska, Posłanka do Parlamentu Europejskiego. – Niemniej jednak świadomość społeczna nadal nie jest wystarczająca, aby zaistniała zasada, że pierwsze miejsce na liście zajmuje kobieta, która jest lepsza od potencjalnego mężczyzny. W kontekście biznesu i zarządzania wiele spółek skarbu państwa wciąż jest kierowanych głównie przez mężczyzn. Często podkreślam, że dobre kobiety przegrywają z nie zawsze lepszymi mężczyznami. Musimy apelować o większą obecność kompetentnych kobiet w różnych dziedzinach – jeżeli posiadają takie same kwalifikacje, nie powinny być na niższej pozycji. Chciałabym, aby nie było konieczności wprowadzania dodatkowych rozwiązań – ale niestety bez nich możliwości dla kobiet w parlamencie, a zwłaszcza w polskim Sejmie, byłby znacznie ograniczone. Chciałabym, aby za sukcesem kobiet stali mądrzy mężczyźni – co nie zawsze jest obecnie normą, gdyż wielu z nich postrzega nas jako konkurencję. Mimo to wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ważne jest, aby kobiety wspierały inne kobiety. Kiedy już osiągną wysokie stanowiska – powinny dawać szansę kolejnym, dobrze przygotowanym kobietom, zamiast preferować pracę z mężczyznami – apeluje Europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

 

PRZEJDŹ DO FILMU

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.