Barometr Zrównoważonego Budownictwa: 3 edycja – trendy na świecie i w Polsce
W 2023 roku Grupa Saint-Gobain powołała do życia Obserwatorium Zrównoważonego Budownictwa. Jest to badanie przeprowadzone w 27 krajach na grupie 31000 osób, którym zadano cztery kluczowe dla współczesnego budownictwa pytania. Ostatnia edycja, jest trzecim już badaniem prowadzonym w ramach tej inicjatywy przez Occurrence-Ifop. Badanie mierzy postępy dokonywane w obszarze zrównoważonego budownictwa. Aby ta innowacja była naprawdę skuteczna i istotna, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób jest ona przyjmowana na całym świecie. Percepcje, przeszkody i dźwignie postępu, oczekiwane rozwiązania, najbardziej aktywni interesariusze, to tylko niektóre elementy z jakich powstał tegoroczny barometr.
Wynik i wnioski z trzeciej edycji badania są dostępne pod adresem: https://www.constructing-sustainable-future.com/en/home/
***
Robot czy cobot, mechanizacja w branży szklarskiej
Gern Glas to jeden z największych skandynawskich dostawców tafli szklanych i luster dla branży meblarskiej, gastronomicznej, budowlanej i baterii słonecznych. W celu utrzymania konkurencyjności na linii produkcyjne firma postanowiła wdrożyć rozwiązania z zakresu robotyki. Dzięki temu zoptymalizowano energochłonny proces hartowania szkła, a pracownicy nie muszą już wykonywać niektórych monotonnych zadań. W celu jak najlepszego wykorzystania zdolności produkcyjnych oraz zachowania konkurencyjności firma zdecydowała się zainwestować w technologię opartą na robotach. Modele UR5 i UR10 okazały się idealnym rozwiązaniem. Technologia firmy Universal Robots oferowała nie tylko o wiele wydajniejszą metodę załadunku małych elementów szklanych na przenośnik, ale też zoptymalizowała bardzo energochłonny proces hartowania. Pomogła również ograniczyć jednostronną pracę związaną z dostarczaniem elementów do maszyny. Robot UR5 umieszcza względnie niewielkie kawałki szkła na przenośniku, w dodatkowym rzędzie obok innych elementów. Dzięki temu można hartować o wiele więcej szkła, zużywając taką samą ilość energii elektrycznej. Poza modelem UR5, który umieszcza szkło na przenośniku, linia jest wyposażona w model UR10 do piaskowania oraz dodatkowego robota UR5 do klejenia. Elastyczność robotów oraz ich przyjazność dla użytkownika to cechy, które szczególnie zaimponowały firmie Gern Glas.
Więcej na: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/gern-glas/
***
Nowy system Aluron
Firma Aluron wprowadza na rynek nowy system drzwi podnoszono-przesuwnych AS 178HS Modern – udoskonaloną wersję cenionego modelu AS 178HS PRO SLIM. System ten łączy bezprogowy design dużych przeszkleń z innowacjami skracającymi czas prefabrykacji i montażu. Współczesna architektura stawia na maksymalne doświetlenie wnętrz i płynne połączenie domu z ogrodem dzięki wielkoformatowym oknom i drzwiom tarasowym. Omawiany system drzwi podnoszono-przesuwnych został zaprojektowany z myślą o dużych przeszkleniach. Odpowiada na te potrzeby, oferując energooszczędność i ułatwienia dla wykonawców. To najnowsza odsłona systemu AS 178HS PRO SLIM o maksymalnie uproszczonej konstrukcji i prefabrykacji. Minimalistyczny design AS 178HS Modern idzie w parze z funkcjonalnością. Wyeliminowano zbędne listwy maskujące, zyskując płaską i elegancką powierzchnię profili, a zastosowany wpuszczany pochwyt zlicowany z profilem nie wymaga frezowania.
Więcej na: www.aluron.pl