Szkło laminowane w AB-GLASS produkuje się przy użyciu linii do wstępnego laminowania (rolki dociskowe i tunel grzewczy) oraz autoklawu. Na każdym etapie produkcji, począwszy od cięcia, wymagana jest czystość i dbałość o jakość. Nawet niewielkie odłamki szkła powstające przy cięciu mogą powodować pękanie szkła w procesie produkcji.
Bardzo duży wpływ na przyczepność folii PVB do szkła ma jakość wody używanej do mycia szkła. Musi to być woda zdemineralizowana, o konduktywności ≤20 µS a najbardziej pożądana nawet ≤5 µS. Po umyciu formatki szkła dostają się do pomieszczenia, w którym odbywa się ich składanie w odpowiednie pakiety (dwu- lub kilkuszybowe). Jest to pomieszczenie klimatyzowane, w którym wymagana wilgotność wynosi 25-30% a temperatura 18 do 20oC.
Po obcięciu folii (z pozostawionym naddatkiem 1-3 mm) pakiety wjeżdżają do urządzenia, w którym odbywa się wstępne laminowanie. Polega ono na przepuszczeniu zestawu między rolkami, których docisk (szerokość szczeliny pomiędzy nimi jest o 1,5-2 mm mniejsza niż grubość szyb) powoduje usuwanie powietrza z przestrzeni międzyszybowej i folii.
Następnie są one podgrzewane w tunelu grzewczym do temperatury ok. 60-70oC (mierzonej na powierzchni szyby), na końcu którego znajduje się druga para rolek dociskowych. Po wstępnym laminowaniu szkło nie jest całkowicie przezierne (jedynie wąski pasek ok 10-15 mm od krawędzi szkła może być przezierny) ale jest przygotowane do końcowego etapu jakim jest wygrzewanie w autoklawie.
Proces polega na liniowym podnoszeniu temperatury i ciśnienia aż do osiągnięcia maksymalnych wartości (135oC i 13 MPa) oraz utrzymaniu takich warunków określony czas. Długość czasu wygrzewania limituje najgrubszy pakiet a to oznacza, że im grubszy zestaw tym czas musi być dłuższy. Może on przebiegać od 40 minut nawet do 120 minut, po czym uruchamiany jest układ chłodzący i autoklaw jest opróżniany z powietrza.
Parametry szkła laminowanego:
wymiary maks.: 2500 x 4000 mm
wymiary min.: bez ograniczeń
maks. grubość pakietu: 60 mm.
Uzyskany produkt ma olbrzymie zastosowanie w budownictwie jako przegrody szklane, balustrady, podłogi i schody, szkło antywłamaniowe i kuloodporne.
Firma AB-GLASS wzbogaciła się również o urządzenie do przeprowadzania tzw. Heat Soak Testu (HST). Ma on na celu wyeliminowanie szyb hartowanych, posiadających wtrącenia cząsteczek siarczku niklu, które podczas hartowania zmieniają swoją objętość. Powoduje to dodatkowe naprężenia, mogące prowadzić do samoistnego pękania szkła. Szczególnie jest to groźne dla szkła elewacyjnego.
HST przeprowadzana się wg normy PN-EN 14179-1, a polega on na nagrzaniu szyb do temperatury 290oC i wygrzewaniu ich przez określony czas. W wyniku testu następuje eliminowanie szyb zagrożonych pęknięciem z dokładnością dochodzącą do 99%. HST nie powoduje pogorszenia własności mechanicznych szkła ani klasy bezpieczeństwa a klienci mają pewność, że otrzymali pełnowartościowy produkt.
Parametry HST:
wymiary maks.: 2000 x 4000 mm
wymiary min.: bez ograniczeń.
patrz też:
- Szyby antywłamaniowe – czy istnieją? , Świat Szkła - portal
- Oszklenia bezpieczne w budownictwie , Tadeusz Tarczoń, Świat Szkła 10/2010
- Materiały używane do budowy szkieł warstwowych , Tadeusz Tarczoń, Świat Szkła 6/2010
- Produkcja, wymagania i badania szkła warstwowego , Tadeusz Tarczoń, Świat Szkła 9/2008
- Szyby zespolone w zastosowaniach specjalnych , Wojciech Dąbrowski, Świat Szkła 2/2008
- Parametry techniczne nowoczesnych przegród szklanych. Część 4 , Zbigniew Respondek, Świat Szkła 1/2008
- Szkła budowlane o podwyższonej wytrzymałości , Wojciech Korzynow, Świat Szkła 11/2007
więcej informacji: Świat Szkła 2/2009
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne