Bogactwo asortymentów szkła do wnętrz usuwa bariery techniczne i użytkowe dla powszechnego stosowania w meblarstwie. Szlachetne meble stają się w pełni konkurencyjne dla tradycyjnych, wykonywanych z drewna bądź z płyt drewnopochodnych. Szkło ma perfekcyjną gładkość, plastyczność w fazie kształtowania na gorąco, znakomicie poddaje się barwieniu, a także zdobieniu powierzchni. Przezierność szkła jest jego atutem w uzyskiwaniu efektów lekkości i przejrzystości szklanych konstrukcji i wykończeń.

    Jednym z podstawowych asortymentów mebli szklanych są niewątpliwie stoły i stoliki. Szkło hartowane, bądź klejone warstwowo z folią, pozwala na uzyskiwanie dużych płaszczyzn blatów, a także różnicowanie ich grubości. Szkło takie ma zwiększona wytrzymałość i jest szkłem bezpiecznym – nawet w przypadku rozbicia nie zrobi krzywdy siedzącym przy stole osobom.

Szklane stoły znakomicie się sprawdzają jako meble do jadalni bądź kuchni ze względu na wybitne walory higieniczne – odporność na wilgoć i zabrudzenie (nie wchłaniają wody), a zwłaszcza łatwą zmywalność. Odpowiednie wykończenie powierzchni zabezpiecza też przed pozostawianiem śladów palców.

    Szklane stoły są oparte najczęściej na konstrukcjach metalowych bądź drewnianych. Szkło świetnie współistnieje z metalem, drewnem czy kamieniem, co stanowi jego dodatkowa zaletę. Przezierność blatów obliguje wykonawców mebli do precyzyjnego i starannego wykonania konstrukcji nośnych. Wreszcie, przy obecnym poziomie techniki, można uzyskać stoły całoszklane, bez udziału dodatkowych materiałów.

Asortyment szklanych stołów stale się poszerza, dzięki czemu są one dostępne nie tylko w luksusowych salonach meblowych, najczęściej włoskich producentów, ale również, jako popularne wyroby oferowane są w marketach wnętrzarskich i nastawionej na wszelkie nowości IKEI, której oferta jest dostępna po przystępnych cenach.

    Duże szklane stoły są bardzo rozpowszechnione w nowoczesnych wnętrzach biurowych. Najczęściej spotykane są w salach konferencyjnych i eleganckich gabinetach dyrektorskich. Ich wielką zaletą w kształtowaniu przestrzeni jest to, że nie stanowią bariery wizualnej we wnętrzu, co pozwala na uzyskanie wrażenia dużej przestrzeni.

    Stoliki, nazywane niekiedy okolicznościowymi, a zdobiące salony i pokoje dzienne, wypoczynkowe, są chyba najliczniej występującym rodzajem szklanych stołów. Ze względu na dużo mniejsze gabaryty niż stołów jadalnych, są łatwiejsze w konstruowaniu, a to wpływa na różnorodność i urozmaicenie ich asortymentu.

    Najczęściej wykorzystywane są szklane stoły-ławy, w postaci niższych, ale zróżnicowanych wielkością mebli towarzyszących sofom i fotelom wypoczynkowym. Umieszczone centralnie i otoczone kanapami służą podawaniu napojów i małych przekąsek, a także odkładaniu na chwilę prasy czy książek. Wybitna zaletą szklanych stołów w aneksach wypoczynkowych jest ich łatwa zestawialność, komponowanie się z każdym stylem mebli wypoczynkowych, od klasycznych po najbardziej awangardowe.

Często są najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy trudno dobrać do posiadanych mebli, zwłaszcza stylowych, odpowiednie stoliki drewniane. Ważnym asortymentem mebli uzupełniających są szklane barki, stoliki pod lampy przystawiane z boku foteli, a także służące jako kwietniki. Oczywiście stoliki te oferowane są w różnorodnych wykończeniach.

    Mogą być to konstrukcje dość tradycyjne, stylizowane, z drewna lub metalu. Efektowne są szczególnie konstrukcje całoszklane, uzupełniające wyposażenie wybitnie nowoczesnych wnętrz.

    Dzięki wielu rodzajom wykorzystywanego do ich produkcji szkła mogą być również obiektami znakomicie ozdabiającymi wnętrze. Modne dziś akcenty barwne dają blaty ze szkła barwionego w masie, ale również bezbarwnego, lecz lakierowane od spodu lakierami przeziernymi, czy całkowicie kryjącymi. Płaszczyzny blatów czy biurek mogą być satynowane metodą trawienia chemicznego, co zapewnia całkowity komfort użytkowania, bez obawy o zmywalność powierzchni.

    Urozmaiceniem szklanych stolików są również zdobienia, nanoszenie trwałych dekoracji z wykorzystaniem techniki sitodruku, piaskowania a także grawerowania wzorów. Wciąż nowością są blaty wykonywane metodą fusingu, czyli stapiania w specjalnych piecach kompozycji różnokolorowego szkła, bądź też zatapiania w tafli szklanej barwników i różnych materiałów ozdobnych, tworzących unikatowe, niepowtarzalne kompozycje artystyczne, wykonywane często przez wybitnych artystów, na indywidualne zamówienie.

    Nowy asortyment szklanych mebli to wielopoziomowe stoliki pod sprzęt TV i audio. Znakomicie sprawdzają się w tej roli szklane konstrukcje, bowiem nie konkurują wizualnie z obudowami sprzętu RTV, a także z pozostałymi meblami i wyposażeniem wnętrza. W tym zastosowaniu wartą podkreślenia cechą szkła jest to, że szkło się nie przewodzi prądu, natomiast szybko pochłania i emituje na zewnątrz ciepło wydzielane w czasie pracy sprzętu elektrycznego. Stoliki pod RTV to niewątpliwie najbardziej rozwijający się fragment asortymentu mebli szklanych.

    Stoliki-pomocniki, zwykle małogabarytowe meble uzupełniające, przeznaczone są do podniesienia wygody użytkowników przestrzeni mieszkalnej. Najczęściej spotykane są barki, często ruchome dzięki zamontowanym kółkom, o urozmaiconej konstrukcji, zwykle z dodatkowymi półkami czy uchwytami na butelki z alkoholem, napojami, a także kieliszki i szklanki. Są łatwo przemieszczalne i przystawialne do mebli wypoczynkowych.

    Stoliki-pomocniki to także konsole – przystawiane do ścian – najczęściej pod lustrami, w sypialniach czy przedpokojach. Szeroko stosowane są jako stoliki pod kwiaty lub wielopoziomowe kwietniki. Szkło szczególnie nadaje się do eksponowania kwiatów we wnętrzu, dzięki całkowitej nieprzepuszczalności wody i łatwemu utrzymywaniu w czystości.

    Podobnie funkcjonalne jak barki, są regały – kontenerki przydatne w salonach, kuchniach czy łazienkach, często ruchome, które łatwo przemieszczać w dowolne miejsca.

    W przestrzeni publicznej warto zwrócić uwagę na wnętrza biurowe. Poza wymienionymi wcześniej stołami konferencyjnymi czy gabinetowymi, bardzo często stosowane są przeszklone lady recepcyjne. Szkło stanowi w nich ozdobny element wykończeniowy, ułatwia ekspozycję materiałów informacyjno-reklamowych, a zastosowane szkła matowego pozwala schować przez wzrokiem klientów rzeczy, którymi nie chcemy się chwalić. Szkło doskonale się nadaje do nanoszenia znaków firmowych i innych elementów grafiki reklamowej.

    Nowością ostatnich lat w biurach są szklane konstrukcje biurek, przystawianych szklanych kontenerów na sprzęt komputerowy, z półkami na dokumenty i foldery.

    Szkło świetnie sprawdza się jako materiał na blaty stolików kawiarnianych i restauracyjnych. Wnętrza lokali gastronomicznych w dużym stopniu są wykończone szkłem, ale to właśnie szklane stoliki szczególnie dobrze sprawdzają się w powszechnym użyciu.

    Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na doskonale opanowaną technikę cięcia szkła, w tym szczególnie grubych blatów na stoły i stoliki. Można dziś uzyskiwać dowolne kształty – oprócz różnych wielokątów, również okręgi, owale i fantazyjne obrzeża faliste. Dzięki takim możliwościom rozwinęła się cała gałąź produkcji stołów szklanych, w których blaty mocowane są na konstrukcjach nośnych ze szkła. Często stosowna jest metoda punktowego łączenia szkła za pomocą filigranowych – prawie niewidocznych – okuć metalowych.

Przezierność szkła pozwoliła na uszlachetnienie rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Kolejnym krokiem było wynalezienie przezroczystych klejów utwardzanych promieniami UV, w trwały sposób łączących elementy szklane. Metoda ta pozwala też na uniknięcie przewiercania tafli szklanych do zamontowania okuć metalowych. Klejenie zapewnia łączenie szklanych blatów ze szklanymi podstawami w sposób całkowicie niewidoczny. Ten oryginalny nurt mebli całoszklanych pozwala zachwycać się urodą szkła w konstrukcjach przestrzennych, dających ciekawsze efekty niż szkło płaskie.

Ewa Mickiewicz

więcej informacji : Świat Szkła 4/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.