Nowoczesny styl minimalistycznych kompozycji i aranżacji wnętrz zakłada „uwolnienie” przestrzeni od nadmiaru ciężkich, zabudowanych mebli skrzyniowych z drewna na rzecz otwartej przestrzeni, w której zgromadzono niezbędne sprzęty. Meble wypoczynkowe – kanapy i fotele – ustawione są na tle starannie wykończonych podłóg i ścian, a ich otoczenie to niezbędne meble pomocnicze, w których nie gromadzi się zbyt wielu przedmiotów a głównie eksponuje wyroby o charakterze ozdobnym, służące dekoracji wnętrza i dopełnieniu kompozycji całości wnętrza.

Dzięki racjonalnemu zagospodarowaniu szaf i garderoby, uzyskano możliwość przechowywania dużej ilości przedmiotów codziennego użytku poza strefą wypoczynku i spotkań tak, aby stworzyć odpowiedni klimat dla relaksu i rozrywki.

    Tak więc sprzęty „odciążone” w przenośni i dosłownie od funkcji składowania i przechowywania mogły w większym stopniu przyjąć funkcje ekspozycyjne – a co za tym idzie szklane konstrukcje nabrały nowego, ważnego znaczenia w wystroju nowoczesnych wnętrz.

    Szkło od zawsze stanowi znakomity materiał do budowy szaf i gablot ekspozycyjnych, bowiem dzięki całkowitej przezierności pozwala oglądać i podziwiać eksponowane przedmioty, jednocześnie chroniąc je przed dotykaniem i osiadaniem kurzu.

    Ponadto, dzięki tym samym walorom, pozwala na dowolne oświetlenie przedmiotów i to zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Rewelacyjne jest tu oświetlenie półek za pomocą diod LED umieszczonych w strukturze szkła laminowanego, jak i oświetlenie punktowe realizowane przez delikatne szklane światłowody.

    Dodajmy do tego rozkwit nowych technik formowania (hartowanie, gięcie na gorąco, fusing) i konstruowania wyrobów ze szkła (klejenie szkła ze szkłem i szkła z metalem za pomocą przezroczystych, niewidocznych klejów utwardzanych promieniami UV), które pozwalają na całkowitą niekiedy rezygnację z konstrukcji pomocniczych, minimalizując bądź wykluczając użycie metalu lub drewna jako konstrukcji nośnych. Meble całoszklane są w istocie rzeczy wręcz idealne dla eksponowania i przechowywania ozdobnych przedmiotów artystycznych, nie konkurując z nimi, niekiedy stając się zupełnie niezauważalnymi.

    Jeśli natomiast posiadamy cenną kolekcję wyrobów artystycznych o dużej wartości i chcemy się nią „chwalić” – dostępne są różne rodzaje klejonego szkła antywłamaniowego, które pozwalają nam ją lepiej chronić w przypadku włamania.

    Ponadto niezmiernie ważnym aspektem przemawiającym za użyciem szkła w tworzeniu mebli jest jego zestawialność z każdym rodzajem sprzętów i różnymi materiałami do wykończania wnętrz. Meble szklane równie dobrze komponują się zestawiane zarówno ze stylowymi – klasycznymi – jak i nowoczesnymi elementami wystroju.

    Pierwszą, bardzo ważną grupą oferowanych mebli szklanych są witryny – odpowiednik dawnych serwantek, kredensów czy szaf bibliotecznych. Współczesne szklane witryny stanowią ważny element aranżacji wnętrz dzięki możliwości dowolnego ustawienia w przestrzeni, bowiem zazwyczaj są one wolnostojące i ozdobnie wykonane z każdej strony. Firmy specjalizujące się w konstruowaniu witryn często proponują formy oparte na planie koła czy elipsy, a to dzięki dostępnej technologii gięcia szkła nawet w dużych arkuszach. Ponadto gięte szkło pięknie eksponuje walory formy samej gabloty czy witryny, dzięki czemu stanowi znakomitą oprawę dla przedmiotów w niej eksponowanych.

Witryny zaopatrzone są często w kółka, pozwalające na ich łatwe przemieszczanie, mimo że szkło jest ciężkie, a także z reguły zawierają wewnętrzne oświetlenie, regulowane dla właściwego prezentowania przedmiotów. W tych pięknych witrynach znajdą swoje miejsce okazy ze szkła artystycznego, porcelany, zbiory figurek i rzeźb zwożonych nieraz z całego świata i wszystkie kolekcje muszli, okazów kamieni ozdobnych, korali morskich itp. , których kolory i kształty szkło witryny zwielokrotni, dzięki swej zdolności do załamywania światła.

    Należy też podkreślić, że obecnie oferowane meble winny być wykonane ze szkła bezpiecznego. Jednym z jego rodzajów jest szkło hartowane, które po obróbce termicznej ma zwiększoną wytrzymałość, a w razie bardzo mocnego uderzenia rozpada się na drobne nieostre kawałki. Drugim rodzajem jest szkło laminowane – powstałe w wyniku sklejenia warstwowo kilku tafli szkła, za pomocą folii lub żywicy, które podwyższają wytrzymałość tafli szklanej, a ponadto w razie zbicia, kawałki szkła pozostają na miejscu, przyklejone do folii lub żywicy. Żywice można dowolnie barwić, a na foli nadrukowywać różne wzory z dokładnością fotograficzną, co jeszcze bardziej rozszerza gamę dostępnego wzornictwa. Podobną funkcje jak witryny , ale w uproszczonej formie pełnią szklane regały.

    W tym asortymencie możemy spotkać wielką różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych i kolorystycznych.

Łatwo podzielić ofertę regałów szklanych na takie podstawowe grupy, jak regały o konstrukcjach mieszanych:
● o metalowej konstrukcji, składających się najczęściej z elementów rurowych, wypełnionej szklanymi półkami,
● regałów szklanych łączonych punktowo za pomocą delikatnych, prawie niewidocznych okuć, montowane na konstrukcjach metalowych – na nóżkach, kółkach lub podwieszane – i wreszcie wybitne osiągnięcie ostatnich lat
● wolnostojące regały całoszklane, które stabilność uzyskały dzięki odpowiedniemu wygięciu na gorąco elementów ze szkła lub przez sklejenie ze sobą konstrukcji szklanej i półek.

    Przykładowe regały GALLERY firmy CALLIGARIS to konstrukcja z pionowych profili aluminiowych, wspieranych o ścianę, między którymi rozmieszczone są szklane półki ujęte w metalowe uchwyty mocowane do pionów. Konstrukcja regałów umożliwia dodatkowy montaż różnych konstrukcji, jak przeszklone szafki czy półki drewniane.

    Regały GOMLDEN z serii GOM są przykładem konstrukcji utworzonej z pionów rurowych – złożonych z odcinków rur dystansujących półki szklane na różnych wysokościach. Konstrukcje regałów zaopatrzone są w kółka, umożliwiające dowolne przemieszczanie się po wnętrzu. Kształty i kolorystyka szklanych półek może być różna.

    Regał SHELVES firmy AGC (dawniej GLAVERBEL) to przykład konstrukcji mieszanej, łączącej szklane „plecy” z metalowymi rurkami, między którymi umieszczono szklane półki. Dodatkową ozdobą jest zastosowanie szkła barwionego w masie.

    Regały GELLY projektu Philipa Starcka, jednego z najwybitniejszych współczesnych projektantów, to rozwiązanie łączące regały całoszklane, klejone bez dodatkowych okuć z podstawą, wspartą na finezyjnych nóżkach wykonanych z metalu. Różne formy regałów wzbogacone są przez dobór pięknie barwionego szkła satynowanego. Satynową, matową powierzchnię można uzyskać przez piaskowanie, trawienie lub naniesienie powłoki z lakieru mlecznego. Z podobnego rodzaju szkła wykonano regały na kółkach z serii TAXI oferowane przez firmę LIVIT.

    Wspomniane wyżej regały całoszklane to z pewnością najnowsza i najefektowniejsza grupa asortymentowa szklanych mebli. Dzięki zastosowaniu klejenia klejem przezroczystym, z niewidoczną spoiną, uzyskano swobodę kształtowania różnorodnych szklanych konstrukcji. Regał prezentowany przez firmę LOGO to przykład bardzo prostego, a jednocześnie funkcjonalnego rozwiązania. Połączenie ścianek bocznych o łukowym wykroju, rozszerzających się ku podstawie, zapewnia stabilność całej konstrukcji i jednocześnie tworzy formę regału przyściennego. Z kolei regał z kolekcji RITEX jest przykładem szklonej konstrukcji o zaawansowanej technologii. Podstawą tej konstrukcji są dwie wygięte ścianki ze szkła naciętego tak, aby przesunąć przez te otwory półki. Forma ścianek rozszerza się dodatkowo ku dołowi, zapewniając regałowi stabilność.

    Regały BABELE projektu Massimo Morozziego to wybitnie proste w swej konstrukcji, a jednocześnie wyrafinowane formy regałów całoszklanych. Dwie ścianki boczne odgięte od pionu i rozszerzone u podstawy regału zapewniają, po połączeniu z półkami, sztywność i stabilność konstrukcji. Całkowita przezierność zastosowanego szkła sprawia, że przedmioty umieszczone w regale wydają się unosić w powietrzu. Z kolei w regale ONDA CD projektu Rona Aroda zamiast półeczek na kasety z płytkami CD zastosowano pionowe ścianki ze szkła falistego, które umożliwiają wsuwanie płytek bez dodatkowych półek. W kolekcji ONDA znajduje się bogaty zestaw regałów o falistych ściankach bocznych, o dowolnych gabarytach, w których poziome półki umieszczone są na niewielkich obejmach. Ponadto regały z tej kolekcji zaopatrzone są w kółka, pozwalające na ich łatwe przemieszczanie we wnętrzu.

***

    Asortyment szklanych półek jest zapewne najbogatszy, jeśli chodzi o możliwości i rozmaitości szkła, z którego mogą być wykonywane. Istotną rolę odgrywać będą oczywiście wszelkiego rodzaju wsporniki i uchwyty umożliwiające ich mocowanie. Warto jednak przyjrzeć się nowym rozwiązaniom, które świadczą o możliwościach materiałowych i inwencji projektantów.

    Projektanci Gerussi/Sartonis zaproponowali szklaną półkę wygiętą w kształcie liter L o czterech podstawowych rozmiarach, które wspierają się na ściance pionowej i jednym wsporniku mocowanym do ściany, podpierającym ściankę-półkę poziomą. Półki mogą więc być umieszczone pojedynczo lub w zestawach, w których każda wsparta jest na drugiej i zawsze w jednym punkcie na wsporniku. Można tworzyć z nich dowolne kompozycje, aż do uzyskania dużego regału.

    Innym przykładem zastosowania szklanych półek są regały na sprzęt RTV o nazwie MAST, gdzie półki umieszczono wspornikowo w pionowym panelu nośnym służącym jednocześnie do przeprowadzenia przewodów oraz umieszczenia głośników.

    Zestaw Q-BO to kolekcja całoszklanych półek kasetowych, nadających się do podwieszania, o urozmaiconej kolorystyce, z bardzo delikatnie barwionego szkła, nie stanowiącego zbyt mocnej konkurencji kolorystycznej dla przedmiotów na nich eksponowanych.

    PAVETE DOMINO – projektu Michele De Lucchi – piękna kompozycja ścienna z lustrzanych szkieł, pokrytych rastrowym deseniem, zaopatrzona jest w szklaną półkę wspartą na dyskretnie umieszczonych wspornikach, umożliwiającą ustawienie elementów dekoracyjnych wzbogacających walory estetyczne i użytkowe szklanej dekoracji.

Ewa Mickiewicz

więcej informacji: Świat Szkła 5/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.