Standardowe napędy samoczynnie otwierają i zamykają drzwi, a nowoczesna automatyka jest wyposażona w „inteligentne” sterowanie, które zapewnia komfort ich użytkowania.Należy jednak zauważyć, że główne ciągi komunikacyjne wyposażone w taki rodzaj drzwi z reguły pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – ewakuacyjną. W sytuacji zagrożenia powinny zatem umożliwić każdej osobie przebywającej wewnątrz budynku sprawne i bezpieczne wydostanie się z niego.

 

Jak dowodzą badania (University of Leeds), większość osób w chwili zagrożenia stara się wydostać z obiektu drogą którą zna, czyli najczęściej tą, którą wchodzi do budynku – informuje profesor Piotr Izak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.Niestety, w przypadku awarii standardowe napędy drzwi przesuwnych mogą stać się barierą uniemożliwiającą skuteczną ewakuację. Z tego względu stworzyliśmy konstrukcję opartą na zdublowaniu wszystkich elementów odpowiedzialnych za sprawne działanie i niezawodne otwieranie skrzydeł w razie zagrożenia – informuje Jacek Daniel, dyrektor firmy GEZE Polska.Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest moduł sterujący dwoma silnikami. Nawet uszkodzenie jednego z obwodów powoduje rozsunięcie drzwi. Kolejnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo jest zespół dwóch silników synchronicznych, umieszczonych na wspólnej osi – wyjaśnia Jacek Daniel. Po uszkodzeniu jednego z nich, następuje otwarcie drzwi za pomocą drugiego - dodaje.

 

GEZE jako pierwsza firma w Polsce otrzymała certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej uprawniający do wprowadzenia na rynek budowlany napędów drzwi przesuwnych klasy FR (z jęz. niemieckiego drogi ewakuacyjne i ratunkowe), które mogą być wykorzystywane na drogach komunikacyjnych, pełniących jednocześnie funkcje ewakuacyjne. 

 

Innowacyjna technologia zastosowana w drzwiach przesuwnych zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i w razie konieczności umożliwia sprawną ewakuację.Systemy te stanowią nową jakość w usprawnianiu ciągów komunikacyjnych pełniących funkcję dróg ewakuacyjnych i z powodzeniem są instalowane w budynkach użyteczności publicznej w krajach Europy Zachodniej, a także w Polsce.

 

- GEZE Polska jest częścią niemieckiego koncernu GEZE, założonego w 1863 roku w Leonbergu.
- Firma należy do wiodących producentów automatyki drzwiowej i systemów zabezpieczania dróg ewakuacyjnych w udynkach.
- GEZE Polska jako pierwsza firma w kraju uzyskała certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, na mocy którego wprowadza na polski rynek budowlany napędy drzwi przesuwnych na drogach ewakuacyjnych. Mechanizm firmy GEZE zamontowany w drzwiach daje gwarancję otwarcia się ich nawet w przypadku pożaru lub awarii w budynku.
- GEZE produkuje również wysokiej klasy okucia do szkła i drzwi przesuwnych oraz urządzenia do otwierania okien z funkcją przewietrzania i oddymiania.
- GEZE Polska w 2008 roku została nagrodzona przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club Medalem Europejskim za "Kompleksowe rozwiązania dla budynków inteligentnych".

 

więcej informacji: www.geze.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.