Szkło rzeźbione
W dobie intensywnie rozwijającego się budownictwa, projektanci poszukują nowych rozwiązań, aby nadać architekturze cech nowoczesności i elegancji. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem szkła, jako elementu dekoracyjnego, ale też będącego nośnikiem konstrukcyjnym.

Dzięki rozwojowi techniki pojawiły się trendy do przeszkleń całych budynków. Widoczna transformacja w architekturze zewnętrznej narzuca zastosowanie tego materiału także we wnętrzach.

W miarę rozwoju i doskonalenia technologii w wytwarzaniu szkła, pozyskano produkt bezpieczny, który idealnie wpasował się w trendy nowoczesnych wnętrz, łącząc wszystkie wymogi użytkowe i estetyczne. '

Firma PUJAN jest przedsiębiorstwem, które w 17 -letniej tradycji w branży szklarskiej oferuje szerokie spektrum możliwości aranżacji szklanych. PUJAN jest także pionierem w zdobieniu szkła. Głównie w dziedzinie rzeźbienia w szkle, a także w wykonywaniu witraży, gdzie stosuje ołowiane taśmy samoprzylepne, kolorowe folie i fazowane elementy.

Rzeźbić można nie tylko w tafli szkła np. w drzwiach, meblach, balustradach, ale także w wyrobach dekoracyjnych i artystycznych.

 Szkło piaskowane
Metoda rzeźbienia, czyli wybieranie miejscowe powierzchni szkła i cieniowanie pozwala na osiągnięte wrażenia trójwymiarowości, co stwarza, że wzór naniesiony na powierzchnię tafli szklanej ma niepowtarzalne wrażenie głębi wzoru i jest swoistym dziełem sztuki.

Rzeźbić można do różnej głębokość i na różnej grubości szkła (im grubość tafli większa, tym rzeźbienie może być głębsze), natomiast w szkle klejonym do grubości jednej tafli szkła składowego. Szkło rzeźbione znajduje zastosowanie w drzwiach, również całoszklanych, balustradach, przepierzeniach, ściankach działowych, lustrach itd.

Szczególnie interesująco prezentują się bardzo drobne, przepełnione detalami wzory. Do rzeźbienia w szkle wykorzystuje. Się maszyny piaskujące typu MAGNETOMAT, które pracują na nieco innych zasadach niż podczas tradycyjnego piaskowania. Tu zamiennikiem piasku są tlenki metali.

Bardziej dekoracyjny wygląd szklanym wyrobom nadaje im już sam proces produkcyjny szkła. Szkło może być białe, nieprzezierne, bądź kolorowe, co uzyskuje się dodając do surowców do wytopu szkła odpowiednie minerały, zawierające tlenki metali.

 Witraż wykonany przy użyciu kolorowych folii
 i samoprzylepnej taśmy ołowianej
Podświetlone sztucznym lub dziennym światłem, daje niesamowite refleksy i wrażenia estetyczne. Ta transformacja światła pozwala uzyskać fascynujące zjawiska. To ten efekt zainspirował dawnych wynalazców sztuki witrażu i motywuje współczesnych twórców. Zresztą współcześnie mają oni nieporównywalnie więcej możliwości technologicznych dla urzeczywistnienia swoich wizji.

Między innymi mogą zastąpić klasyczne materiały witrażowe, jak grube tafle szkła i ołów o wiele przyjaźniejszymi" w stosowaniu ołowianymi taśmami samoprzylepnymi, kolorową folią i fazowanymi elementami szklanymi.

Taki witraż wykonywany jest na jednolitej tafli szkła poprzez naklejanie kolorowych folii witrażowych, taśm ołowianych i fazowanych elementów szklanych, nadających szybie efekt trójwymiarowości. Naklejanie odbywa się według wcześniej przygotowanych projektów. Kunszt artystyczny i precyzja prac uwidacznia gotowy produkt.

Szkło, jako materiał bądź to budowlany, bądź konstrukcyjny jest neutralny, plastyczny i elegancki. Lekkość, przezierność, różnorodność zastosowań i nieograniczone możliwości różnych technik zdobienia stawia je na pierwszym miejscu.

 Elementy dekoracyjne wykonane w technice fusingu
Tym, którzy uważają taką opinię za przesadzoną proponujemy odwiedziny w Centrum Ekspozycyjno-Handlowym firmy PUJAN, gdzie na powierzchni ponad 1500 m2 można przekonać się o ilości zastosowań tego materiału, sposobach łączenia go z innymi, np. drewnem, metalem, cegłą, glazurą, marmurem.

Tu także zgromadzono wiele innych, dekoracyjnych elementów kompleksowego wyposażenia pomieszczeń, m.in. szklane stojaki ekspozycyjne, lady recepcyjne, barowe, artystyczne formy przestrzenne, schody, lustra. W oprawach, lampy witrażowe, meble kute, panele podłogowe, dekory ścienne i listwy wykończeniowe..

Centrum prezentuje możliwości produkcyjne PUJANĄ jednocześnie pokazując niektóre prace nad obróbką szkła na ustawionych monitorach plazmowych.

Z każdym niemalże dniem przybywają kolejne eksponaty i inspirują do dalszych poszukiwań nowego wzornictwa, czy po prostu pomysłu na. .. szkło!

 G.M.
 Grupa AD/A
 Zdjęcia: PUJAN


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.