Sopot – miasto magiczne. Miasto urzekającej architektury, którego obiekty już tradycyjnie zwieńczone są wieżyczkami, jak w zamkach Ludwika Bawarskiego. Jest ich tu kilka tysięcy. Miasto słonecznych plaż, festiwali muzycznych, sportu, uzdrowisko i czołowy od lat nadmorski kurort północnej Europy. Tu są najdroższe nieruchomości, tu się najchętniej inwestuje, tu powstają zaskakujące inwestycje. Miasto medialne, kapryśne i czasami skandalizujące, jak przystało na „gwiazdę”. Mieszka tu 45 tys. mieszkańców, latem odwiedza je ponad 2 mln. turystów! We wszelkich rankingach miasto zdobyło wszystko, co było do zdobycia. Pod jego urokiem był nasz papież Jan Paweł II, a jest każdy, kto tu przyjeżdża.

Pierwsze wzmianki o tej rybackiej osadzie znajdujemy w starych kronikach z 1283 r. To wyjątkowe miejsce odkrył i założył tu kąpielisko Georges Haffner francuski lekarz i oficer armii napoleońskiej z Colmaru. Z dawnej osady rybackiej wyrósł uznany kurort (prawa miejskie otrzymał w 1902 r.), nazywany często Perłą Bałtyku i Rivierą Północy. Tu rozmaici architekci prześcigali się w znakomitych projektach słynnych monumentalnych domów zdrojowych, hoteli, pensjonatów, kamienic i kościołów. Kultowy hotel Grand (Casino Zoppot) zaprojektowali Otton Kloeppel i Richard Kohnke. Budowę najdłuższego mola w Europie (515,5 m) zapoczątkował Georges Haffner. Opera Leśna powstała z inicjatywy Paula Waltera Schaeffera. Do dawnych i znanych architektów-budowniczych miasta należeli m.in.: Carl Kupperschmitt, Adolf Bielefeld, Edward Herbst, Heinrich Dunkel, Paul Puchmuller.

Sopot – do niedawna „Kopciuszek” Trójmiasta – teraz uwalnia się „z uścisku” swych wielkich sąsiadów i pokazuje na co go stać, a stać go na wiele! Również współcześni architekci upodobali sobie Sopot tworząc tutaj ciekawe i nietuzinkowe budowle z coraz większym udziałem… szkła. Szkło zresztą obecne jest także w starszej architekturze.

Nie możemy tu pominąć starych, pięknych witraży w kościele NMP Gwiazdy Morza (ul. Kościuszki 19, fot. 1-3), sprzed pierwszej wojny światowej (szkoła niemiecka). W Urzędzie Miejskim (ul. Kościuszki 25/27) są dwa różne witraże z herbem miasta Sopotu (fot. 4), a w Starym Domu Zdrojowym (Zakład Balneologiczny zał. 1903 r. (ul. Grunwaldzka 1/3, fot. 5) podziwiać możemy secesyjne witraże z warsztatu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga (Niemcy).

  

Fot. 1-3. Witraże w kościele NMPFot. 4. Witraż w Urzędzie Miasta

Fot. 5. Fragment secesyjnego witraża w Starym Domu Zdrojowym

A oto różne przykłady współczesnej, ciekawej architektury szklanej, zasługującej na uznanie. Na specjalne wyróżnienie zasługuje budynek siedziby Ergo-Hestia SA (ul. Hestii 1, fot. 7), projekt znakomitego architekta Wojciecha Rutkowskiego – wyszukana architektura, udane połączenie szkła z kamieniem o czystej formie, dogodnym położeniu przy jednej z główniejszych ulic i jednocześnie z widokiem na morze.

Fot. 7. Siedziba ERGO-HESTIA

Wiele emocji budzi budowa Nowego Domu Zdrojowego (ul. Powstańców Warszawy 8, fot. 6), w samym „pępku” miasta. To monumentalna inwestycja, ciekawe projekty z dużą ilością szkła, nawet z wieżyczkami!

  

Fot. 6. Nowy Dom Zdrojowy

Obok niedawno oddany do użytku, stylowy hotel Sheraton (ul. Powstańców Warszawy 10, fot. 8), z ciekawymi, szklanymi akcentami. A vis a vis udany projekt budynku usługowo-biurowego (ul. Powstańców Warszawy 19) i nowego Centrum Handlowo-Rozrywkowego z Multikinem tuż przy wejściu na popularny Monciak.

  

Fot. 8. Hotel Sheraton

Na Monciaku – popularna nazwa ulicy/deptaka: Bohaterów Monte Cassino – do obowiązkowego zobaczenia „Krzywy Domek” (fot. 9-11), z równie krzywymi oknami oraz ciekawą architekturą szklaną w patio i wnętrzu.

 Fot. 9-11. „Krzywy Domek”

Do ciekawych szklanych projektów zaliczyć trzeba elewację zewnętrzną budynku ZUS (al. Niepodległości 796, fot. 12), przykład, jak z prostej, nieciekawej bryły można przy pomocy szkła zrobić ciekawą i estetyczną formę architektoniczną.

  

Fot. 12. Siedziba ZUS

Uciekamy nieco poza centrum i na ul. Gen. Sikorskiego 8/10 polecam obejrzenie obiektu delikatesów Alma, pięknej szklanej architektury.

Aż chce się tu kupować! W dzielnicy Kamienny Potok, podoba się szklana architektura „Aquaparku Sopot” (ul. Zamkowa Góra 3, fot. 13) oraz prestiżowego salonu Porsche Centrum Sopot (al. Niepodległości 956).

 

  

Fot. 13 „Aquapark Sopot”

Jak w każdym mieście można trafić również na złe przykłady „szklanej” architektury. Takim negatywnym przykładem jest pawilon handlowo-usługowy Monte (ul. Bohaterów Monte Cassino 25).

Na końcu trzeba wspomnieć piękną architektonicznie Halę Sportowo-Widowiskową. W Hali przebiega granica miast Sopot i Gdańsk. Sopocianie Halę uważają za swoją, bo narodziła się w Sopocie. Wśród ciekawych materiałów elewacji zewnętrznej dominuje szkło (pisaliśmy o niej w nr 9/2009 „Świata Szkła”).

inne artykuły tego autora:

- Krzywy Domek wśród najdziwniejszych budowli świata , Edward Poskier, Świat Szkła 1/2010

- Morskie Wieże - najwyższy budynek mieszkalny w Polsce , Edward Poskier, Świat Szkła 4/2010 

- Szklana pocztówka z Sopotu , Edward Poskier, Świat Szkła 1/2010

- Hotel Aquarius SPA w Kołobrzegu , Edward Poskier, Świat Szkła 11/2009  

Edward Poskier

Zdjęcia: Autor

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.