Szyby zespolone stosowane w nowoczesnej architekturze muszą spełniać coraz bardziej wygórowane wymagania dotyczące ich własności technicznych i efektów estetycznych. Chcąc sprostać tym wymaganiom producenci szyb zespolonych stosują niezwykle wyrafinowane rozwiązania. Architektom poszukującym nowych wyzwań, już nie wystarczają „tradycyjne” szyby zespolone, w których są zamontowane tafle szklane posiadające coraz doskonalsze powłoki przeciwsłoneczne czy termoizolacyjne, z przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym. Ich pomysły mogą być zrealizowane tylko przy użyciu „niezwykłych” szyb zespolonych, czasami zaprojektowanych wyłącznie dla jednego budynku.

JEZIERSKI

Szyba z żaluzjami między taflami szkła

Dostępne są już na rynku polskim żaluzje wbudowane hermetycznie w szybę zespoloną. Opracowana technologia produkcji pozwala uzyskać całkowitą szczelność pakietu. Mechanizm umożliwiający podnoszenie, opuszczanie oraz obrót lamelek sterowany może być elektrycznie – za pomocą przełącznika lub pilota – oraz ręcznie, za pomocą koralikowego sznurka, korbki, a ostatnio pojawiło się rozwiązanie pozwalające na sterowanie za pomocą ruchu magnesów. Silnik służący do napędu żaluzji może być umieszczony wewnątrz szyby w górnej listwie żaluzji lub na zewnątrz. Może być zasilany z instalacji elektrycznej lub baterii. Istnieją także rozwiązania zasilane bateriami słonecznymi z ogniwami fotowoltaicznymi.

NORDICON

Żaluzja doskonale reguluje dopływ światła do pomieszczeń, chroni je przed przegrzaniem oraz zapewnia pełną prywatność. Nie zabiera przy tym światła w dni pochmurne, nie wymaga konserwacji, nie ulega zabrudzeniu, nie utrudnia również mycia okien.

Żaluzje nadają się do zamontowania we wszystkich typach okien i drzwi (PVC, aluminiowych i drewnianych). Są one przydatne w pomieszczeniach narażonych na nadmierne nasłonecznienie – pomieszczenia mieszkalne, ogrody zimowe, pomieszczenia biurowe (ekrany monitorów komputerowych stają się czytelniejsze). Dzięki swoim zaletom powinny być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonych wymogach higienicznych – ośrodki służby zdrowia, szpitale, zakłady farmaceutyczne i przetwórcze.

Najczęściej stosowanym osłonowym komponentem są zwykłe żaluzje listwowe (lamelkowe), wytwarzane z cienkiej blachy aluminiowej. Ale często oferowane są też rolety plisowane lub rolety rolowane. Dostępne są one w kilku typach rozmiarowych, aby mogły być montowane w szybach zespolonych o różnych rozmiarach. Przykładowo firma PELLINI oferuje żaluzje listwowe szer. 12,5 mm montowane w szybach zespolonych, z odległością między szybami 20 mm i przy szerokości szyby do 2 m, żaluzje listwowe szer. 16 mm montowane w szybach zespolonych z odległością między szybami 24 lub 27 mm i przy szerokości szyby do 3 m. Oferowane są też rolety plisowane z plisami szer. 14 i 20 mm i zwijane rolety tkaninowe – montowane są one w szybach zespolonych z odległością między taflami od 22 do 32 mm.

 

 NORDICON

 

 

Walory użytkowe powyższych osłon okiennych są bezsporne. Chronią przed słońcem latem, nie „zabierają” światła zimą i jesienią, nie wymagają żadnej konserwacji i mycia. Dzięki swoim zaletom są szczególnie przydatne w pomieszczeniach o podwyższonych wymogach higienicznych np. ośrodkach służby zdrowia i szpitalach.

PELLINI

Dostępne są również ruchome żaluzje międzyszybowe z listwami z zamkniętych profili aluminiowych z pustką powietrzną w środku. Wymiary listew – szer. 35 mm i trzy rodzaje grubości 6, 10 i 13 mm. Żaluzje te, oprócz kontroli napływu światła i energii słonecznej do pomieszczeń, podwyższają jednocześnie izolacyjność akustyczną szyby i są elementem w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców, a gdy zamiast szkła zastosuje się przezroczyste płyty z poliwęglanu – przegroda taka jest kuloodporna.

 UNICEL

                       zamknięte                    półotwarte                         otwarte

UNICEL

Szyba z nieruchomymi wewnętrznymi żaluzjami

Szyba zespolona może mieć system sterowania dostępu światła słonecznego bez stosowania ruchomych elementów. Dzięki specjalnie ukształtowaniu listwom żaluzji lustrzana powierzchnia odbija światło słoneczne w ściśle określonym kierunku. W zależności od pory dnia czy pory roku słońce zajmuje określone położenie na nieboskłonie – i w letnie południe gdy nasłonecznienie jest zbyt duże – promienie słoneczne są odbijane na zewnątrz, a w zimowy wieczór, gdy zależy nam na zachowaniu jak najdłużej naturalnego oświetlenia, promienie słoneczne przenikają do środka pomieszczenia. Aby nie powstawał efekt oślepiania, promieniowanie kierowane jest na sufit, po odbiciu od którego, jako promieniowanie rozproszone, oświetla równomiernie całe pomieszczenie.

OKALUX

OKALUX

 

Oferowanych jest kilka standardowych kształtów żaluzji dostosowanych do potrzeb i wymagań inwestora. Wyprofilowanie listew żaluzji zależy również od tego, czy szyba będzie montowana pionowo na fasadzie, czy pod małym kątem w szklanym dachu.

OKALUX

W zależności od kąta padania promieni słonecznych i kąta ustawienia listew – transmisja światła może się zmieniać od 1% do 47% dla jednego rodzaju listew (np. Okasolar S).

Własności optyczne takiego zestawu zależą również od różnych kształtów listew i ich rozstawu.

Strona „robocza” listwy może mieć gładką powierzchnię, ale może mieć też ukształtowaną strukturę w postaci równoległych mikropryzm (w przekroju przypominającą zęby piły), która zapewnia większą skuteczność selektywnego odbijania promieni słonecznych.

Pryzmatyczna mirkostruktura zapewnia wręcz „zarządzanie” dostępem świtała do pomieszczenia.

RETROSOLAR

RETROSOLAR

RETROSOLAR

Brak ruchomych części zapewnia bardzo długą trwałość takiego rozwiązania – żaluzja jest zamontowana w stałym położeniu, a jedynym „elementem” który się porusza jest słońce.

Szyba zespolona z wewnętrznym kolektorem słonecznym

Szyby takie przeznaczone są do montażu w aluminowych systemach fasadowych. Szklany kolektor ustawiony jest pionowo, między profilami ściany osłonowej. Jest to propozycja wykorzystania przeszklonej fasady do produkcji ciepłej wody zużywanej w obiekcie oraz do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji).

ROBINSUN

   1. Tafle szkła – szyba laminowana ze szkła hartowanego od strony pomieszczenia, szyba hartowana monolityczna od zewnątrz.
   2. Zamknięta przestrzeń napełniana gazem szlachetnym argonem lub kryptonem.
   3. Powłoka niskoemisyjna low-e.
   4. Powłoka lustrzana z warstwy srebra.
   5. Przewody miedziane transportujące czynnik grzewczy.
   6. Listwy aluminiowe w kształcie U pokryte warstwa absorbera pochłaniającego energię z promieniowania słonecznego.


Rozwiązanie to zapewnia:

    * pasywne zyski ciepła w zimie – niższe koszty ogrzewania,
    * ochronę przeciwsłoneczną w lecie – niższe koszty klimatyzacji,
    * produkcję ciepłej wody użytkowej przez cały rok – niższe rachunki za cwu (przykładowo zastosowanię kolektora o powierzchni 7 m2 w Monachium zaspokoiło 60% zapotrzebowania na cwu czteroosobowej rodziny),
    * komfortowe naturalne oświetlenie – niższe rachunki za energię elektryczną (mniejsze użycie oświetlenia sztucznego).

OKALUX

 

OKALUX

 

Szyba z wkładką z rusztu drewnianego

Jako materiał naturalny, drewno tworzy bardzo przyjemną atmosferę wewnątrz budynków. Odnosi się to również do szyb: włączenie drewnianego rusztu do struktury szyby zapewnia uzyskanie selektywnej ochrony przed słońcem, przy zachowaniu bardzo dobrej izolacyjności cieplnej zestawu.

Drewniany ruszt sprawia że wpadające do pomieszczenia światło odznacza się „ciepłym” zabarwieniem. Jednocześnie ażurowy ruszt pozwala na obserwacje otoczenia za oknem.

OKALUX 

Włożenie do wnętrza szyby zespolonej płyty MDF oklejonej naturalnym, drewnianym fornirem dodaje emocjonalnego ciepła i witalności naturalnego materiału do wyglądu budynku, tym bardziej, że można zastosować niezwykłe, cenne forniry z egzotycznego drewna, chronione szybą przed promieniowaniem UV i innymi niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Również utrzymanie w czystości tak zbudowanej struktury jest o wiele łatwiejsze od swobodnie montowanego zestawu.

OKALUXOKALUX

Szyba z przekładką metalową

Wewnątrz szyby zespolonej umieszczane są różne struktury metalowe: jak przekładki, rozpięte siatki lub blachy perforowane, z fantazyjnie wyciętymi otworami, ozdobnymi wytłoczeniami. Szyby z metalowymi strukturami zachowują dobre własności termoizolacyjne, łącząc je z aktywną ochroną przeciwsłoneczną i efektami dekoracyjnymi – połączeniem różnych kolorów, refleksyjnych powierzchni struktur i tekstur. Nacisk położony jest szczególnie na wzajemne przenikanie się wielu wizualnych „atrakcji”, światła i cienia, połysku i struktury, powierzchni zwierciadlanych i matowych, odbijających i rozpraszających światło. Wewnętrzne struktury tych szyb mogą znacznie ograniczyć, prawie „wyłączyć oślepiające światło” docierające w lecie do pomieszczeń od słońca będącego w apogeum swojej aktywności.

OKALUXOKALUX

W wyniku rozproszenia światła naturalnego przenikającego poprzez struktury materiału powstają ciągle nowe i ciekawe refleksy świetlne. Te dające cień sploty i wzory zmniejszają bezpośrednią transmisję energii słonecznej, która jest w znaczne części odpowiedzialna za przegrzewanie się pomieszczeń w lecie. Procent energii docierającej jest zdeterminowany głównie przez jej absorpcję na metalowych splotach i może być mniejszy o 30%.

Funkcjonalność wypełnień jest połączona z ich estetyczną atrakcyjnością, splot o różnych gęstościach zwraca uwagę na uwagę na lekkość i elegancję architektury i celowo tworzy kontrastowe efekty świetlne. Różne możliwe kombinacje umożliwiają precyzyjne, dostosowane do obiektu zaprojektowanie transmisji światła widzialnego i całkowitej energii w połączeniu z różnymi stopniem przezroczystości.

OKALUXOKALUX

Rozpięte siatki mogą być wykonane z różnorodnych materiałów – głównie z naturalnego aluminium, malowanego proszkowo, anodowanego, patynowanego lub z kolorowym nadrukiem. Metalowe sploty wykonane są z drutów różnych rodzajów i w różnej grubości. Są też produkowane z brązu lub stali nierdzewnej. Dostępne są standardowe wzory do wyboru z katalogu lub unikatowe, zaprojektowane na zamówienie.

OKALUX

Szyba z nanożelem

To najnowszy system izolacyjne z wykorzystaniem szkła. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest półprzezroczystą krzemionką koloidalną. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom fizycznym, szyby te przeznaczone są do innowacyjnych zastosowań – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest światło rozproszone, przy jednoczesnej bardzo dobrej izolacyjności termicznej i akustycznej.

OKALUX

 

OKALUX

Materiał wypełniający – Nanogel – pochodzi z firmy Cabot Corporation i należy do specjalnej klasy niekrystalicznych ciał stałych. Ten delikatny aerożel posiada unikalne właściwości fizyczne. Produkt zawiera nanopory o średnicy od 0,7 do 3,5 mm i składa się przede wszystkim z SiO2, czyli podstawowego składnika szkła. To, co wyróżnia Nanogel, to bardzo niska gęstość (zawartość powietrza do 95%) i niezwykle mały ciężar (1 litr waży tylko 75 g). To sprawia, że Nanogel okazał się najlżejszym i najbardziej izolacyjnym ciałem stałym. Zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną przy wysokiej przepuszczalności i dufuzji (równomiernym rozpraszaniu) światła widzialnego. Szyby o izolacyjności cieplnej dochodzącej do Ug = 0,3 W / (m²K), oferują zupełnie nowe spektrum zastosowań.

OKALUX

Transmisja całkowitej energii słonecznej w zależności od położenia słońca

   1. zewnętrzna tafla szkła z powłoką niskoemisyjną lub przeciwsłoneczną
   2. wewnętrzna tafla szkła
   3. płyta z kapilarami
   4. włókno szklane lub z poliwęglanu

Szyba z kapilarami szklanymi lub z poliwęglanu

Szyby zespolone z mozaiką kapilar ze szkła lub poliwęglanu mają bardzo dekoracyjny wygląd i odznaczają się wysoką skutecznością. Dostarczają do pomieszczeń równomiernie rozproszone światło słoneczne, a jednocześnie zapewniają doskonałą kontrolę promieni słonecznych i chronią przed zbyt intensywnym nagrzewaniem i oślepianiem. Ich właściwości izolacyjności cieplnej i wartości transmisji szkła mogą być indywidualnie dostosowanej do wymagań określonych budynków.

Elementy izolacyjne zawierają w przestrzeni między taflami szkła matrycę złożoną z wielu rurek kapilarnych – przezroczystych, białych lub kolorowych. One rozszczepiają (rozdzielają) padające naturalne światło i rozprzestrzeniają je po całym pomieszczeniu nawet na głębokość 15 m, z minimalnym efektem zacienienia. Konwencjonalne szyby zespolone zapewniają intensywne naświetlenie tylko miejsc w sąsiedztwie elewacji, w wyniku efektu zacienienia dalsze partie pomieszczenia są nieoświetlone światłem naturalnym i wymagają stosowania światła sztucznego.

Małe rurki kapilarne mają niezwykłe właściwości termiczne: działają jak poduszki powietrzne, uniemożliwiając konwekcję gazów w przestrzeni między szybami. Szyby te mają współczynniki Ug równe do 0,7 W/(m²K), a specjalne wersje nawet do 0,4 W/(m²K).

W zależności od wymaganych parametrów optycznych kapilary mogą być prostopadłe do powierzchni tafli szklanej lub ustawione pod odpowiednim kątem (dostosowanym do kierunku padania promieni słonecznych).

OKALUX

Płyty z kapilarami mogą również być elementem systemu izolacji transparentnych i dogrzewać nieprzezroczyste elementy budynku, np. murowane ściany pokryte specjalną powłoką absorbującą ciepło.

OKALUXOKALUX

Szyba z dekoracyjnymi wypełnieniami

Przestrzeń między szybami może być wykorzystana do umieszczenia elementów, które mają tylko znaczenie dekoracyjne. Niekiedy elementy te znacznie zmniejszają jej izolacyjność cieplną, więc stosowane są głównie w dekoracji przeszklonych wnętrz.

OKALUXOKALUX

W miejscach, gdzie nie jest wymagana przezierność szyby, np. wypełnienie pasów międzyokiennych, zewnętrzna tafla szyby może mieć nałożoną powłokę malarską w jednolitym kolorze lub odwzorowującą z fotograficzną dokładnością określony wzór.

OKALUXOKALUX

Robert Sienkiewicz

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

patrz też

- Szyby z zastosowaniem aerożeli , Tadeusz Michałowski , Świat Szkła 2/2008  

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne


 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.