Pośród licznych, ciekawych, sopockich obiektów architektonicznych, w których szkło pełni wiodącą rolę nie może zabraknąć Krzywego Domku. Wykonana tam nietypowa stolarka otworowa były bowiem prawdziwym wyzwaniem dla wykonawcy.

Krzywy Domek – zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Szotyńscy z Gdańska (projekt Szotyńskich i Zaleskiego) na stałe wpisał się w krajobraz najciekawszych i najoryginalniejszych budowli ul. Bohaterów Monte Cassino, czyli popularnego Monciaka w Sopocie. Projekt początkowo budził mieszane opinie, dzisiaj budowla jest atrakcją miasta. Oddany do uzytku w 2003 r. obiekt swoim klimatem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz znanego rysownika Pera Dahlberga (grafik szwedzki zamieszkały w Sopocie). Takich oryginalnych budowli na świecie jest mało, specjalizują się w nich Hiszpanie, że wspomnieć domy Antonio Gaudiego w Barcelonie, budynki Torre Galatea i La Pedrera, muzeum Guggenheim w Bilbao czy House Katmandu („pałac na głowie”) w Magalluf na Majorce (Palma Nova). Podobne klimaty przedstawia „Tańczący Dom” w Pradze.

Sopocki budynek z pozoru przeczy jakimkolwiek prawom grawitacji i sztuki budowlanej. To, że powstał, jest zasługą m.in. użytych do jego budowy materiałów, głównie bloczkom betonu komórkowego Ytong, które są plastyczne i wytrzymałe, a poza tym dają się łatwo obrabiać i modelować, jak „pumeks”. Krzywy Domek zwany też „pijanym domkiem” to najbardziej malownicza i bajkowa fasada w mieście, przy tym dobrze się komponująca z resztą ciągu kamienic na tej ulicy.

W obiekcie znajdują się lokale użytkowo-usługowe, restauracje, puby, galerie, sklepy, winda, oryginalne schody, duża sień i patio, także biura zarządu Krzywego Domku którego właścicielem jest REZYDENT S.A. Ostatnio, wśród wielu wyróżnień, obiekt otrzymał najcenniejszą: znalazł się na 1 miejscu w rankingu Najdziwniejszych Budynków Świata portalu Village of Joy. Z tej okazji na fasadzie budynku wmurowano okolicznościową tablicę.

Surrealizm Krzywego Domku to bajkowo powykręcane otwory drzwiowe i okienne, oprawione piaskowcem o niecodziennej fakturze.

Wykonawcą stolarki otworowej jest firma PPUH PINUS s.j. braci Jerzego i Mariusza Smolarczyków ze Skarbimierza (opolskie). Projekt, wykonanie i montaż stolarki otworowej Krzywego Domku w całości wykonała firma PINUS. Stolarka otworowa została wykonana z drzewa mahoniowego (mahoń meranti). Trudne wykroje i nietypowe kształty, świadczą o wysokiej klasie posiadanego parku maszynowego, wyrafinowanych technologiach i dobrych fachowcach firmy.

  

Producentem szyb użytych w stolarce otworowej jest firma VITROTERM Murów. Zastosowano szkło typu Optifloat Zielony gr. 6 mm, hartowane (prod. PILKINGTON) i Arctic Blue grubości 4 mm, hartowane (prod. PILKINGTON).

Patio i fasada czołowa były wykonywane przez inną firmę.

W rozmowie z przedstawicielami firmy PINUS dowiedziałem się, że przed inwestycją Krzywy Domek, firma nie wykonywała tak oryginalnych opracowań, natomiast obecnie wykonuje o wiele bardziej skomplikowane i nietypowe projekty.

Wśród wykonanych obiektów są realizacje w: Stanach Zjednoczonych, na Grenadzie (Karaiby), w Anglii, Niemczech, a w kraju prestiżowe hotele, rezydencje, pałace, stylowe kamienice, obiekty zabytkowe. Obecne wyróżnienia Krzywego Domku w różnych kategoriach są również zasługą firmy PINUS bowiem okna, drzwi i szklane zabudowy to ważne i efektowne elementy tej niecodziennej budowli.

Edward Poskier

fot: Autor

inne artykuły tego autora:

- Krzywy Domek wśród najdziwniejszych budowli świata , Edward Poskier, Świat Szkła 1/2010

- Morskie Wieże - najwyższy budynek mieszkalny w Polsce , Edward Poskier, Świat Szkła 4/2010 

- Szklana pocztówka z Sopotu , Edward Poskier, Świat Szkła 1/2010

- Hotel Aquarius SPA w Kołobrzegu , Edward Poskier, Świat Szkła 11/2009   

więcej informacji: Świat Szkła 5/2010

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.