Szeroka gama chwytaków elektromagnetycznych umożliwia dopasowanie systemu odcięć ogniowych firmy D+H do każdych warunków

Drzwi zamknięte gdy potrzeba
Idea działania systemu odcięć ogniowych, zwanego również systemem blokad drzwi przeciwpożarowych, jest wyjątkowo prosta. Podczas codziennego użytkowania budynku, drzwi wewnętrzne są blokowane w pozycji otwartej tak, by nie utrudniały one poruszania się po budynku oraz nie tamowały ruchu. W przypadku uruchomienia ręcznego lub automatycznego wykrycia zagrożenia przez czujniki przeciwpożarowe następuje zwolnienie blokad, a wyposażone w samozamykacze drzwi ulegają automatycznemu zamknięciu.

Dzięki temu stają się barierą utrudniającą rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu do niezagrożonych obszarów obiektu. Na system odcięć ogniowych firmy D+H składa się zestaw elektromagnesów przytrzymujących drzwi oraz sterujące nimi centrale BAZ 04(-N) lub BAZ 2, które są mózgiem całego układu. Centrala, po otrzymaniu informacji o zagrożeniu pożarowym, zwalnia chwytak elektromagnetyczny przytrzymujący konkretne drzwi powodując ich zamknięcie.

Komunikat ten może płynąć z bezpośrednio podłączonego czujnika, takiego jak np. optyczna czujka pożarowa MPD 821. Dodatkowo, BAZ 04(-N) i BAZ 2 mogą stanowić część większego systemu i być zewnętrznie sterowane przez centralę sygnalizacji pożaru (np. DF 6000), bądź centralę oddymiania RZN. W ten sposób zarządzający budynkiem ma możliwość indywidualnego dopasowania odcięć ogniowych do konkretnych potrzeb i możliwości.

Warto również wspomnieć, że model BAZ 04-N został wyposażony w podtrzymywanie napięcia w przypadku jego zaniku. Wystarczy jeden akumulator typu 1 o pojemności 1,3 Ah by mieć pewność, że nawet w przypadku awarii zasilania system odcięć ogniowych zadziała zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku central BAZ bez akumulatorów elektromagnesy są zwalniane automatycznie w przypadku zaniku napięcia.

Oczywiście, możliwość zamknięcia drzwi nie ogranicza się tylko i wyłącznie do sytuacji kryzysowej. Istnieje możliwość ręcznego zwolnienia blokady przy pomocy ręcznego przycisku zwalniającego np. UT 4U. W ten sposób zarządca może w razie potrzeby ograniczyć dostęp osób do pewnych obszarów budynków.

Szeroka gama chwytaków elektromagnetycznych umożliwia dopasowanie systemu odcięć ogniowych firmy D+H do każdych warunków

Centrala BAZ 04(-N) oraz BAZ 2

Siła elektromagnesu
Kluczem do poprawnego działania systemu odcięć ogniowych jest dobranie trzymaczy elektromagnetycznych tak, by pewnie i mocno trzymały otwarte drzwi. Dzięki bardzo szerokiej gamie chwytaków dostępnych w ofercie firmy D+H, możemy dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdej sytuacji. Przykładem może tu być chwytak uniwersalny GT 50 R 089 firmy D+H. Jest on wyposażony w obrotową głowicę oraz ramię o zmiennej długości, co pozwala na optymalne dostosowanie go do konkretnych drzwi.

Co więcej, jest on przystosowany do montażu nawet w trudno dostępnych miejscach, co również znacznie podnosi jego wszechstronność. Jeśli jednak tego rodzaju uchwyt nie spełnia naszych oczekiwań, można również zastosować chwytaki ścienne i podłogowe, dzięki czemu każde, nawet najbardziej nietypowo zamontowane drzwi, będą utrzymane w prawidłowej pozycji.

Poszczególne modele to również różna siła chwytu. Rekordzistą w tej dziedzinie jest GT 70 R 2, którego siła, z jaką trzyma drzwi, wynosi aż 1372 N. Pozwala to przeciwdziałać nawet najmocniejszym szarpnięciom.

System odcięć ogniowych firmy D+H pozwala w łatwy sposób zachować drożność korytarzy w budynku, zachowując możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu i ognia. Dzięki temu nic nie obniża komfortu korzystania z budynku, a jednocześnie zachowane jest bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku, co na pewno docenią wszyscy użytkujący dany obiekt.

więcej informacji:www.dhpolska.pl

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

patrz też:

Samozamykacze a ochrona przeciwpożarowa, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 11/2010

- Okucia do drzwi rozwieranych przeszklonych i całoszklanych. Część 1. Zamykacze , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 2/2010

- Specjalistyczne wymagania i ocena zgodności okuć do drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych , Zbigniew Czajka, Świat Szkła 7-8/2008 

- Zamykacze drzwiowe – wymogi związane z wprowadzeniem do obrotu ,  Zbigniew Czajka, Świat Szkła 9/2007

- Charakterystyka, wymagania i metody badań zamykaczy drzwiowych z regulacją przebiegu zamykania, Zbigniew Czajka. Świat Szkła 3/2006

 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2010

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.