W dniu 14 października 2010 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie firma SAINT-GOBAIN zaprezentowała – po raz pierwszy w Polsce – wszystkie produkty skupione pod marką Quantum GlassTM.Zebranych gości powitał Denis Xardel, prezes firmy GLASPOL, wchodzącej w skład koncernu SAINT-GOBAIN.  Przedstawił on też ogólnie strukturę koncernu, jego historię, aktualną działalność i perspektywy na przyszłość. Koncern w 2009 roku osiągnął obroty 37,8 miliardów euro i zysk 600 milionów euro, z czego znaczącą część firma przeznacza na badania i rozwój nowych technologii.Efektem tych prac, prowadzonych w 20 centrach badawczych i przy udziale 101 jednostek rozwojowych, są między innymi „szkła aktywne” czyli „inteligentne” technologie szklane wchodzące w skład marki QUANTUM GLASS™.

 

Produkty te szczegółowo omówił Jacek Gajdecki, odpowiedzialny za rozwój marki QUANTUM GLASS™ w Polsce. Przedstawił on też możliwości, jakie poszczególne produkty wprowadzają do architektury i wzornictwa we wnętrzach.

 

Zwrócił on uwagę, że nowa marka wnosi do dnia codziennego nowy poziom emocji i umożliwia zrzucenie więzów kreatywności, ułatwiając w ten sposób kreowanie nowych projektów architektonicznych z udziałem nowoczesnych, inteligentnych technologii ze szkła.


W spotkaniu brała udział również Aude Laumond, odpowiedzialna za rozwój marki w koncernie SAINT GOBAIN. W rozmowie z przedstawicielem miesięcznika „Świat Szkła”, przeprowadzonej podczas oglądania przykładowych produktów wchodzących w skład marki, stwierdziła, że we Francji „aktywne szkło” cieszy się coraz większą popularnością wśród architektów i projektantów wnętrz.

 

Dodatkowy impuls tej popularności dało otwarcie interaktywnego studia w Paryżu w 2009 roku, podczas targów Batimat.

 

W tym studiu architekci oraz designerzy, jak również inni zainteresowani mogą zobaczyć różnorodne funkcje nowoczesnych technologii szklanych oferowanych przez QUANTUM GLASS™.Podobne studio, w Pruszkowie pod Warszawą, znajduje się w zkładzie projektowym firmy GLASPOL. Podczas spotkania, którego uczestnikami w większości byli architekci, odbył się premierowy pokaz filmu A gentler structure for life - od Alvara Aalto do JKMM Architects oraz wykład Markku Lahti z Alvar Aalto Museum pt. Architektura Alvara Aalto i jej wpływy. Alvar Aalto (ur. 1898, zm.1976) jest najbardziej znanym fińskim, modernistycznym architektem i projektantem form przemysłowych.***
QUANTUM GLASS™ wprowadza nas w świat jutra, czyli świat szkła inteligentnego, którego właściwości będą mogły być kontrolowane i modyfikowane. W wyniku tego staje się możliwe wywoływanie niezwykłych emocji i kształtowanie powierzchni i przestrzeni bez ograniczeń spowodowanych uwarunkowaniami geograficznymi czy też lokalnymi czynnikami środowiska.W skład marki QUANTUM GLASS™ wchodzą następujące wyroby:
PLANILUM jest panelem szklanym, emitującym światło. Dzięki PLANILUM można stworzyć wyjątkowe miejsce wewnątrz powierzchni mieszkalnych oferując użytkownikowi nowy wymiar intymności i komfortu.

Quantum Glass, Planilum

Budowa i działanie szkła PLANILUM

 

Quantum Glass, Planilum

 

Quantum Glass, Planilum

 

E-GLAS jest szkłem jedno- lub dwukomorowym, emitującym ciepło sterowane elektronicznie. Jest zintegrowanym, niewidocznym rozwiązaniem grzewczym. Umożliwia odczuwanie zwiększonego komfortu termicznego oraz wizualnego wnętrza. Jednocześnie może pełnić funkcję antykondensacyjną i topienia śniegu.

 

Quantum Glass, E-Glass

Budowa i działanie szkła E-GLAS

 

Quantum Glass, E-Glas

 

ELECTROCHROME jest szkłem transparentnym, którego poziom intensywności zabarwienia jest sterowany elektronicznie. Umożliwia dostosowanie poziomu doświetlenia pomieszczenia oraz ilości ciepła skierowanego do wnętrza w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Quantum Glass, Electrochrome

Budowa i działanie szkła ELECTROCHROME

 

Quantum Glass, Electrochrome

 

Quantum Glass, Electrochrome

 

LEDinGLASS jest szkłem, które żyje jednocześnie światłem i kolorem. Jest systemem oferującym nieskończone możliwości zastosowań wnętrzarskich i fasadowych, kreujących dynamiczne i interaktywne obrazy z szerokim wachlarzem wzornictwa (ściany i fasady medialne).

 

Quantum Glass, LedinGlass

Budowa i działanie szkła LEDinGLASS

 

Quantum Glass, LedinGlass

 

THERMOVIT Elegance jest regulowanym termicznie panelem grzewczym, wykonanym z transparentnego lub lustrzanego szkła. Jest rozwiązaniem bardzo estetycznym, emitującym ciepło poprzez promieniowanie podobnie do ciepła słonecznego.

 

Budowa i działanie szkła THERMOVIT Elegance

 

 

 


PRIVA-LITE jest szkłem laminowanym z filmem ciekłokrystalicznym, umożliwiającym natychmiastowe
przejście ze stanu transparentnego w matowy.

 

Jest wyjątkowym rozwiązaniem, wykorzystywanym do zarządzania przestrzenią poprzez możliwość sterowania transparentnością. Znajduje również zastosowanie jako ekran do projekcji video lub zdjęć z opcją wyświetlania od tyłu.

 

Budowa i działanie szkła PRIVA-LITE

 

Quantum Glass, Priva-Lite

Quantum Glass, Priva-Lite

Quantum Glass, Priva-Lite

PRIVA-LITE: Transparentność Prywatność Komunikacja


Krzysztof Zieliński 

 

więcej informacji: http://www.quantumglass.com/ 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

 

patrz też:

- Szkło termotropowe i fotochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 12/2007 ,

 

- Szklenie gazochromatyczne w architekturze , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 6/2007 
 
- Interaktywne, adaptacyjne, multimedialne – elewacje przyszłości , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 4/2007

 

- Szklenie elektrochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 3/2007 

 

- i-modul Fassade – przełom w regulacji mikroklimatu budynku , Marcin Brzeziński, Świat Szkła 2/2007

 

- Możliwości technologiczne szkła a poszukiwanie rozwiązań proekologicznych , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 2/2007

 

- Wielowarstwowe elewacje przeszklone a koncepcja przegrody interaktywnej ,  Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 1/2007 

 

- Własności szkieł fotochromowych ,   Świat Szkła - portal

 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2010

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.