Tradycyjnie, obok konwencjonalnej oferty targowej odbyły się imprezy towarzyszące, konferencje, warsztaty i pokazy. W tym roku wachlarz dodatkowych imprez był wyjątkowo bogaty. Równolegle z targami Glasstec odbywały się targi Solarpeq 2010 przeznaczone dla producentów urządzeń wykorzystujących energię słoneczną.W wydzielonej części hali nr 9 zorganizowano także specjalistyczną wystawę pn. GlassArt, która prezentowała dzieła sztuki szklarskiej, wykonane przez profesjonalnych artystów plastyków pracujących zarówno w tzw. technologiach „na zimno”, jak i „na gorąco”.Zrozumiałe zainteresowanie w czasie prezentacji budził funkcjonujący piec szklarski obsługiwany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Szklarskiej z miejscowości Zwiesel (niem. Glasfachschule Zwiesel). Wykonywali oni metodą dmuchania i formowania na gorąco wiele drobnych przedmiotów galanterii szklanej. Zwiedzających intrygował także sam piec: urządzenie elektryczne o mocy 13 kW, o gabarytach pozwalających na jego umieszczenie w przeciętnym garażu (prod. słoweńska firma PIKA-KILNS).W dniach 29-30 września odbyła się konferencja „Engineered Transparency” w centrum kongresowym  Congress Centre Düsseldorf (CCD) Ost, organizowana we współpracy z uniwersytetami technicznymi w Dreźnie i Darmstadt.

 

Skupiła ona głównie specjalistów w kilku panelach, m. in.: „Powłoki na szkle”, „Szkło konstrukcyjne” oraz „Szkło – mocowanie konstrukcyjne”. 1 października zorganizowano Kongres dla Architektów (Architekten Kongress), w ramach którego odbyły się prelekcje dotyczące szeroko pojętej ekologii i energooszczędności w rozwiązaniach architektonicznych wykorzystujących szkło budowlane.Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz zorganizowany pod hasłem „Glass Technology Live”, we współpracy z Instytutem Konstrukcji Budowlanych (Institut für Baukonstruktion) Uniwersytetu w Stuttgarcie. Wystawa prezentująca najnowsze osiągnięcia w technologiach szkła budowlanego połączona była z ogólnodostępnym sympozjum.Szczególne emocje budziły tafle szkła niespotykanych dotąd rozmiarów: zestaw szkła zespolonego o wymiarach 18,0×3,3 m firmy HENZE GLAS (ważący 4,45 t.), oraz nośny dźwigar szklany formy GLAS TRÖSCH AG o rozpiętości 21 m. Ten ostatni element, ze względu na jego ekspozycję poza oryginalnym poprzecznym układem konstrukcyjnym, wymagał usztywnienia (ale nie podparcia) w dwóch dodatkowych punktach.Niewielkim, ale widowiskowym eksponatem był graniastosłup o podstawie trójkąta równobocznego wykonany z trzech tafli dichroicznego szkła. We wnętrzu znajdowały się trzy standardowe świetlówki. Odpowiednio dobrane parametry filtrów powodowały, że białe światło płynnie zmieniało barwę w zależności od kąta patrzenia.

 

Wielu zwiedzających zdecydowało się na kilkukrotne okrążenie eksponatu, aby dokładnie zaobserwować zmianę barwy przenikającego światła. Ten interesujący zestaw filtrów został przygotowany przez firmę PRINZ OPTICS GmbH.W czasie „Glass Technology Live” zaprezentowane zostały także prototypy kilku fasad szklanych, szczególnie interesujące ze względu na zarysowujące się nowe trendy w tej dziedzinie. Najbardziej widowiskowy był funkcjonujący fragment elewacji budynku Siedziby Głównej (HQ1) koncernu ThyssenKrupp w Essen. Standardowa słupowo-ryglowa elewacja szklana jest w tym obiekcie osłonięta technicznie wyrafinowaną ruchomą żaluzją (proj. Frener&Reifer).

 

elewacja, Siedziba Główna koncernu ThyssenKrupp w Essen

Siedziba Główna koncernu ThyssenKrupp w Essen.
(proj. Frener & Reifer). Zbliżenie elewacjiLamele wykonane ze stali szlachetnej osadzone są prostopadle w dwóch koncentrycznych pionowych osiach. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym wycięciom składają się one jak skrzydła motyla. Pozwala to na regulację dopływu światła dziennego do wnętrza budynku w zależności od pogody. Rozłożone (otwarte) żaluzje blokują dostęp słońca niemal całkowicie, w dni pochmurne w pozycji złożonej (zamkniętej) pozwalają na dostęp światła rozproszonego.

 

Prezentowany w czasie GTL prototyp elewacji pokazywał zasadę działania systemu. Właściwe wrażenie rozmachu inwestycji dawało jednak dopiero zwiedzenie budynku. Żaluzje wzbogacają jego elewację w dodatkowe wzory, które układają się za każdym razem inaczej, w zależności od punktu widzenia.Wyraźną zmianę podejścia do zagadnienia wentylacji podwójnych fasad można zaobserwować na przykładzie prototypowego rozwiązania przygotowanego przez szwajcarską pracownię projektową Burckhardt+Partner AG dla koncernu ROCHE DIAGNOSTICS AG. Prezentowana w czasie GTL podwójna elewacja została przygotowana jako obudowa 16-kondygnacyjnego budynku biurowego, umieszczonego na terenie firmy w miejscowości Rotkreuz.Przestrzeń szczelnie zamknięta pomiędzy powłokami elewacji jest wentylowana mechanicznie (!) za pomocą systemu podającego przefiltrowane, odpowiednio wysuszone powietrze (tzw. system Closed Cavity Facade). Rezygnując z wentylacji powietrzem atmosferycznym poprawiono izolacyjność akustyczną systemu, wyeliminowano nie tylko zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach tafli fasady, ale także radykalnie organiczno osadzanie się pyłów i zabrudzeń na elementach żaluzji.

 

Dzięki temu, elewacja oraz system przesłon przeciwsłonecznych wymaga zdecydowanie mniej zabiegów konserwacyjnych, co przekłada się na oszczędności w eksploatacji. Pomimo uszczelnienia przestrzeni podwójnej fasady możliwa jest naturalna wentylacja pomieszczeń pracy.

 


Odbywa się ona za pośrednictwem odpowiednio skonstruowanych czerpni, które „przebijają” płaszcz mechanicznie wentylowanej elewacji dostarczając świeże powietrze do systemu klimatyzacji rozproszonej. Wykonawcą tego systemu jest firma Josef Gartner GmbH. Elewacja ROCHE DIAGNOSTICS AG prezentuje nowe podejście do zagadnień wentylacji w fasadach, oznacza także powrót do rozwiązać stosowanych prototypowo już w połowie lat 80. Fasadę w systemie Closed Cavity Facade zainstalowano na słynnym obecnie budynku Towarzystwa Ubezpieczeniowego Lloyda w Londynie już w 1986 r.

 

fasada, Roche Diagnostics AG biurowiec w Rotkreuz

Roche Diagnostics AG biurowiec w Rotkreuz (proj.
Burckhardt+Partner AG). Prototyp fasady

 Warto odnotować także prezentację wielu systemów fasadowych, ze integrowanymi modułami fotowoltaicznymi (PV) lub kolektorami słonecznymi. Zostały one dostosowane do wbudowania w standardowe fasady słupoworyglowe (prod. SCHÜCO, RP TECHNIK i inni).


Po trudnych czasach spowolnienia gospodarczego „duch optymizmu znów panuje w sektorze przemysłu szklarskiego”*. W targach wzięło udział 1274 wystawców, a imprezę odwiedziło niemal 45 tys. osób.

 

Marcin Brzezicki
* źródło: oficjalna strona internetowa targów:
www.glasstec-online.com

 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2010

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.