Wnętrza biurowe

Modne wnętrza biurowe, projektowane zarówno w nowoczesnych budynkach jak i w obiektach dawnych a modernizowanych, wyróżnia znaczący udział szkła zastosowanego w ich wystroju. Szkło stało się materiałem budowlanym powszechnie używanym do kształtowania przestrzeni, wykańczania mebli, okładzin ściennych, a nawet podłóg, decydując zarówno o walorach funkcjonalnych jak i estetycznych wnętrz.

      Podstawowym zastosowaniem szkła stały się ściany działowe i obudowa ciągów komunikacyjnych wydzielających poszczególne pomieszczenia biurowe. W budynkach o szklanych fasadach szkło stanowi istotę „szklanej architektury”. Powszechnym już zastosowaniem szkła stały się drzwi całoszklane, ułatwiające modernizację wnętrz w dawnych budynkach, w których stosowano pełne ściany działowe z tradycyjnych materiałów budowlanych.

     Szkło staje się symbolem nowoczesności i prestiżu również dlatego, że konkurujące ze sobą na rynkach budowlanych firmy prześcigają się w uatrakcyjnianiu sposobów wykańczania szkła, jak i okuć do jego montowania. Stąd coraz oryginalniejsze sposoby użycia szkła w aranżacjach wnętrz. Prezentację takich nowości zaczniemy od firmy ubezpieczeniowej PREAMERICA (arch. Piotr Wyrobek, fot. 1-2).

     Widok ogólny zabudowy recepcji ukazuje wnętrze wykończone szkłem w kilku rodzajach. Głównymi elementami zdobiącymi są konstrukcje obudowy filarów ze szkła crashglass, o bogatej fakturze mieniących się jak kryształy kawałeczków szklanych uwięzionych między dwoma gładkimi szybami. Obudowa, odbijająca setkami krawędzi światło, stwarza wrażenie niezwykłej lekkości i nadaje wnętrzu odświętny charakter.

Lada recepcji, obudowana szkłem hartowanym, mocowanym punktowo, w części górnej jest przezroczysta z lekkim matowieniem, w części dolnej szkło stanowi wykończenie nieprzejrzystej powierzchni. Ściana za recepcją pokryta jest okładziną z wielkiej tafli szklanej. Szklane drzwi do pomieszczeń biurowych mają również skrzydła wykonane ze szkła crashglass, z mocowanymi do nich uchwytami ze stali satynowanej. Zastosowanie jednocześnie innych drzwi, nieprzezroczystych, ułatwia wybór pomieszczeń dostępnych dla klientów, wyróżniając je od tych przeznaczonych dla personelu. Drzwi przezroczyste dając wgląd do pomieszczeń biurowych otwierają perspektywę, sprawiając wrażenie dużych przestrzeni otwartego biura.

      Następne przykłady różnorodnych możliwości zdobienia i wykańczania szklanych przegród pokazują zdjęcia fragmentów wnętrza firmy reklamowej Platige Image (arch. Marek Szcześniak, fot. 3-5). Wnętrze biura Platige Image to przykład awangardowej architektury wnętrz, stawiającej na świadome kontrasty i zestawienia materiałów tradycyjnych i współczesnych. Oto zastosowano szkło w zestawieniu z betonowymi ściankami działowymi, kamiennym wykończeniem łukowo wygiętych stropów i czarnej stali konstrukcyjnej, użytej do obudowy szklanych elementów.

Ścianki działowe z drzwiami wypełnione są szkłem o fakturze rastrowanej, piaskowanej, szybami zespolonymi – szkło zbrojone ze szkłem emaliowanym – a także szkłem Antisol niebieskim. Przy wejściu, wzdłuż lady recepcyjnej o monumentalnej formie, ułożono szklaną, podświetlaną podłogę, stanowiącą kontrast do surowych, gładkich i pustych ścian.

Poszczególne aneksy pomieszczeń wydzielone są różnorodnymi ścianami działowymi w formie szklanej zabudowy. W jednej z nich umieszczono drzwi wahadłowe a szkło wypełniające metalową konstrukcję jest zdobione wzorem piaskowanym. Kolejna ściana działowa wykonana jest w formie konstrukcji ze stali czarnej, obłożonej z dwóch stron szkłem hartowanym. Przestrzeń między taflami szkła wypełniona jest kliszą filmową, stanowiącą osobliwą dekorację, podobną do efektu szkła crashglas, tyle, że w większej skali. Skłębiona taśma filmowa odbija światło, tworząc półprzezroczystą  fakturę Następne, stalowe drzwi łukowe wypełniono szybami zespolonymi ze szkła zbrojonego i szkła emaliowanego. W innym otworze zastosowano zabudowę całoszklaną ze szkła hartowanego, piaskowanego, z okuciami MAB.

      Inny przykład zastosowania szkła we wnętrzu biurowym oglądamy w firmie NEPENTES. Do wnętrza prowadzi wygodny, przestronny wiatrołap w postaci szklanej zabudowy bezprofilowej, wykonanej ze szkła hartowanego mocowanego do sufitu i podłogi za pomocą listew zasiskowych. Drzwi całoszklane mocowane są okuciami MAB. Dodatkowym zdobieniem są pasy matowej folii, przebiegające pod sufitem pośrodku ścian obudowy i przy podłodze, ułatwiające orientację wchodzącym tak, aby kierowali się do centralnie umieszczonych drzwi. W dalszej części pomieszczeń biurowych zastososowano drzwi całoszklane i to zarówno przesuwne, jak i wahadłowe. Wykonano je ze szkła hartowanego, piaskowanego, pokrytego teflonem. Zastosowano w nich system suwany GEZE oraz okucia MAB do drzwi wahadłowych (arch. Ewa Lipa, fot. 6-9).

     Najnowszym rozwiązaniem przeszklonych ścian działowych są konstrukcje ścianek suwanych, składanych, tworzonych z wąskich tafli szkła mocowanych w prowadnicach, umieszczonych na suficie i podłodze (arch. Zbigniew Tomczyk – DECORUM, fot. 10-11). Można je zsunąć jedne za drugie otwierając całą ścianę. Szczególnie atrakcyjne są możliwości systemu DORMA – ścian przesuwnych łukowych, przesuwanych po okręgu (fot. 12 – DORMA). Takie rozwiązania stosuje się do wydzielania sal spotkań, konferencyjnych czy wykładowych, w których potrzebne jest szybkie wchodzenie i wychodzenie dużej liczby osób. Przykładem może być sala pokazów firmy MIELE wydzielona w jej salonie ekspozycyjnym.

      W zależności od stylu architektury budynku, w którym projektowane są wnętrza biurowe, szkło w ścianach działowych może być stosowane z użyciem rozmaitych profili konstrukcyjnych, zarówno stalowych, aluminiowych, tworzywowych czy drewnianych (fot. 13-15). Jednak ostatnio najbardziej awangardowe stają się konstrukcje bezprofilowe (fot. 16-17), które dzięki listwom bezzaciskowym mocującym szkło do podłogi pozwalają na przeszklenia dowolnych długości ścian. Dzięki niezliczonym sposobom nanoszenia na powierzchnię szkła rozmaitych elementów dekoacyjnych można uzyskać płaszczyzny o dowolnym zabarwieniu i wykończeniu. Nowością jest zastosowanie szkła emaliowanego, barwionego metodą nanoszenia i wygrzewania powłok barwnych, które bywa zespalane ze szkłem hartowanym dla uzyskania pożądanej wytrzymałości. Ponadto nieograniczone możliwości zdobienia szkła daje sitodruk lub metody natryskowe.

     Szczególnie atrakcyjne w przypadku wnętrz biurowych są możliwości nanoszenia znaków firmowych o dowolnej kolorystyce, jak również innych form reklamy, łącznie z odwzorowywaniem ogromnych fotografii (fot. 18). Nowością jest też szkło podświetlane za pomocą diod świecących LED (Light Emiting Diode), umieszczanych pomiędzy warstwami szkła klejonego. Sposób rozmieszczania punktów świetlnych jest dowolny – można więc uzyskać niezwykłe wrażenia estetyczne (fot. 19-21). Jest to oczywiście kosztowna nowość, ale wiele firm dla podkreślenia swojego prestiżu stara się sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Ewa Mickiewicz

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.