By umożliwić gościom hotelu bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem, projektanci zastosowali nowatorskie rozwiązania architektoniczne, takie jak przeszklenie panoramiczne w Pawilonie SPA. Dzięki niemu, zarówno latem, jak i zimą, korzystający z oferty SPA mogą podziwiać panoramę Jaworzyny Krynickiej ze słynną kolejką gondolową na jej szczyt, nie wychodząc z hotelowego basenu.

Zaprojektowany przez architekta Ryszarda Girtlera z Atelier3 Girtler&Girtler, Pawilon SPA obejmuje basen z wodnymi kaskadami, brodzik dla dzieci, dwa jacuzzi wewnętrzne i jedno na tarasie zewnętrznym, kompleks saun oraz siłownię, salę fitness i studio
cardio.

Dopasowanie obiektu do otoczenia to jedno z największych wyzwań współczesnej architektury. Podczas tworzenia projektu Pawilonu SPA w dolinie Czarnego Potoku, otoczenie miało kluczowe znaczenie.

Zamiarem projektantów było, by budynek nie tylko współgrał estetyką z krajobrazem, ale wręcz pozwolił mu wejść do środka. Tak powstał pomysł na szklaną fasadę umożliwiającą niezakłócony widok i gwarantującą najwyższy poziom bezpieczeństwa w górskich warunkach.

Wykonane zgodnie z projektem przeszklenie, wyróżnia niespotykana transparentność. Uzyskano ją poprzez zastosowanie nowatorskiego systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, w którym elementy inne niż szkło są ograniczone do minimum.

Efekt przejrzystości widoczny jest szczególnie w okresie zimowym, kiedy goście SPA mogą podziwiać ośnieżone górskie szczyty, nie dostrzegając bariery optycznej, oddzielającej ciepłe wnętrze basenu od zimowego krajobrazu. Wykonawcą przeszklenia była firma Polring-Glas.

Pilkington Planar™ jest systemem szklenia strukturalnego opartym na mocowaniu punktowym szkła za pomocą specjalnych uchwytów do różnego typu konstrukcji nośnych, takich jak stalowe słupy, kratownice przestrzenne, systemy cięgnowe czy szklane żebra. W przeszkleniu w Hotelu SPA Dr Ireny Eris, jako konstrukcje wsporcze wykorzystane zostały szklane żebra, wykonane z pojedynczego szkła hartowanego o grubości 19 mm i zmiennej głębokości.

Zastosowanie szklanych żeber wzmocniło efekt niezakłóconego widoku na zewnątrz. Do żeber szklanych zamocowano szyby zespolone fasady o wysokości 4,35 m i powierzchni sięgającej prawie 9 m2.

  

Szyby zespolone o konfiguracji: szyba zewnętrzna z neutralnego niskoemisyjnego szkła przeciwsłonecznego o grubości 12 mm, odstęp między szybami o szerokości 16 mm wypełniony powietrzem, szyba wewnętrzna z bezbarwnego szkła float o grubości 6 mm, zostały wykonane ze szkła hartowanego. Wykorzystane szkło zostało także testowi heat soak test, aby wyeliminować jego spontaniczne pękanie.

W celu zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji, przeszklenia zostały przeliczone  dla obciążenia wiatrem na poziomie 1800 N/m2, co odpowiada warunkom normowym dla terenów górskich. Obliczenia konstruktorów zostały sprawdzone w laboratoriach firmy Pilkington Architectural, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Badania takie są prowadzone dla różnych ekstremalnych sytuacji, nie wyłączając stref sejsmicznych.

Całość przeszklenia stanowi bardzo wytrzymałą przegrodę, chroniącą przed wiatrami halnymi, jakie pojawiają się w górach.

Jolanta Lessig
Pilkington Polska

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.