Zapierające dech widoki z okna, zachody słońca nad Atlantykiem i bliskość tętniącej życiem Lizbony. To wszystko oferuje apartamentowiec Estoril Sol Residence w Cascais, do którego eksperci REYNAERS ALUMINIUM dostarczyli rozwiązania dużych przeszkleń wykonane na specjalne zamówienie.


Topograficzny orzech do zgryzienia
Cascais to miasto nadmorskie, leżące około 30 km na południe od Lizbony, jedno z najbogatszych w Portugalii. Do miejscowości prowadzi, biegnąca wzdłuż wybrzeża, kilkukilometrowa aleja Avenida Marginal, przy której znajdują się modne wśród Portugalczyków plaże i przystanie jachtowe.

 

Przy niej właśnie wybudowano kompleks mieszkaniowy Estoril Sol Residence – jedną z najbardziej interesujących architektonicznie inwestycji, jaka w ostatnich latach powstała w Portugalii.

 

 

fot. REYNAERS

 

Kompleks został zlokalizowany na terenie byłego Hotelu Estoril Sol: dwudziestokondygnacyjnego budynku z lat 50., który wyburzono w wyniku zmiany planu urbanistycznego tego obszaru. Rozbiórka hotelu ujawniła trudne warunki budowlane zbocza Ribeira da Castelhana Valley, na którym został on wzniesiony. Różnica poziomów pomiędzy platformą, na której zbudowano hotel, a zboczem, na którym znajdował się park, wynosiła aż 30 metrów.

 

Biorąc to pod uwagę, inwestorzy kompleksu Estoril Sol Residence wyznaczyli dwa główne cele przedsięwzięcia: z jednej strony zniwelowanie różnicy dzielącej ten obszar na teren położony nad oceanem (niższy poziom) i park (wyższy poziom), poprzez powiększenie istniejącego parku o pas biegnący wzdłuż zagospodarowanego od nowa zbocza, zaś z drugiej strony – stworzenie luksusowego obiektu mieszkalnego, którego układ architektoniczny maksymalnie wykorzysta walory niezwykłej lokalizacji.

 

Szum oceanu do poduszki
Ostatecznie wzniesiony kompleks Estoril Sol Residence opiera się na koncepcji trzech budynków zaprojektowanych na planie kwadratu. Budynki, zajmujące łączną powierzchnię 30 000 m2, posiadają 14 kondygnacji, licząc od poziomu terenu wytyczonego jako obszar ogrodowo-wypoczynkowy (pomiędzy aleją Avenida Marginal a parkiem). Kompleks zawiera 110 apartamentów o różnej wielkości.

 

Ze względu na prestiżową lokalizację nad samym Atlantykiem, budynek wykonano w konstrukcji szkieletowej umożliwiającej zastosowanie dużej ilości przeszkleń. Na tym etapie kluczowa okazała się współpraca z ekspertami REYNAERS, mającymi ogromne doświadczenie w projektowaniu i konstrukcji fasad w budynkach klasy A.

 

Wszystkie ramy okienne i drzwiowe zostały wykonane na bazie flagowego systemu drzwi przesuwnych REYNAERS CP 155. Należało je jednak odpowiednio zmodyfikować i nieco inaczej zaprojektować, by spełniały dwa zasadnicze warunki inwestycji.

 

Z jednej strony kluczowe było zapewnienie zgodności z wymaganiami dotyczącymi parametrów technicznych określonych w specyfikacjach – w szczególności z wymaganiami dotyczącymi przepuszczalności powietrza, odporności na obciążenia wiatrem, wodoszczelności, cykli obsługi i przenikania ciepła. Z drugiej zaś strony trzeba było zintegrować w ramach okiennych ogromne przeszklone balustrady.

 

Ponieważ okna miały się otwierać na pełnej wysokości, od sufitu do podłogi, konieczne było zagwarantowanie bezpieczeństwa ich użytkowników. Ostatecznie opracowano 10 nowych profili oraz różnego rodzaju akcesoria, okucia i uszczelnienia, bazując na standardowym systemie CP 155. W większości przypadków podstawę stanowiła wersja podnoszono-przesuwna tego systemu, z modułami napędzanymi elektrycznie.

 

W systemie CP 155 wykonano także stałe i narożnikowe elementy konstrukcyjne. Do zbudowania niektórych drzwi otwierających się na zewnątrz wykorzystano ponadto system okiennodrzwiowy REYNAERS CS 77.

 

Estoril Sol Residence jest jednym z pierwszych obiektów budowlanych w Portugalii, które uzyskały pełną certyfikację na oznakowanie CE dla ram okiennych i drzwiowych. Świadczy to o wysokiej jakości realizacji tej inwestycji i o jej znaczeniu dla portugalskiego budownictwa. Estoril Sol Residence nie tylko wyznacza trendy w nowoczesnym projektowaniu budynków mieszkalnych, ale także stanowi odpowiedź na coraz wyższe wymagania dotyczące parametrów technicznych nowych inwestycji.

 

Karolina Szymańska-Migut

 

Estoril Sol Residence
Architekt: Gonçalo Byrne, Lizbona
Zamawiający: FUNDOR
Wykonawcy: Consórcio Edifer/Somague, Lizbona
Producent: EDIMETAL SA, Lizbona
Systemy REYNAERS: rozwiązania projektowe
w oparciu o system CP 155-LS monorail, CS 77

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.