Centrum handlowe Loop5 jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych, zlokalizowanych w okolicach Frankfurtu. Jego elegancka i jednocześnie zachwycająca lekkością fasada, pełna łagodnych i opływowych krzywizn, zwieńczona jest szklano-stalową konstrukcją, dodatkowo podkreślającą otwarty charakter centrum.

Jednak Loop5 zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój pełen uroku wygląd – zastosowane w nim systemy oddymiania firmy D+H pozwalają zapewnić komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

 

Budowę znajdującego się w Weiterstadt centrum handlowego Loop5 zakończono w październiku 2009 roku. W jego łagodnych kształtach widać wyraźną inspirację lotnictwem, co niewątpliwie ma związek ze znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie portem lotniczym we Frankfurcie. Jednak nie tylko zewnętrzny kształt budynku nawiązuje do wolności związanej z lataniem – wnętrze bowiem zostało zaprojektowane w taki sposób, by tworzyć luźną i otwartą atmosferę.

 

Dwa obszary pasaży handlowych są oświetlone światłem naturalnym przenikającym przez jasny szklany dach, fot. D+H

 

Efekt ten jest spotęgowany przez filigranową, stalowo-szklaną konstrukcję dachu, która dodatkowo zwiększa optycznie wnętrze i daje efekt nieskrępowanej niczym przestrzeni. Dach ten, o wymiarach 70x25 metrów, stanowi rozwinięcie klasycznej, siodłowej konstrukcji, tworząc nachylone części boczne, wyglądem przypominające skrzydła.

 

Dodatkowo, część pasażu jest oświetlona naturalnym światłem słonecznym, co jest zasługą jasnego, szklanego świetlika w kształcie beczki o powierzchni prawie 1000 metrów kwadratowych. Jednak, oprócz efektu wizualnego, konstrukcje te mają jeszcze inną funkcję, a mianowicie stoją na straży bezpieczeństwa i komfortu osób znajdujących się w budynku.

 

Zastosowanie rozwiązań firmy D+H pozwoliło stworzyć system wentylacji oraz oddymiania, który w razie pożaru szybko i skutecznie odprowadzi dym i szkodliwe gazy, powstałe w wyniku działania ognia. Osiągnięto to, poprzez zamontowanie w 90 spojlerach dachowych aż 180 napędów, kontrolowanych przez pięć central oddymiania RZN43xx-E.

 

Klienci części gastronomicznej centrum handlowego Loop5 mają niebo na wyciągnięcie ręki, fot. D+H

 

Ze względu na duże rozmiary i wagę pojedynczego okna (1,5x1,5 m powierzchni i 150 kg wagi), użyte napędy muszą wykazywać się dużą siłą pchania i ciągnięcia. Dlatego też zdecydowano się na napędy zębatkowe ZA 85, które dysponując siłą 1500 N, bez problemu radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi oknami.

 

Dodatkowo, systemy napędów ZA mają możliwość indywidualnego programowania funkcji wentylacji, zapewniając komfort dzięki bardzo cichej pracy i niskiemu zapotrzebowaniu na energię.

 

Z jednej strony kluczowe było zapewnienie zgodności z wymaganiami dotyczącymi parametrów technicznych określonych w specyfikacjach – w szczególności z wymaganiami dotyczącymi przepuszczalności powietrza, odporności na obciążenia wiatrem, wodoszczelności, cykli obsługi i przenikania ciepła. Z drugiej zaś strony trzeba było zintegrować w ramach okiennych ogromne przeszklone balustrady. Ponieważ okna miały się otwierać na pełnej wysokości, od sufitu do podłogi, konieczne było zagwarantowanie bezpieczeństwa ich użytkowników.

 

Ostatecznie opracowano 10 nowych profili oraz różnego rodzaju akcesoria, okucia i uszczelnienia, bazując na standardowym systemie CP 155. W większości przypadków podstawę stanowiła wersja podnoszono-przesuwna tego systemu, z modułami napędzanymi elektrycznie. W systemie CP 155 wykonano także stałe i narożnikowe elementy konstrukcyjne.

 

90 okien, z których każde jest wyposażone w dwa napędy zębatkowe ZA 85 firmy D+H, gwarantuje
bezpieczneoddymianie w razie pożaru, fot. D+H

 

Do zbudowania niektórych drzwi otwierających się na zewnątrz wykorzystano ponadto system okiennodrzwiowy REYNAERS CS 77.

 

Estoril Sol Residence jest jednym z pierwszych obiektów budowlanych w Portugalii, które uzyskały pełną certyfikację na oznakowanie CE dla ram okiennych i drzwiowych. Świadczy to o wysokiej jakości realizacji tej inwestycji i o jej znaczeniu dla portugalskiego budownictwa.

 

fot. D+H

 

Estoril Sol Residence nie tylko wyznacza trendy w nowoczesnym projektowaniu budynków mieszkalnych, ale także stanowi odpowiedź na coraz wyższe wymagania dotyczące parametrów technicznych nowych inwestycji.

 

Karolina Szymańska-Migut

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.