Parapet jako element wykończenia okna bywa przez nas na ogół pomijany. Tymczasem to niezmiernie ważny detal we wnętrzach i ozdoba elewacji. Od parapetów możemy wymagać wiele: funkcjonalności, trwałości oraz tego, aby były po prostu ładne. Jeśli są dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału – posłużą nam długie lata.

 

Na zewnątrz
Dziś parapety zewnętrzne dobiera się do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu, w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. „Stara szpetna blacha”, z której powstawały wiele lat temu już dawno odeszła do lamusa.

Obecnie producenci dają nam naprawdę duży wybór. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były wykonane z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed opadami, nasłonecznieniem i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

 

Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, trzeba pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4-5 cm poza lico ściany. Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie lub wygięcie, dzięki któremu woda będzie odrywała się od dolnej krawędzi parapetu i nie będzie spływała po ścianie budynku.

 

Miejsca, gdzie montowane są parapety, to potencjalne mostki termiczne. Zły montaż może prowadzić do podwyższonych strat ciepła, zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Niektórzy błędnie zakładają, że im szczelniej osadzą parapet zewnętrzny, tym skuteczniej zapobiegną tym niepożądanym zjawiskom.

 

Tymczasem szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Co ważniejsze, zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.

 

W niektórych rodzajach parapetów zewnętrznych (PVC, aluminium) przy ich osadzaniu trzeba zachować pewien luz w ścianach. Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów parapetu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia tynku lub samego podokiennika. W zależności od materiału, z którego wykonany jest parapet, pozostawioną przestrzeń można wypełnić silikonem albo wsuwanymi na końce parapetów specjalnymi zakończeniami z tworzywa. Pozwalają one na zachowanie żądanej szczeliny, a jednocześnie stają się estetycznym elementem wykończeniowym.

 

 

 

Kamień na topie
Coraz większej grupie klientów firmy MS Więcej Niż Okna podoba się połączenie okien PVC z parapetami kamiennymi. Ogromna liczba zamówień dotyczy właśnie takiego zestawienia. Parapety kamienne stanowią doskonałą oprawę i wykończenie okien. Kamień jest niezwykle uniwersalny. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też niemal nieograniczone możliwości aranżacji domowego wnętrza.

 

A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w budynkach niezwykle nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. Z kamienia wykonywane są parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Klienci bez problemu dopasują je nie tylko do rodzaju okien, ale też koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu.

 

Parapety zewnętrzne wykonywane są z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit. Jest wiele rodzajów tego kamienia, dlatego klient nie jest skazany na powtarzalność modelu. Cena takiego parapetu, w zależności m.in. od jego długości, szerokości i grubości oraz rodzaju zastosowanego materiału, może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 

 

Tabela 1. Podział parapetów zewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

 

Wewnątrz
Coraz rzadziej nasze okna ukrywamy za firanami czy zasłonami, dlatego parapet wewnętrzny musi być z założenia ozdobą wnętrza. Może być mniej wytrzymały od parapetu zewnętrznego, ale na pewno powinien być ładny. Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny?

 

Otóż ma wiele zadań: kieruje odpowiednio strumień ciepłego powietrza z kaloryfera, zatrzymuje kurz, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem i zalaniem podczas mycia okien i może być ozdobną półką (na kwiatki, książki i bibeloty). Podobnie, jak parapety zewnętrzne, jest wykonywany z różnych materiałów, a ich dobór uwarunkowany jest miejscem, gdzie będzie się znajdował (kuchnia, łazienka, salon) a przede wszystkim preferencjami domowników.

 

Co ciekawe, okno bez parapetu wewnętrznego nie jest błędem konstrukcyjnym. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się jednak do takiego rozwiązania, że nawet nie wyobrażamy sobie innego. Parapety stają się półkami, a nawet blatami czy siedziskami. Nierzadko są bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza.

 

Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że muszą być one stabilnie zamocowane. Jeżeli podparcie na istniejącym murze nie jest wystarczające, powinno się zastosować wsporniki.

Nie zapominajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem, bo niektóre parapety osadzone za nisko mogą ulegać odkształceniom. Zbyt mała odległość od grzejnika może też spowodować mniej skuteczne jego działanie. Bezpieczna odległość to 15-20 cm.

 

Tabela 2. Podział parapetów wewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

  

 

 

Wspomniany już mostek termiczny bardziej związany jest z parapetami wewnętrznymi. Często powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie ich pod ościeżnicę. Tymczasem optymalna głębokość wynosi 1-1,5 cm. Co zrobić z pozostałą częścią szczeliny? Wystarczy ją wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (pianki poliuretanowe, gotowe taśmy ze spienionego polietylenu lub innego materiału termoizolacyjnego).

 

Szymon JANIAK
inplusPR.pl

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2011

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.