Stare powiedzenie mówi, że nikt nie pozostaje wiecznie młody i że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W niektórych przypadkach istotnie możemy być w stanie znaleźć sposób na wyleczenie, ale jeśli nie możemy choroby wyleczyć?

 

Wysokie ryzyko uszkodzenia powierzchni szklanych
W branży szkła budowlanego analogie do mądrości z porzekadeł zauważamy natychmiast. Wystawiając szkło na kontakt z wilgocią i zasadowością można łatwo doprowadzić do sytuacji, gdzie uszkodzonej powierzchni nie można już naprawić.

 

Wilgoć lub zasadowość działając osobno mogą wytrawić chemicznie lub rozpuścić powierzchnię szkła, ale działanie obu tych czynników razem powoduje o wiele więcej poważnych uszkodzeń. W takich przypadkach, jedynym „lekarstwem” jest profilaktyka!

 

Najbardziej powszechną przyczyną uszkodzeń powierzchni szklanych jest oddziaływanie wilgoci na te powierzchnie. Szkło, które pozostaje mokre lub wilgotne nawet względnie krótko, jest bardzo narażone na degradację powierzchni.

 

Szczególnie narażone na wilgoć i zasadowość są:
- szklane kabiny prysznicowe: wilgoć, zarówno płynna, jak i w postaci pary wodnej, woda z kranu w połączeniu z zasadowością w postaci złogów mineralnych lub kamienia,
- szklane elewacje w budynkach: w trakcie budowy, przy wysokiej wilgotności i zasadowości,
- okna na statkach i w miejscowościach nadmorskich: wilgoć, zarówno płynna, jak i w postaci pary wodnej, z opadów deszczu i wody morskiej.

Początkowo degradacja powierzchni szklanych spowodowana wilgocią i zasadowością jest mikroskopijna, ale przy stałej ekspozycji szkło zostaje uszkodzone fizycznie i przyjmuje wytrawiony wygląd widoczny gołym okiem.

 

Takie szkło wygląda nieatrakcyjnie i jest pozbawione jego trzech podstawowych cech, tj. przejrzystości, jasności i czystości. W zależności od zakresu degradacji powierzchni, czasem na przywrócenie piękna szkła nic już nie można poradzić.

 

 „Znów idziesz Tadziu walczyć z kamieniem na kabinie prysznicowej?”

 

W jaki sposób wilgoć i zasadowość atakuje szkło?
Szkło użyte w kabinach prysznicowych, szybach architektonicznych, oranżeriach i oknach statków nie jest naturalnie odporne na działanie wilgoci.

Szkło składa się głównie z piasku kwarcowego, związków sody i wapnia. Ten skład minerałów powoduje, że tak jak w przypadku gołego metalu, powierzchnie szklane są narażone na korozję.

 

Wilgoć w formie opadów deszczu, kondensacji pary wodnej, wody z kranu i produktów czyszczących powoduje, że zewnętrzna struktura szkła ulega przerwaniu poprzez działanie sody. W rezultacie powierzchnia szkła staje się bardziej podatna na atak: działanie czynników chemicznych i korozję.

Generalnie, im wyższa zasadowość substancji tym większa korozyjności. Jednakże, nawet mała zasadowość substancji potęguje agresywne jej działanie w warunkach wysokiej temperatury, wielokrotnej ekspozycji lub przedłużonego kontaktu.

 

Zagrożenia dla szkła pochodzą z zasadowości materiałów budowlanych, takich jak cement czy zaprawy murarskie, spływające z betonowych budynków, murów i kamienia.

Zagrożeniami są także twarda woda z kranu czy woda morska. 

 

Wiązanie się kamienia ze szkłem jest trudne, jeśli nie niemożliwe do usunięcia za pomocą konwencjonalnych metod czyszczenia. Pozostawienie szkła na dalsze oddziaływanie zasadowości, powoduje dalszą degradację szkła aż do jego nieodwracalnego uszkodzenia.

 

„Lekarstwo” na uszkodzoną powierzchnię szkła
Jeśli szkło jest uszkodzone poprzez oddziaływanie twardej wody lub osadu kamienia, ale uszkodzenie powierzchni jeszcze nie osiągnęło punktu bez powrotu, sprawdzony system ochrony szkła potrafi dokonać renowacji powierzchni szkła oraz usunięcia osadu bez metod ściernych, a zatem taniej, prościej i szybciej.

 

Profilaktyka, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć!
To co powinniśmy zrobić w celu ochrony szkła przed związkami chemicznymi, wilgocią i zasadowością, to zabezpieczyć powierzchnię szkła przed kontaktem z tymi czynnikami.

Rozwiązaniem o zdecydowanie wyższej wydajności i znacznie większej trwałości jest ochrona szkła przed działaniem chemicznym przez zastosowanie środków ochrony, które trwale łączą się ze szkłem poprzez wielocząsteczkowe wiązania chemiczne.

 

Takie rozwiązania istnieją już od wielu lat i są z sukcesem stosowane przez świadomych użytkowników szkła na całym świecie. Użytkownicy szkła coraz częściej zdają sobie sprawę z faktu , że powierzchnia szkła jest surowa i, podobnie jak inne materiały, należy ją chronić.

RITEC International Ltd jest pionierem ochrony powierzchni szkła. Jego preparat ClearShield® to sprawdzony system ochrony powierzchni szkła od 30 lat. Wprawdzie nie ma lekarstwa na wszystkie rodzaje degradacji powierzchni, lecz przed zabrudzeniami organicznymi i nieorganicznymi system ten może ochronić.

 

mgr inż. arch. Barbara Rokicka

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 12/2011

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.