W rozmowach z przedstawicielami firmy HEGLA uczestniczył Prezes Zarządu naszego wydanictwa Paweł Garlak
Fachowa publiczność
W dniach 24-27 stycznia 2012 roku na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Targi Branży Szklarskiej GLASS, razem z Międzynarodowymi Targami Budownictwa BUDMA, Targami Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego BUMASZ oraz CBS Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness i Spa.
Targi te odwiedziło łącznie ponad 51 tysięcy osób. W przypadku targów GLASS byli to m.in. producenci wyrobów ze szkła, pracownicy zakładów szklarskich, hut szkła i zakładów produkujących szkło płaskie, projektanci i architekci wnętrz oraz architekci przestrzeni miejskiej.
W przypadku targów BUDMA byli to głównie specjaliści z branży budowlanej, wśród nich przedstawiciele kluczowych grup zwiedzających – architektów, inżynierów budownictwa i rzemieślników, firm wykonawczych, inwestorów i przedstawicieli handlu. Wystawcy podkreślali w rozmowach szczególny wzrost liczby gości z zagranicy oraz architektów.
Magnesem dla tej grupy zwiedzających były wydarzenia i wystawy związane z organizowanym po raz pierwszy na poznańskich targach budowlanych projektem Strada di Architettura.
Była to specjalna ścieżka zwiedzania, która połączyła ze sobą trzy, leżące w oddalonych od siebie częściach ekspozycji strefy (WIEDZA, INSPIRACJA, DOŚWIADCZENIE), gdzie odbywały się m.in. wydarzenia z udziałem zaproszonych architektów światowego formatu.
Gośćmi specjalnymi projektu Strada di Archittetura byli: profesor Dietmar Eberle wykładający na słynnej ETH w Zurychu oraz Aron Losonczi, absolwent Royal University of Fine Arts w Sztokholmie, który w 2001 r. opatentował, a potem udoskonalał transparentny beton (próbki przejrzystego betonu można było także zobaczyć na Budmie).
BUDMA – budowlane technologie jutra
Dwudziesta pierwsza edycja targów BUDMA odbywała się pod hasłem „Budownictwo przyszłości – uwolnij swoją wyobraźnię”. Ekspozycja i program wydarzeń skoncentrowane były na prezentacji najnowszych rozwiązań – wszystko po to, by poznańskie targi budowlane odgrywały aktywną rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju budownictwa, będąc dla wystawców skuteczną platformą promocji ich innowacyjnych produktów, a dla zwiedzających największą i najbardziej komplementarną prezentacją budowlanych technologii jutra.
W tym roku na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA na powierzchni przekraczającej 60 000 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 1200 firm z 33 krajów. Ale BUDMA to nie tylko stoiska wystawców, ale również liczne interaktywne ekspozycje specjalne, pokazy i warsztaty.
W ramach ekspozycji BUDSHOW 2012 powstał nowoczesny dom wyróżniający się niskimi wskaźnikami energii wbudowanej (użytej do wyprodukowania materiałów budowlanych), energii końcowej (zużywanej do ogrzania wnętrza i podgrzania ciepłej wody użytkowej) oraz energii pierwotnej, do której zużycia ze środowiska przyczynia się budynek.
Tradycyjnie najlepsi rzemieślnicy młodego pokolenia z całego kraju zaprezentowali swój kunszt podczas mistrzostw Polski młodych dekarzy i młodych parkieciarzy. Okazją dozapoznania się z najnowszymi narzędziami i technologiami była ekspozycja specjalna Nowoczesny Warsztat Ciesielski oraz warsztaty montażu okien.
Inne nowatorskie i ważne tematy, które zagościły w programie targów BUDMA to np. rewitalizacja zabudowy, termomodernizacja, wykorzystanie nano-technologii, budownictwo wysokościowe, akustyka wnętrz czy komputerowo wspomagane projektowanie, wykonawstwo i eksploatacja budynków czyli building information modeling.
GLASS – targowe rozczarowanie
Podczas tegorocznej edycji targów GLASS wystawcy z kraju i z zagranicy zaprezentowali maszyny do obróbki szkła i materiały eksploatacyjne (m.in. TEKNIKA, HEGLA, RUDI KNOPP, VIDITECH, KINLONG, FUSHAN) oraz gotowe wyroby ze szkła, takie jak drzwi, balustrady, daszki, szyby czy lustra (SALINOX, SZKŁOMAL, RAFAŁ BARA). Można było zapoznać się także z ofertą firm produkujących systemy ochrony szkła (SANT-TECH). Swoją ekspozycję przygotował także Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
GLASS jest stosunkowo młodym projektem w szerokiej ofercie wydarzeń targowych organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Poprzez prezentację unikalnych zastosowań produktów ze szkła organizatorzy chcą wykreować w Polsce modę na szkło jako ekologiczny materiał o wielu zastosowaniach, także w budownictwie, architekturze i wystroju wnętrz. Niestety, trudno nie zauważyć, że rzeczywistość targowa rozmija się zdecydowanie z powyższymi założeniami.
Pomimo ogólnie dobrej kondycji branży szklarskiej w targach GLASS wzięły udział nieliczne firmy i to głównie mniejsze lub debiutujące. Stoisk znaczących graczy rynku szklarskiego zabrakło, nie mówiąc już o firmach największych, które chyba mają zdecydowanie inne wyobrażenia na temat promocji od organizatorów targów, gdyż nie są obecne w Poznaniu już od kilku lat. Kilka firm szklarskich prezentowało ponadto swoje dokonania poza ekspozycją targów GLASS, co też ma jakieś znaczenie.
Miesięcznik „Świat Szkła” był Patronem Medialnym targów GLASS. Nasze stoisko umieszczono w pawilonie 5, w sąsiedztwie zarówno firm z przemysłu szklarskiego jak i firm z przemysłu stolarki budowlanej, co świetnie ilustruje dwie główne grupy czytelników miesięcznika.
Żałujemy, oczywiście, że grupa przemysłu szklarskiego była tak nieliczna. Choć z drugiej strony warto podkreślić, że pawilon 5, w którym zlokalizowano ekspozycje targów GLASS, był najczęściej odwiedzanym miejscem targowym, co sami mogliśmy zaobserwować podejmując dużą liczbę gości na naszym stoisku.
Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP BUDMA 2012 z zakresu stolarki budowlanej:
♦ Okno dachowe FGH-V P2 Galeria FAKRO PP sp. z o.o., Nowy Sącz
♦ Drzwi przeciwpożarowe wahadłowe MARC – Wh EI60 „MAŁKOWSKI – MARTECH” S.A., Konarskie
♦ Brama dymoszczelna Marc-ZS „MAŁKOWSKI – MARTECH” S.A., Konarskie
♦ Kotwy z płynną regulacją długości SAAW SYSTEM SAAW SYSTEM s.c. P. Święcicki, K. Pólkowski, M. Pólkowski, Tuszyn
Złoty Medal – Wybór konsumentów”
Produkty nagrodzone Złotym Medalem prezentowane były na przestrzeniach specjalnych zlokalizowanych w centrum ekspozycji targowej „Strefa Mistrzów”, gdzie każdy zwiedzający mógł zagłosować w konkursie „Złoty Medal – Wybór konsumentów”.
Głosy na najlepsze produkty można oddawać jeszcze przez miesiąc od zakończenia targów na stronie: www.zlotymedal.mtp.pl
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacj: Świat Szkła 2/2012