Szkło od zawsze towarzyszy gdańskiej architekturze i sztuce. Sława gdańskich witraży znana była szeroko w świecie, były one i są ozdobą kościołów, obiektów reprezentacyjnych miasta, pałaców, dworów czy kamienic. Zdobiły siedziby gdańskich przemysłowców, kupców, armatorów.

Dostęp do morza był dla Gdańska ważny z punktu widzenia szeroko pojętego handlu, do miasta docierały nowe trendy, jak też i z miasta w świat wywożono gdańską sztukę zatrzymaną w szkle i bursztynie.

Także rozbudowujący się przemysł stoczniowy i port wykorzystał szkło przemysłowe do hal produkcyjnych, magazynów oraz przy wyposażaniu budowanych tu statków.

 

 

Architektura współczesna miasta wykorzystuje szkło jako tworzywo o nieskończonym pięknie,  materiał estetyczny, prestiżowy do wykończenia budowli, elewacji i wnętrz. Gdańscy architekci, także ci z Politechniki Gdańskiej, szeroko wykorzystują szkło w swoich projektach, jak np. Andrzej Kapuścik - absolwent Politechniki Gdańskiej i gdańskiej ASP (swoją pracownię ma we Wiedniu), projektant m.in. gdyńskich Sea Towers.

 

Podczas spaceru po dostojnym Gdańsku najbardziej oko przykuwa szklana budowla siedziby PZU (biurowiec handlowo-usługowy) przy ul. Targ Drzewny 1. Monumentalny obiekt o ciekawej architekturze, z charakterystycznym zielonym szkłem elewacji, dobrze się komponuje z otoczeniem.

 

Moim zdaniem także inne „szklane” obiekty w Gdańsku zasługują na uwagę. Wybór jest trudny, bowiem ciekawych budowli jest wiele. Np. nowe  obiekty Uniwersytetu Gdańskiego – dzielnica Przymorze ul. Bażyńskiego i Wita Stwosza obok hali Olivia. Architekturę tych budowli zaliczyłbym do wiodących w Europie. Obiekty uczelniane, dydaktyczne, miasteczko uniwersyteckie, infrastruktura, zachwycają swą bryłą. Szkło w asyście aluminium, kompozytów, kamienia prezentuje się doskonale.

 

Wręcz doskonałym architektonicznie jest biurowiec Office Island przy Al. Grunwaldzkiej 163, oddany do użytku w 2010 r., w którym ma siedzibę m.in. Klub Fryzjerski Alternative i przedstawicielstwo firmy KONICA-MINOLTA. Jego powierzchnia całkowita wynosi 9900 m2, a ukośna, oryginalna bryła zawisła nad ulicą, przyciągając uwagę przechodniów.

Siedziba PZU (biurowiec handlowo-usługowy) przy ul. Targ Drzewny 1

 

 

 

Nowe obiekty Uniwersytetu Gdańskiego – dzielnica Przymorze ul. Bażyńskiego i Wita Stwosza

 

Szklana architektura to również i w Gdańsku domena wielkich obiektów handlowych, do których należy największa w mieście Galeria Bałtycka (Al. Grunwaldzka 141 róg z ul. Kościuszki), o znakomitej architekturze i lokalizacji. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 123 000 m2, a mieści się na nich 200 sklepów, 15 restauracji i kawiarni i 1100 miejsc parkingowych.

 

Inne gdańskie centra handlowe prezentują się równie okazale, jak np. Galeria Przymorze (ul. Obrońców Wybrzeża 1), której powierzchnia całkowita wynosi 62 000 m2. Składa się na nią 100 lokali handlowych i parking na 1200 miejsc, a także pierwszy w Polsce pionowy, zielony mur/ogród vegetal.

 

To piękny projekt. W galerii tej swój salon firmowy ma m.in. gdańska firma ARTGLASS (Pracownia Artystycznych Wyrobów Szklanych) projektująca i wytwarzająca szkło artystyczne i użytkowe, która za swe śmiałe projekty zdobyła liczne wyróżnienia w kraju i za granicą.

 

Jeden z pierwszych nowoczesnych, gdańskich obiektów handlowych – Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan” przy Al. Grunwaldzkiej 82 – wciąż jest „prześladowany” przez prowadzone przy nim, niekończące się roboty budowlano-drogowe. Elewacja szklana trochę pozasłaniana reklamami. Posiada 8 kondygnacji, a powierzchnia całkowita obiektu wynosi 53 000 m2. Znajduje się tu 120 sklepów, liczne restauracje, kawiarnie, puby, 365 miejsc parkingowych. W obiekcie znajduje się światowe Centrum Handlu Bursztynem, Złotem, Diamentami.

 

Ciekawie prezentuje się Centrum Biurowe Vigo, ul. Szymanowskiego 2, w którym ma siedzibę wiele prestiżowych firm. Obiekt ma 7 tys. m2 powierzchni biurowych umieszczonych na 6 kondygnacjach. W wykończeniu zastosowano całą gamę produktów szklanych firmy Pilkington.

 

Doskonałym architektonicznie jest biurowiec Office Island przy Al. Grunwaldzkiej163

 

Największa w mieście Galeria Bałtycka (Al. Grunwaldzka 141

 

Salon firmowy ARTGLASS w Galerii Przymorze, ul. Obrońców Wybrzeża 1 (fot. archiwum ARTGLASS Gdańsk)

 

"Prześladowane” przez prowadzone przy nim, niekończące się roboty budowlano-drogowe i pozawieszane reklamy Gdańskie Centrum Handlowe „Manhattan”

 


Inne przeznaczenie mają budynki Ośrodka Kultury Morskiej – Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przy ul. Tokarskiej. Koszt tej inwestycji to ok. 50 mln zł. Projektantem obiektu jest APA Mirosław Frąszczak, wykonawcą PRI Pol-Aqua. To udany projekt, doskonale wkomponowany stylistycznie w miejsce lokalizacji. Charakteryzuje go dobre wykonanie. Na  załączonych zdjęciach możemy ocenić jego walory. Małe jest piękne – tak można by powiedzieć o gdańskim Oddziale NBP, przy ul. Subisława 20. Budynek nowoczesnego pawilonu bankowego o powierzchni użytkowej 1765 m2 wyróżnia wysmakowana, szklana elewacja w kolorze zielonym.

 

Na uwagę zasługuje także położony niedaleko plaży i na granicy z Sopotem biurowiec CORT Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Jelitkowska. To budynek nowocześnie zaprojektowany, o ciekawej bryle, pow. całkowitej 9202 m2, oddany do użytku w lipcu 2011 r.

 

Wspomnieć należy o prestiżowej gdańskiej inwestycji Granary Island Business Centre, przy ul. Chmielnej, na wyspie przy brzegu Motławy. Ten ciekawy obiekt posiada 7 kondygnacji, pow. 1000 m2 każda, na parterze którego zlokalizowane są sklepy, kafejki itp. Do największych inwestycji budowlanych z wykorzystaniem szkła zaliczyć trzeba rozbudowę lotniska i budowę terminalu T2, Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rembiechowie, przy ul. Słowackiego 200. Podoba się rozmach i wielkość projektu, szklane elewacje zewnętrzne, przestronność wnętrz i nowoczesność rozwiązań. Poczekalnie, hole, ciągi komunikacyjne, zaplecza techniczne i usługowe robią wrażenie. Lotnisko dynamicznie się rozwija, więc rozbudowa jest konieczna.

 

Centrum Biurowe Vigo, ul. Szymanowskiego 2

 

Centralne Muzeum Morskie przy ul. Tokarskiej

 

Gdański Oddział NBP przy ul. Subisława 20

 

Granary Island Business Centre, przy ul. Chmielnej (fot. z archiwum Biuro Granary Island Business Center)

 

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rembiechowie (wizualizacja terminal T2 www.airport.gdansk.pl)

 

Na koniec nie można nie wspomnieć o odważnym i ciekawym projekcie innowacyjnego biurowca Grupy LOTOS SA (ul. Elbląska 135). Zaprojektowany został przez zespół architektów: Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Jawień z Biura Projektów Arch-Deco Sp. z o.o. w Gdyni. Biurowiec o kubaturze 28 743,24 m3, powierzchni użytkowej 4643 m2, obejmuje 9 kondygnacji, w tym 1 podziemną. Wysokość budynku wynosi 40 m Budowę zakończono w grudniu 2006 r., a jej koszt oszacowano na 30 mln. zł. Wnętrza  zaskakują oryginalną aranżacją, wyposażeniem i rozwiązaniami. Podoba się szklany łącznik, napowietrzna estakada komunikacyjna. Wykonawcą szklanej fasady była firma ELJAKO-AL. Sp. z o.o.. Powierzchnia przeszkleń to: 4760 m2 (fasady, balustrady).

 

Szklana fasada budynku wykonana została w technologii tzw. ściany dwupowłokowej („podwójnej skóry”). Przestrzeń zewnętrzną tworzy ściana z hartownego bezpiecznego szkła Pilkington Optiwhite. Wewnętrzna powłoka fasady wykonana została z przeciwsłonecznego szkła Pilkington Suncool HP Neutral 70/40, które zespolone zostało z bezpiecznym szkłem laminowanym Pilkington Optilam 8,8. Zaletą szkła Suncool HP Neutral 70/40 jest wysoka przepuszczalność światła przy równoczesnej wysokiej ochronie przed słońcem i doskonałej izolacji cieplnej.

 

Do przeszklenia pomieszczeń zlokalizowanych na parterze, najbardziej narażonych na włamania, zastosowano szkło bezpieczne i antywłamaniowe Pilkington Optilam 9,5. Zewnętrzna i wewnętrzna powłoka fasady - oddzielona jest przestrzenią wentylowaną o szerokości 600 mm, która obok właściwości termicznych działa także jak filtr. Przepuszcza ona do wnętrza budynku tylko czyste powietrze blokując wszelkie zanieczyszczenia z zewnętrz. Górny taras ma szklane balustrady ze szkła bezpiecznego Pilkington Optiwhite o grubości 19 mm.

 

Wielką atrakcją wyróżniającą ten obiekt jest zainstalowanie w nim elektronicznego, diodowego systemu podświetlenia szklanej elewacji, dzięki czemu budynek może przybierać rozmaite barwy, np. fioletową, niebieską…, system ten może generować różne ruchome napisy i znaki graficzne i jest ewenementem w kraju! Składa się z 635 opraw LED Stila RGB oraz 4 sterowników PHAROS nadzorujących pracę całego systemu. Na powierzchni 2570,4 m2 przypada 19 050 diod LED.

 

 

Biurowiec Grupy LOTOS SA, ul. Elbląska 135 (fot. archiwum Grupy LOTOS SA)

 

Piękniejący Gdańsk to zasługa architektów, projektantów, budowniczych i inwestorów, którzy postawili… na szkło! W wielu ostatnich projektach przeważa kolor zielonego szkła, widać lubiany przez architektów, doskonale komponujący się z otoczeniem.

 

W artykule posłużono się danymi firmy Pilkington IGP

 

Na łamach „Świata Szkła” prezentowaliśmy już gdańskie obiekty szklane, jak Centrum Biznesowe Arkonska, czy halę widowiskowo-sportową ERGO-ARENA. Dlatego zostały pominięte w tym artykule.

 

Edward Poskier
(zdjęcia, o ile nie zaznaczono inaczej, są autora tekstu)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2012

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.