Niektórzy z nas pamiętają czasy, gdy źródłem wielkiej radości stawał się zakupiony dywan, komódka czy wazon, tylko dlatego, że akurat trafił do sklepu. Wtedy mało kto się przejmował, że nie pasuje do reszty wyposażenia stylem czy kolorem, ani nawet tym, że jest po prostu brzydki.

 

Najważniejsze było to, że jest. Może są i tacy, którzy tęsknią za tamtymi czasami, ale większość z nas czerpie radość z możliwości wyboru. Dziś doceniamy różne przedmioty nie tylko za ich funkcjonalność, ale również (czy nawet przede wszystkim) za niebanalną formę i walory estetyczne. Teraz, gdy mamy wybór, możemy bez skrępowania kreować swój własny kawałek świata.

 

Przykład możliwości wycinarki waterjet

 

W swoim otoczeniu, podobnie jak w życiu, staramy się w pierwszej kolejności wyeliminować brzydotę i chaos. To jednak na ogół nie wystarcza, bo przecież pustkę i monotonię również źle znosimy. Dlatego dążymy do zapełniania swojej przestrzeni tym, co cieszy nas i nasze oczy. Jednych zadowoli obraz lub fototapeta, innych urzekną stylowe meble, ale z pewnością większość ulegnie czarowi pięknych i eleganckich powierzchni szklanych. O tym, że chętniej i dłużej przebywamy w miejscach schludnych i wysublimowanych, wiedzą między innymi właściciele banków, hoteli czy ekskluzywnych sklepów, którzy nie żałują środków na wystrój wnętrza. Coraz częściej decydują się na inwestycję w dyskretny urok szkła.

 

Woda najlepsza do cięcia szkła i nie tylko szkła
Szklane ściany, drzwi, kafle, dekory czy elementy mebli w połączeniu z odpowiednim oświetleniem urozmaicą i rozjaśnią każde wnętrze. Niestety, szkło będąc materiałem niezwykle kruchym, stanowi duże wyzwanie dla współczesnej technologii obróbki materiałów. Urządzenia do cięcia wodą, umożliwiają wycięcie w nim dowolnego kształtu czy też otworu, zachowując przy tym gładką powierzchnię przeciętych krawędzi. To rozwiązanie, stosowane z powodzeniem do cięcia wielu innych materiałów, w przypadku szkła nie ma sobie równych.

 

TECHJET WA1313

 

Artyści i designerzy tworzący szklane elementy mają w zasadzie dwie możliwości cięcia materiału: żmudne ręczne wycinanie piłami, tym trudniejsze im bardziej skomplikowany kształt chcą uzyskać, lub wykorzystanie technologii cięcia wodą, która staje się coraz bardziej powszechna w tej branży, a także na szczęście dla wszystkich wielbicieli szkła, coraz bardziej przystępna. Wycinarki wodne, potocznie zwane waterjetami, zdecydowanie ułatwiają i automatyzują tworzenie skomplikowanych geometrycznie kształtów w szkle, a dzięki dużej dokładności każdy wymiar elementu jest powtarzalny. Ma to ogromne znaczenie przy łączeniu szkła z drewnem czy kamieniem.

 

Nowoczesna technologia
Strumień wody z domieszką ścierniwa, wyrzucany z bardzo dużą prędkością, potrafi przebić się przez różne, nawet najtwardsze materiały o grubości dochodzącej do 30 cm, zachowując przy tym dużą dokładność (do 0,1 mm) i wysoką jakość przeciętych krawędzi.

 

Gwarancją tej jakości i precyzji, jest oddzielenie stołu od korpusu maszyny. Powoduje to, że drgania z ciętego arkusza nie przenoszą się na głowicę – najważniejszy dla precyzji element maszyn. Przydatna jest także możliwość wygodnego dojścia do ciętych materiałów z 3 stron, co zapewnia jedynie konstrukcja ramienna. Zdecydowaną zaletą nowoczesnych wycinarek wodnych są pompy wzmacniaczowe, mogące pracować nawet 24 godziny/dobę. Są mniej awaryjne, bardziej wydajne i w znacznie mniejszym stopniu wrażliwe na twardość wody niż pomp korbowodowe z napędem bezpośrednim.

 

Surowiec poddany obróbce zachowuje swoje wszystkie właściwości, także te decydujące o jego wytrzymałości, nie ulega żadnym odkształceniom, ponieważ w procesie cięcia wodą nie jest narażony na wpływ jakichkolwiek środków chemicznych, dużych naprężeń, ani wysokiej temperatury. Szczególnie istotną przewagą nad alternatywnymi metodami obróbki jest brak wpływu termicznego – laser i plazma często topią lub utwardzają materiał.

 

Wzrost temperatury do około 40oC, przy wielogodzinnej pracy urządzenia może co prawda powodować rozszerzalność cieplną stołu roboczego, ale niebezpieczeństwo przeniesienia naprężeń na głowicę również w tym przypadku likwidowane jest przez oddzielenie od niego korpusu z całą mechatroniką.

 

Najnowocześniejsze waterjety wyposażone są w oprogramowanie optymalizujące proces cięcia, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie czasu, a także materiału. Jedną z funkcji oprogramowania,  znacznie ułatwiającą pracę, jest automatyczne „upakowanie” (nesting) wycinanych detali na arkuszu, wykorzystujące z matematyczną dokładnością każdy skrawek materiału, który da się wykorzystać.

 

Dlaczego warto posiadać własną maszynę waterjet?
Posiadanie maszyny waterjet, otwiera przed jej właścicielem szerokie spektrum możliwości. Samodzielnie realizując własne projekty, zyskujemy niezależność od firm usługowych oraz pewność, że będą wykonane dokładnie tak, jak tego sobie życzymy. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat obróbki materiałów tą metodą.

 

Dlatego podstawą dobrej oferty na maszynę do cięcia wodą jest dostępność szkoleń i chęć ze strony sprzedających ją fachowców do dzielenia się własnym doświadczeniem. Ciekawe podejście do klienta reprezentuje firma TECHJET, która oferuje darmowe, dożywotnie szkolenia dla wszystkich operatorów obsługujących maszynę, nie tylko z podstaw cięcia, ale i obróbki trudnych materiałów, takich jak szkło.

 

Maszyny do cięcia wodą nadają się do wykonywania zarówno dużych, jak i małych serii, co wynika z krótkiego procesu przygotowania produkcji. Obsługa maszyny jest bardzo łatwa, w związku z czym firma spokojnie może być prowadzona przez jedną osobę. Przygotowując własne projekty do cięcia można dużo zaoszczędzić na materiale, zwłaszcza, jeśli jest drogi. Odpad cięcia najczęściej nadaje się do powtórnego wykorzystania, dlatego też zastosowanie waterjetów w obróbce szkła, jak i też wielu innych surowców, przewyższa inne metody, pod względem uzyskanych efektów oraz nakładów finansowych.

 

Oprócz produkcji własnych, autorskich wyrobów, właściciel wycinarki wodnej może rozszerzyć swój asortyment o elementy wykonywane dla innych zakładów produkcyjnych, a także oferować usługi dla innych projektantów czy klientów końcowych.

 

TECHJET

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.