Ochrona przed oślepiającym blaskiem słońca jest jednym z 13 kryteriów ocenianych w ramach kategorii „Zdrowie i komfort” w procesie certyfikacji BREEAM. Dobór odpowiednich rozwiązań eliminujących to zjawisko i umożliwiających użytkownikom regulację dostępu promieni słonecznych do pomieszczeń zwiększa szanse uzyskania dodatkowych punktów w certyfikacji BREEAM (1 punkt z całościowej puli 14 lub 16 punktów – w zależności od rodzaju budynku – przyznawanych obiektom w danej kategorii).

 

 

Biblioteka w Montpellier, Francja

 

Zapewnienie dostępu światła dziennego oraz kontrola nasłonecznienia należą do wymogów stawianych budynkom starającym się o certyfikat BREEAM. Duża ilość światła naturalnego w budynku nie tylko podnosi komfort użytkowania, ale także ogranicza potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej.

 

Aby umożliwić maksymalny dostęp światła dziennego architekci stosują w obiektach budowlanych coraz większe powierzchnie szklane. Projektując budynek z dużymi przeszkleniami należy uwzględnić rozwiązania eliminujące ewentualne problemy związane z oślepiającym blaskiem słońca.

 

Biblioteka w Montpellier, Francja

 

Skuteczną ochronę przed nadmiarem niekontrolowanego światła słonecznego zapewniają szyby zespolone z żaluzjami, które mogą być wykorzystywane zarówno w oknach zewnętrznych, jak i w przeszklonych ściankach działowych. Rozwiązanie to ma szczególne znaczenie w budownictwie zrównoważonym ponieważ oferuje użytownikom ochronę przed zjawiskiem oślepiania promieniowaniem słonecznym oraz daje możliwość dostosowywania ilości światła do indywidualnych potrzeb.

 

Szyby zespolone Pilkington Insulight™ z żaluzjami ScreenLine® charakteryzuje nowatorski sposób połączenia z żaluzjami, które zostały hermetycznie zamknięte w komorze pomiędzy dwoma taflami szkła. W porównaniu z tradycyjnymi żaluzjami zewnętrznymi, produkt ten jest trwalszy i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości.

 

Ochronę przed słońcem i izolację cieplną zapewniają już same szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun, w których można zastosować szkło przeciwsłoneczne i niskoemisyjne. Żaluzje wewnętrzne umożliwiają dodatkowo całkowite lub częściowe zasłonięcie okna w sytuacjach dużej ekspozycji słońca.

 

 

Aby chronić użytkowników przed nadmiernym blaskiem słońca, w projektach budowlanych wykorzystuje się również szyby przeciwsłoneczne o obniżonej przepuszczalności światła. Trzeba jednak pamiętać, że wybór szkła o zbyt niskiej przepuszczalności światła nie będzie pożądany w przeszkleniach pomieszczeń biurowych czy mieszkalnych, gdzie nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu oświetlenia światłem dziennym. Rozwiązaniem przeznaczonym do przeszkleń nowoczesnych elewacji i fasad są wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne, takie jak Pilkington Suncool™. Ich szeroki asortyment pozwala na wybranie szyby o parametrach dostosowanych do funkcji obiektów i potrzeb
ich użytkowników.

 

Na podstawie materiałów Pilkington Polska

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2012  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.