Niewiele jest tak dużych waterjetów w Polsce. To prawdziwe olbrzymy. Ich długość może dochodzić nawet do 50 metrów. Standardowo wyposażone w niezwykle mocną pompę wzmacniaczową XSTREAM o mocy 100 HP, wykonaną w technologii 6200 bar, mogą sprostać każdej, nawet najbardziej wymagającej produkcji.

 

Firma TECHJET oferuje polskim przedsiębiorcom maszyny do cięcia wodą z linii MEGAJET. Oferta linii MEGAJET może z pewnością zainteresować największe polskie firmy przemysłowe i produkcyjne, takie jak np. stocznie oraz przedsiębiorstwa, które zamierzają przejąć intratne zlecenia cięcia dużych materiałów.

 

Obecnie cięcie takich elementów odbywa się poza granicami Polski. W naszym kraju, wg dostępnych informacji, największe waterjety mają 6 m długości. Natomiast zapotrzebowanie na cięcie dużo większych materiałów jest duże. Linią MEGAJET mogą być zainteresowane także te przedsiębiorstwa, które do tej pory stosowały cięcie laserowe lub plazmowe.

 

56-fot1


MEGAJET vs cięcie plazmowe i laserowe
Waterjet MEGAJET może z powodzeniem konkurować z takimi technologiami cięcia produkcyjnego jak laser czy plazma, tnąc z łatwością i bardzo precyzyjnie stal o grubości nawet 30 cm. Waterjet TECHJET przede wszystkim jest uniwersalny w zastosowaniu do różnych materiałów.

 

Jedną, standardowo wyposażoną maszyną do cięcia wodą można ciąć stal, aluminium, blachy odblaskowe, kamień, szkło, plastik, kompozyty, laminaty, drewno. I to bez potrzeby zmiany narzędzia czy akcesoriów.

 


Linia MEGAJET to maszyny do cięcia wodą o długości dochodzącej do 50 m a szerokości do 6 m.

 

Te olbrzymie waterjety mają konstrukcję bramową. Mogą być wyposażone nawet w 4 bramy. Na każdej z nich można zainstalować do 10 niezależnych głowic tnących, podłączonych do jednej pompy wzmacniaczowej. Waterjet TECHJET jest również dużo tańszy w zakupie niż laser.

 

 

Natomiast w porównaniu do plazmy jest bardziej precyzyjnym i uniwersalnym narzędziem. Waterjet może wycinać elementy „na gotowo”, bez zmiany struktury, czy właściwości materiału. Tego nie potrafią laser i plazma, gdzie materiał cięty za pomocą tych technologii musi być poddany wtórnej obróbce. To zaś wydłuża znacznie czas produkcji zleconych elementów.

 

56-fot2

 


MEGAmoc MEGAJETA
Moc cięcia tego waterjeta zapewnia doskonała pompa wzmacniaczowa amerykańskiej firmy JetEdge. Pompa XSTREAM jest w stanie wyprodukować ciśnienie o mocy 6200 barów oraz pracować ciągle przy ciśnieniu 5200 barów. Osiąga o wiele większą prędkość cięcia oraz znacznie obniża koszty ścierniwa, a tym samym pracy waterjeta, w porównaniu do tradycyjnej 4100 barowej pompy. Dzięki cięciu na optymalnym ciśnieniu 5200 bar użytkownik zwiększa produktywność swojej maszyny do cięcia wodą, części pompy wytrzymują dłuższy okres pracy niż przy 6200 barach.

 

 


Precyzja i uniwersalność
Cięcie waterjetem TECHJET nie powoduje nagrzewania się obrabianego materiału w procesie produkcyjnym. Brak strefy wpływu ciepła ma wiele zalet. Po pierwsze materiał nie zmienia swoich właściwości, nie odkształca się, nie powstają w nim naprężenia, nie zmienia koloru, nie utwardza się lub nie rozhartowuje się miejscowo. Wszystkie te cechy występują przy cięciu laserem, gazami czy plazmą.

 

 

Dodatkowo, jeśli jakiś element jest przeznaczony do dalszej obróbki, np. gwintowania lub obrabiania CNC, to materiał się nie hartuje, więc jest dużo łatwiejszy w produkcji. Co istotne, materiał po cięciu może być tak gładki, jak po piaskowaniu. Nie potrzeba w większości przypadków już dodatkowej obróbki. Wycięty element nie musi być czyszczony, śrutowany czy piaskowany. Jest gotowy do użycia zaraz po wykonaniu.

 

Warto również zwrócić uwagę na pewien istotny wyróżnik waterjetów TECHJET. Firma oferuje w swoich maszynach korpus waterjeta wykonany z odlewu, a nie spawany. Element wykonany z jednego odlewu zawsze będzie bardziej trwały i sztywny podczas wieloletniej eksploatacji niż ten wykonany za pomocą spawanych części.

 

 

Bezpieczeństwo produkcji
Stół roboczy oddzielony od maszyny zapewnia bezpieczeństwo i komfort produkcji. Tak duże waterjety, jakie oferuje firma TECHJET, operują na olbrzymich powierzchniach materiałowych. Ciężkie materiały do cięcia są ładowane najczęściej za pomocą suwnicy lub widlaków na stół obróbczy maszyny do cięcia wodą. Jeden nieostrożny ruch i taki ciężki element o dużych gabarytach może uszkodzić stół waterjeta.

 


Dlatego oddzielenie stołu umożliwia, w przypadku jego uszkodzenia przy załadunku ciężkiego materiału, wymianę tylko tego elementu maszyny. Waterjet, jego serce czyli mechatronika pozostają nietknięte.

 


Bez strat materiałowych
Bardzo istotna jest również funkcja automatycznego rozkładu ciętych elementów. Opcja ta jest dostępna w standardowej ofercie firmy. Komputer z oprogramowaniem TECHJETu, wyposażony w funkcję automatycznego układania, jest w stanie poukładać elementy na arkuszu, wypełniając każdy dosłownie skrawek wolnej przestrzeni i praktycznie całkowicie go wykorzystując. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujemy na drogich materiałach.


TECHJET


www.techjet.eu

 

 

patrz też:

 


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

 

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

 

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

 

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

 

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

 

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

 

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

 

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

 

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

 

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

 

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

 

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

 

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

 

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

 

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

 

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

 

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

 

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

 

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 9/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.