Wybór szyby zależy od naszych warunków finansowych, miejsca zamieszkania oraz potrzeby wygody. Skuteczna izolacja cieplna okna może powodować kondensację pary wodnej na zewnętrznych szybach, co często oznacza zmniejszenie ich przejrzystości.

 

Nowa gama szkła Planibel Low-e Anti-Fog opracowanego przez AGC zapobiega kondensacji pary wodnej na szybach. Teraz wysokiej jakości szyby poprawiają komfort codziennego życia i pozwalają w pełni cieszyć się pięknym widokiem bez wychodzenia z domu.

 

 

2013-12-49-1

Wpływ rodzaju szkła, zewnętrznej temperatury powietrza i punktu rosy kondensację pary wodnej.

 

 

Skutki dobrej izolacji cieplnej

Ocieplanie domów nie jest tylko chwilową modą – to działanie o dużym znaczeniu społecznym. Powlekane szkło, zarówno w oknach z dwoma, jak i trzema szybami zapewnia doskonałe ocieplenie i jednocześnie umożliwia wykorzystanie energii słonecznej, nie powodując zaciemnienia wnętrza. Szyby pozwalają zachować ciepło wewnątrz budynku, co zwiększa komfort życia mieszkańców i przynosi korzyści środowisku. Intensywna izolacja cieplna może jednak powodować również kondensację (skraplanie) pary wodnej na szybach.

 

 

2013-12-49-2t

 

 

Kondensacja pary wodnej ma miejsce, kiedy pojawią się dwa elementy: niska temperatura i wysoka względna wilgotność otoczenia. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w nocy lub o świcie, wiosną i jesienią. W takich warunkach następuje silne wypromieniowanie energii cieplnej w kierunku nieba, co w połączeniu z niską utratą ciepła powodowaną wysoką wydajnością energetyczną szkła sprawia, że temperatura na zewnętrznych szybach może spaść poniżej temperatury punktu rosy powietrza znajdującego się na zewnątrz. To właśnie wtedy na szybie pojawia się skondensowana para wodna w formie malutkich kropli. Problem pogarsza się przy bezpośredniej ekspozycji szkła względem bardzo czystego i bezchmurnego nieba. Ryzyko skraplania pary wodnej rośnie także w przypadku nachylenia szyb.

 

Skroplona para wodna zmniejsza przejrzystość szkła, przez co zasłania widok z okien. Ponadto może podkreślać ślady pozostałe po czyszczeniu, przez co szyby wyglądają na brudne. Zewnętrzna kondensacja jest oznaką skutecznej izolacji termicznej szyby. A zatem im bardziej izolujemy swoje domy, tym bardziej dotkliwy staje się problem kondensacji.

 

 

2013-12-50-1

Liczba dni, w których występuje kondensacja, w zależności od regionu geograficznego.

 

 

Zapobieganie zewnętrznej kondensacji

AGC ma w swojej ofercie specjalną powłokę antykondensacyjną na szkło, dzięki której skroplona para wodna wolniej osadza się na zewnętrznych szybach. Bezbarwne szkło typu float pokrywane jest przezroczystą powłoką pirolityczną. Powłoka ta utrzymuje wyższą temperaturę zewnętrzną szkła, co powoduje opóźnienie kondensacji pary wodnej.

 

ZALETY: Powłoka antykondensacyjna AGC jest bardziej odporna na oddziaływanie środowiska zewnętrznego niż wcześniej stosowane twarde powłoki. Ponadto odznacza się podwyższoną odpornością na zarysowania, stabilnością wizualną i łatwością obróbki.

 

 

2013-12-50-2

Możliwe układy w oknach z dwoma lub trzema szybami.

 

 

Spersonalizowane i innowacyjne rozwiązania AGC

Obecnie AGC ma w ofercie różne produkty spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania.

 • Planibel AF: podstawowe szkło z powłoką antykondensacyjną (w poz. 1).
 • Planibel AF Top N+ i AF iplus E (Nowość): szkło łączące właściwości antykondensacyjne z izolacją cieplną.
 • Planibel AF Energy N (Nowość): szkło z dwoma powłokami łączące trzy funkcje w jednym: właściwości antykondensacyjne, izolację cieplną i ochronę przeciwsłoneczną.
 • Laminated 44.2 Planibel AF Top N+ i Laminated 44.2 Planibel Energy N: innowacyjna wersja szkła antykondensacyjnego i bezpiecznego.

 

 

www.yourglass.com

 

 

patrz też: 

Unikanie kondensacji i pleśni , Martin Heßler, Świat Szkła 12/2013 

Termowizyjna analiza zjawisk wykraplania wilgoci na przeszkleniach okien budynków , Józef Osiadły, Świat Szkła 12/2013

ANTI-FOG – piękny widok bez wychodzenia z domu ,  Świat Szkła 12/2013

- Analiza zjawisk wyraszania się powierzchni szyb zespolonych, Romuald Sobieralski, Świat Szkła 4/2010

Czy Twoje okna też są takie? Część 3 , Jerzy Płoński, Świat Szkła 3/2010 

Powierzchniowa kondensacja pary wodnej , Robert Geryło, Świat Szkła 9/2008

Parametry techniczne nowoczesnych przegród szklanych. Część 1, Zbigniew Respondek, Świat Szkła 10/2007

Magiczne oszczędzanie , Andrzej Kramarczyk, Świat Szkła 2/2006

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz 
Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 12/2013

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.