Na szkle, przy szkle i w szkle – szklane meble

Meble wykorzystujące szkło wydają się nam naturalne w pomieszczeniach, gdzie jest duża wilgotność powietrza, jak kuchnia i łazienka, bo dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości i są po prostu trwalsze w tych ekstremalnych warunkach. Natomiast w innych, bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach domowych elementy szklane w meblach do niedawna ograniczały się do frontów szafek, czy półek regałów. Dlatego prezentację nowych wzorów mebli rozpoczniemy od mebli skrzyniowych z drewna z drzwiczkami szklanymi.

 Regały i szafki
     Regał (fot. 1) z wnękami zamykanymi szklanymi drzwiczkami w drewnianych ramkach jest przykładem prostej kompozycji, uwydatniającej zalety szkła satynowanego, częściowo przeziernego, dzięki któremu uzyskano ciekawą kompozycję mebla wielofunkcyjnego. Obok otwartych półek na książki umieszczono wnęki ze szklanymi półkami, umożliwiające ustawienie przedmiotów ze szkła czy porcelany. Zamknięcie tych wnęk szkłem pozwala na ich wyeksponowanie, przy jednoczesnym zmniejszeniu kontrastu między przedmiotami i wizualne „uspokojenie” całości kompozycji.

     Dzięki szklanym drzwiczkom z natury masywny bufet na przechowywanie zastawy porcelanowej – zamknięty również przeszklonymi drzwiczkami ze szkła satynowanego bezbarwnego – uzyskuje niezwykłą lekkość i jednocześnie, przy podświetleniu wnętrza, stanowi rodzaj gabloty ekspozycyjnej.
      Inne przykłady regałów z zastosowaniem szkła są przeglądem różnych koncepcji zastosowania szkła jako materiału uzupełniającego – stosowanego do frontów mebli, jak również jako podstawowego materiału konstrukcyjnego.

     Regał (fot. 2) jest meblem całoszklanym – wykonanym wyłącznie ze szkła. Pionowe ścianki boczne mają na dole wygięcia na zewnątrz, dzięki czemu wąski regał zyskuje stabilność. Liczne półki, o zróżnicowanym rozstawie, są klejone krawędziami do ścianek bocznych. Ustawione na nich sprzęty – między innymi telewizor i sprzęt grający – wydają się dzięki niezwykłej lekkości konstrukcji regału jakby „zawieszone w przestrzeni”. Ten idealny mebel ma tę zaletę, że może być zestawiany ze wszelkimi typami mebli – zarówno nowoczesnymi jak i stylowymi, spełniając swoją wybitnie użytkową funkcję. Dla miłośników szkła jest ponadto piękny, dzięki wyrafinowanej lekkości i doskonałości formy.

      Regały (fot. 3) to przykład znakomicie opracowanej formy i funkcji. Dzięki falistym ściankom bocznym uzyskano naturalne podparcie dla półek szklanych, oprawionych w okrągłe listwy boczne, umożliwiające oparcie półek w zagłębieniach szklanej konstrukcji na dowolnym poziomie. Dodatkową atrakcją różnej wysokości i szerokości regałów są kółka meblowe przytwierdzone od dołu, dzięki czemu regały stają się mobilnym meblem, który można umieszczać w dowolnym miejscu wnętrza i jako pomocniki ustawiać przy meblach wypoczynkowych.
      Regał (fot. 4) to rewelacyjny projekt połączenia półek drewnianych ze szklanymi giętymi ściankami nośnymi.

  Ta zabawna zamiana funkcji z dawniej występujących w meblach - półek szklanych wstawianych do drewnianej obudowy na drewniane półki wsparte na szklanych wspornikach. Wygięcie pionowych elementów szklanych zapewnia stabilność mebla, dzięki czemu nie trzeba przystawiać go do ściany, a można eksponować w przestrzeni.

     Regał (fot. 5) to projekt łączący konstrukcję stalowej ramy prostopadle ustawionej do szklanej ścianki tylnej, która służy do podtrzymywania szklanych półek. Całość konstrukcji oparta jest na metalowych nóżkach, punktowo podpierających mebel.

Ciekawa jest również koncepcja kolorystyczna regału – ścianka tylna, jaskrawozielona, stanowi tło dla przezroczystych półek i ciemnej ramy stalowej. Przy zastosowaniu dowolnego koloru ścianki tylnej regał może znaleźć zastosowanie w dowolnym wnętrzu – oczywiście najlepiej z wyposażeniem nowoczesnym.

     Regały na fot. 7-9 to przykłady zastosowania szkła w formie frontów meblowych. Półprzezroczyste, satynowane szkło, oprawiono w profile metalowe tworząc drzwiczki przesuwne bądź uchylne, które przymykają całość, albo wybraną część regałów.

Podobnie meblościanka (fot. 6) posiada tylko fragmenty zamykane drzwiczkami szklanymi. Kolejny przykład szklanego mebla to regał (fot. 10) w formie przezroczystej, w całości przeszklonej serwantki – gabloty o zaokrąglonych bokach. Konstrukcja tego mebla składa się ze szklanych osłon ujętych w filigranowe stalowe profile, z rozmieszczonymi wewnątrz szklanymi półkami – całość przykryta płaszczyzną z umieszczonymi w niej reflektorkami

oświetlającymi od góry całe wnętrze mebla.

Ten piękny, szlachetny w formie mebel służy znakomicie do eksponowania szkła, porcelany i innych artystycznych wyrobów. Dzięki przestrzennej, wolnostojącej formie gablota może być ustawiona w otwartej przestrzeni, a szczególnie nadaje się do wnętrz stylowych.

     Regał przyścienny GLAS PRO (fot. 11) jest konstrukcją unikatową, wręcz futurystyczną. Złożona konstrukcja regału składa się z łukowo wygiętego, stalowego wspornika, do którego przymocowane są, za pomocą linek stalowych rozpiętych pomiędzy stalowymi kratami, szklane półki z mlecznego szkła. Przykładów szklanych regałów jest wiele – ale ten wybór pozwala poznać charakterystyczne rozwiązania – w tym najbardziej awangardowe.

     

Stoły

     Kolejnym i chyba najczęściej wytwarzanym szklanym meblem jest stół. Od czasu, gdy najczęściej stykaliśmy się ze szkłem kładzionym na blaty meblowe stołów czy biurek dla ochrony ich powierzchni przed zalaniem czy zarysowaniem – doszliśmy do powszechnie wytwarzanych stołów i stolików okolicznościowych o całoszklanych blatach. Najnowszym trendem są konstrukcje stołów wykonane w ogóle w całości ze szkła. Projektanci i producenci tych mebli wykorzystują niezwykłe możliwości szkła, które jest nie tyko gładkim, twardym i przezroczystym, ale również niezwykle plastycznym w podwyższonej temperaturze materiałem.

Dzięki opanowaniu technologii gięcia i stapiania szkła w specjalnych piecach można uzyskiwać bogate, wręcz rzeźbiarskie formy szklane i to tak dużych gabarytów jak stoły. Przykłady stołów i stolików okolicznościowych FIAM to przegląd wielu sposobów formowania szkła. W przytoczonych przykładach mamy wzory jednorodnych – całoszklanych konstrukcji, głównie otrzymywanych w wyniku gięcia jednej tafli szkła, odpowiednio przyciętej, która zamienia się pod wpływem termoformowania w gotową formę stolika. 

Takie wzory, jak Tango, Ragnetto, Albatros, Charlotte (fot. 12-16), to przykłady pięknych, unikatowych form stolików, które można eksponować w każdym eleganckim wnętrzu. Bogate formy przestrzenne w niczym nie ograniczają walorów użytkowych fantazyjnie wycinanego szkła, łączonego poprzez sklejanie warstwowe, bądź metalowymi tulejami, na które nanizano poszczególne płaszczyzny szkła. Wielowarstwowe konstrukcje szklane dodatkowo uzyskują walory kolorystyczne poprzez nakładające się na siebie warstwy zabarwionego szkła.

     Wzory na fot. 18 i 19 to przykłady szklanych stolików łączonych z drewnem, a wzór firmy AGC (fot. 17) to przykład bardzo udanego połączenia dwóch gatunków szkła – podstawę stołu wykonano z giętego szkła bezbarwnego, blat natomiast z tafli szkła ornamentowego, barwionego na kolor bursztynowy.

 
 
   
 
 

     Stoły firmy GOMLDEN (fot. 20-24) to wzory o konstrukcjach mieszanych. Pierwszy jest stołem prostokątnym (fot. 20), o szklanym blacie wspartym na konstrukcji drewnianej, przeznaczonym do wnętrz bardziej klasycznych. Stolik drugi (fot. 21) to wzór o blacie okrągłym, na stalowych, fantazyjnie wygiętych nogach. Kolejny model to dwa blaty okrągłe, umieszczone na metalowych wspornikach rurowych, na różnych wysokościach i do tego obracanych tak, że mogą przybierać wzajemnie różne położenie (fot. 22).

     Ostanie wzory firmy GOMLDEN to przykłady fantazyjnych form stolików okolicznościowych (fot. 23 i 24). Pierwszy z nich to blat o eliptycznym kształcie, dodatkowo zdobiony wzorami trawionymi powierzchniowo, wsparty z jednej strony na metalowej nodze, a z drugiej na przystawionym stoliku – barku dwupoziomowym z blatem z łączonych dwukolorowych szkieł. Drugi składa się z trzech, różnej średnicy okrągłych blatów przymocowanych na metalowych wspornikach, umożliwiających

przemieszczanie wzajemne blatów umieszczonych na różnych poziomach co umożliwia rożne konfiguracje ich położenia.

     Stoły LIVIT (fot. 25, 26) są stołami ze szklanymi blatami wspartymi na pięknych metalowych konstrukcjach.

     Przykładem niezwykłych możliwości formowania szkła jest stół na fot. 27 – całoszklana forma w kształcie stołu przykrytego obrusem, z charakterystycznymi fałdami w narożnikach, podparta kółkami, na których ten wielkogabarytowy i ciężki mebel można swobodnie przemieszczać. Wzór wybitnie unikatowy, raczej wystawowy, stanowiący reklamę wysokiego kunsztu projektanta i producenta.

     Podobnej techniki termoformowania szkła i łączenia z innymi materiałami używa się do produkcji krzeseł i foteli szklanych, bo i te meble ogarnia moda na szkło. Tu jednak, na razie, występują ograniczenia wytrzymałościowe i wynikające z przepisów BHP dotyczących uzytkowania, toteż rzadziej zobaczymy fotel szklany niż stół. Niemniej chęć uczynienia siedziska również „niewidocznym” zachęca projektantów do poszukiwań, a w niektórych wypadkach do zastępowania szkła jego subtytutem w postaci przezroczystego tworzywa sztucznego.

   
   
   


Ewa Mickiewicz

więcej informacji:  Szkło we wnętrzach 10/2007

inne artykuły tego autora:

- Szkło a ścianki działowe w mieszkaniu , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 12/2009

- Witryny, regały, półki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2009

- Stoły, stoliki, stoliczki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2009  

- Fusing - inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło zdobione

- Trudne rozwiązanie , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje 

- Elegancja higieny - umywalki szklane , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Nie odłączny element wystroju wnętrz , Ewa Mickiewicz, Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Na szkle, przy szkle i w szkle - szklane meble , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Szkło we wnętrzach mieszkalnych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Lustereczko, powiedz przecie... , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Fusing – inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7/2008

- Biurowe "otwarcie" , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2008 

- Nowe łazienki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 3/2008

- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 2/2008

- Wnętrza biurowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7-8/2007 

- Sklepy i salony firmowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 6/2007

- Szklany clubbing , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2007 

- Magia sfery publicznej cz. 2 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 11/2006

- Magia sfery publicznej cz. 1 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 10/2006  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.