Więcej wystawców, większe targi
     Łącznie 1598 wystawców z 29 krajów zaprezentowało swoją ofertę na 47 433 m2 powierzchni wystawienniczej. Ekspozycja targów była podzielona na takie salony tematyczne jak: okna i drzwi, ściany i stropy, dachy, kamień w budownictwie, drewno w budownictwie, informatyka dla budownictwa, Centrum Budownictwa Sportowego i INVESTFIELD. Ekspozycje wystawców na targach BUDMA ułożone były w poszczególne salony tematyczne. Naszych Czytelników oczywiście najbardziej interesowały miejsca, gdzie wystawiały się firmy przedstawiające konstrukcje szklane, okna, drzwi i inne elementy stolarki budowlanej oraz materiały, maszyny i narzędzia służące do ich produkcji.

 Okna i drzwi
     W roku 2008 ekspozycja okien i drzwi była częścią salonu Ściany i stropy. W 2008 roku salon stanowił ekspozycję maszyn do produkcji okien i drzwi oraz drewnianych elementów budowlanych. Ponieważ zaplanowano, że pełna oferta branżowa prezentowana będzie na targach BUDMA w latach nieparzystych, w ramach salonu Stolarki otworowej, w tym roku zauważalna więc była mniejsza reprezentacja firm z branży szklarskiej i okiennej. Niektóre firmy informowały, że przygotowują się do większej ekspozycji w najbliższym salonie Stolarki Otworowej w roku 2009.

     W pawilonie 5, wśród firm z branży, znajdowało się również stoisko miesięcznika „Świat Szkła”. Profesjonaliści i inwestorzy poszukujący fachowej wiedzy z zakresu branży szklarskiej i okiennej chętnie nas odwiedzali. Mogli na miejscu otrzymać  informacje, w którym numerze była poruszana tematyka w danym momencie potrzebna w pracy zawodowej. Profesjonaliści otrzymywali również promocyjne egzemplarze naszego pisma.

Nowości i program wydarzeń w centrum uwagi
     Wśród firm wyłoniono 14 laureatów nagród Złotych Medali, zostały przyznane także wyróżnienia Acanthus Aureus za najlepsze stoiska. Zwiedzających przyciągnęły nie tylko liczne nowości produktowe (na targach pokazywano ich aż 150), ale także ciekawy program wydarzeń dedykowany zarówno branżystom, jak i osobom prywatnym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się konferencje tematyczne odbywające się w ramach Dni Inżyniera Budownictwa, czy też Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa, a także inne, poświęcone energooszczędności, czy urbanizacji. Podczas targów odbyły się inspirujące pokazy, a wśród nich Budshow – specjalna przestrzeń z wybudowanym domem pokazowym. Ciekawym wydarzeniem była „Akcja – kreacja. Projektowanie na żywo”, gdzie można było zobaczyć, jak powstaje gotowy projekt architektoniczny. W ramach programu targów odbyły się wykłady pod hasłem „Dachy płaskie i tarasy”, gdzie uczestnicy uzyskali informacje w jaki sposób uniknąć błędów wykonawczych. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających były pokazy tańczących maszyn budowlanych. Organizatorzy targów aranżują również indywidualne spotkania biznesowe z firmami zagranicznymi, tzw. Matchmaking. Wcześniej uzgodnione spotkania odbywają się w siedzibie targów, na stoiskach targowych lub w siedzibie firmy polskiej

Budownictwo bardziej racjonalnie

     Na targach BUDMA i BUMASZ 2008 obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, które objęło patronat nad targami. Przedstawiciele resortu przedstawili propozycje zmian regulacji dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie. W pierwszej kolejności nastąpi racjonalizacja procesu inwestycyjnego, a założenia zmian odpowiednich ustawmają być gotowe już w czerwcu br. Podczas licznych spotkań targowych przedstawiciele ministerstwa potwierdzili gotowość do podjęcia współpracy z pracodawcami w celu opracowania regulacji dotyczących rynku wyrobów budowlanych.

Złote Medale Targów Poznańskich i Nagrody Acanthus Aureus – rozdane!
     Podczas uroczystej gali na targach BUDMA i BUMASZ wręczono Złote Medale i nagrody Acanthus Aureus będące wyróżnieniem dla najlepszych produktów oraz najlepszych stoisk odzwierciedlających strategię marketingową firm. Wśród laureatów  rozlosowano nagrody Radia Merkury i TV Biznes, a także wręczono nagrody zwycięzcom konkursu im. Macieja Nowickiego „Architektura Światła".

     Z branży szklarskiej i okiennej Złotym Medalem MTP nagrodzono następujące produkty:
1. Bramy przeciwpożarowe rozwierane MARC-D, MAŁKOWSKI – MARTECH Sp. z o.o., Poznań
2. Okna do poddaszy Perfect, Perfect+, OKPOL Sp. z o.o., Skarbimierz-Osiedle
3. Maszyna do cięcia strumieniem wody OPAL Water Jet, ECKERT Automatyka Spawalnicza Sp. z o.o., Legnica
4. Elastyczny klej-uszczelniacz DEN BRAVEN UNI-FIX MS POLYMER, HERCUSEAL B.V., Holandia (dystrybucja DEN BRAVEN EAST Sp. z o.o., Wysogotowo k/ Poznania)
5. Okno obrotowe Avante, TECHNIKA OKIENNA S.A. Elbląg
     Natomiast nagrody Acanthus Aureus zdobyły następujące firmy z tych branż:
1. WELET Sp. z o.o., Maszewo
2. BASF POLSKA Sp. z o.o., Warszawa
3. PORTA KMI POLAND Sp. z o.o., Bolszewo
4. KLAFS Sp. z o.o., Miłosław
5. Robert Bosch Sp. z o.o., Warszawa

 Targowe przepisy – zmiany
     Znowelizowana ustawa „Prawo własności przemysłowej” z dnia 29 czerwca 2007 roku (Dz. U. nr 136 poz.958), która weszła w życie z dniem 1 listopada br. zmieniła status targów (w tym Międzynarodowych Targów Poznańskich) rozumianych do tej pory jako wystawa publiczna, dająca wystawcom pierwszeństwo w uzyskaniu ochrony prawnej znaku towarowego, wzoru przemysłowego, użytkowego lub wynalazku. W praktyce oznacza to, że wystawcy nie będą mogli już korzystać z przywileju pierwszeństwa z tytułu wystawiania nowości na targach. Zgodnie z powyższym zaleca się przed wystawieniem na targach nowatorskiego produktu poddać go uprzedniej rejestracji. Wg nowych procedur Urząd Patentowy honoruje wnioski składane w formie elektronicznej, co powinno przyspieszyć uzyskanie decyzji.

     Zgodnie z opracowanym przez Komisję Europejską „Przewodnikiem – wdrażanie dyrektyw opartych na koncepcji nowego i globalnego podejścia”, wyspecjalizowane organy kontroli rynku (w przypadku wyrobów budowlanych – Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego, jak również Główny  Inspektor Nadzoru Budowlanego) mogą kontrolować prezentowane na targach wyroby (w przypadku wyrobów budowlanych dotyczy to Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, a także Międzynarodowych Targów Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ). Jeżeli wyrób prezentowany na targach nie został poddany wymaganej prawem ocenie zgodności, na stoisku prezentującym takie wyroby musi być umieszczona widoczna, stosowna informacja. Kontrola ogranicza się wówczas jedynie do treści umieszczonej informacji.
     W przypadku wyrobów będących już w obrocie rynkowym muszą one być oznakowane zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych („B” lub CE). Za wyroby wprowadzone do obrotu uznaje się również wyroby udostępnione na targach w celach handlowych. Przedmiotem kontroli może być wówczas sam wyrób jak i prawidłowość oznakowania. Podkreślenia wymaga, że nie jest uważany za wprowadzony do obrotu wyrób oferowany w katalogu lub za pośrednictwem Internetu.

     Jeszcze w tym roku zaprzyjaźnione z naszym miesięcznikiem firmy będzie można spotkać w Poznaniu na targach

K.Z.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.