Trudno nam jest sobie wyobrazić nowoczesną architekturę bez wykorzystania światła dziennego, które odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Korzyści płynących z oświetlenia obiektów światłem dziennym jest wiele: m.in. jest to poprawienie warunków pracy przekładające się na większą wydajność, oszczędność energii zużywanej chociażby przez urządzenia oświetleniowe.

Jednak najistotniejszą zaletą i zadaniem, jakie mogą pełnić klapy dymowe, będące jednocześnie świetlikami dachowymi, jest ochrona życia ludzkiego. Wbrew pozorom to nie ogień, lecz dym jest przyczyną ogromnej większości wypadków śmiertelnych w czasie pożaru. Statystyki pożarowe jednoznacznie wskazują, że ok. 80% wszystkich ofiar śmiertelnych, to właśnie ofiary dymu i gazów pożarowych. Rozprzestrzenianiu się dymu towarzyszy wysoka temperatura i substancje toksyczne, utrudniające lub uniemożliwiające szybką i bezpieczną ewakuację ludzi i mienia.



Stworzeniu stref o niewielkim zadymieniu służą między innymi systemy oddymiania grawitacyjnego, których podstawowym elementem są klapy dymowe. Mogą to być klapy dymowe punktowe, które mają odpowiednią konstrukcję i są wyposażone w pneumatyczne lub elektryczne urządzenia sterujące.

Klapy dymowe jedno- i dwuskrzydłowe, klapy dymowe z funkcją wyłazu czy też klapy wentylacyjne MCR-Prolight Plus mogą mieć podstawy proste lub skośne o różnej wysokości, do osadzenia na cokół, na dachach płaskich i nachylonych, pokrytych papą, membraną PCV lub blachą profilowaną. Istotna jest możliwość wyboru różnego typu wypełnień np. ekonomicznym poliwęglanem komorowym, kopułami akrylowymi lub odznaczającymi się dużą wytrzymałością mechaniczną kopułami z poliwęglanu litego.



Klapy dymowe lub dymowo-wentylacyjne jedno- i dwuskrzydłowe są montowane w świetlikach pasmowych MCR-Prolight, które mogą być wykonane jako łukowe, szedowe, płaskie o rozpiętości od 0,5÷7 m bez ograniczenia długości, a także w świetlikach kopułowych i piramidowych. Wypełnienia pasm świetlnych i świetlików stanowią lite lub komorowe płyty poliwęglanowe, akrylowe lite lub poliestrowe lite.



Podsumowując zastosowanie świetlików dachowych w połączeniu z systemami oddymiania grawitacyjnego pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści, zarówno z punktu widzenia architekta, jak i inwestora, czy w końcu użytkownika obiektu, a mianowicie:
. możliwość obniżenia klasy odporności pożarowej budynków produkcyjnych i magazynowych,
. możliwość powiększenia dopuszczalnych stref pożarowych w budynkach produkcyjnych i magazynowych,
. możliwość wydłużenia dróg ewakuacyjnych,
. możliwość wykorzystania klap oddymiających i świetlików do wentylacji oraz doświetlenia obiektu.



mgr inż. poż. Krzysztof Bagiński
Mercor SA

patrz też:

- Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010

- "Kopuły" bez tajemnic , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 9/2009

- Przekrycia dachowe i naświetla z tworzyw sztucznych , Andrzej Kolbrecki, Bartłomiej Papis, Kamil Perzyna, Świat Szkła 4/2009 

- Zastosowanie świetlików dachowych i okien fasadowych jako urządzeń oddymiających , Piotr Głąbski, Świat Szkła - Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej 01/2008

- Wymagania i badania pojedynczych (punktowych) świetlików dachowych , Andrzej Dusza, Świat Szkła 1/2008

- Zastosowanie świetlików dachowych i okien fasadowych jako urządzeń oddymiających , Piotr Głąbski, Świat Szkła 6/2007

- Świetliki dachowe w ochronie przeciwpożarowej , Krzysztof Bagiński, Świat Szkła 12/2005

 

więcej informacji: Świat Szkła 12/2005

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.