Postęp techniczny umożliwił – w sensie konstrukcyjnym – budowę przeszklonych przegród, nachylonych po dowolnym kątem. Zamiłowanie projektantów do usytuowania ścian w nietypowej pozycji bierze się z wielu powodów, przy czym czynnik ambicjonalny, bynajmniej, nie odgrywa roli podrzędnej.

 

Przesłanki natury „duchowej” uwiarygodniane są zwykle zwracaniem uwagi na względy estetyczne. Prócz nich ujawnia się także czynnik techniczny, związany z racjonalizacją kosztów. Wymieńmy tu szansę na pomniejszenie kubatury obiektu, poprawę jego akustyki, oraz, niewątpliwie przemyślany, zamiar zwiększenia zysków cieplnych wynikających z potencjału promieniowania słonecznego.

 

To ostatnie jest stosunkowo nowym kierunkiem działań. Dopiero od paru dziesięcioleci Europa, pchana przez powszechnie krytykowaną brukselską biurokrację, zastępuje energię konwencjonalną pochodzącą z paliw kopalnych przez energię odnawialną!

 

Współczesne budynki przybierają niejednokrotnie kształt walcowaty lub kopulasty. Przegrody zewnętrzne nachylają się, uzyskując często pozycję bliższą poziomowi niż pionowi. Wówczas ściana zewnętrzna przekształca się w dach. Wymaga to silniejszej konstrukcji. Użyte w nich materiały muszą być bardziej odporne – dach jest wszak narażony w o wiele większym stopniu niż ściana na niekorzystne wpływy atmosferyczne.

 

Klasyfikacja ścian i dachów dokonywana jest przy udziale takich kryteriów, jak struktura przegrody, jej funkcja techniczna oraz walory użytkowe. Fasady przeszklone dzielą się na pojedyncze i podwójne.

 

Te pierwsze to np. fasady z pustaków szklanych lub masywne fasady laminarne. Grubość ich jest bardzo zróżnicowana, od milimetrowych przy elewacjach szybowych do ponad półtorametrowych w przypadku niekonwencjonalnych fasad laminarnych.

 

 

Fasady podwójne funkcjonują w budownictwie od niedawna. Definiuje się je także jako „klimatyczne” oraz „przeszklone wentylowane”. Wyróżniają się złożonością struktury. Taka fasada zbudowana jest z dwóch przegród oddalonych od siebie o kilkadziesiąt centymetrów. Przestrzeń międzyprzegrodowa wypełniona jest wentylowanym powietrzem, które dociera do pomieszczeń; w innym wariancie w ten sposób odprowadzane jest z pomieszczeń powietrze zużyte. Bywa, że wnętrze nie jest wentylowane, służy jedynie za bufor cieplny.

 

Do zalet tego rodzaju fasad podwójnych, zaliczamy również wytłumianie hałasu, filtrację świetlną, regulację intensywności nawiewu powietrza oraz początek procesu jego oczyszczania.

 

Dachy w terminologii naukowej definiuje się jako przegrody poziome, choć ich realny kształt rzadko kiedy jest całkowicie poziomy. Z oczywistych względów, na przykład z racji konieczności odprowadzania wód opadowych, muszą być trochę nachylone.

 

Wyróżniamy dwa zasadnicze typy takich konstrukcji: dachy pojedyncze i dachy podwójne. Te pierwsze, to przegrody przeszklone z tafli bądź pustaków. Grubość przegród zawiera się zazwyczaj w przedziale od kilku milimetrów do paru centymetrów. Tak jak przy fasadach, przegroda jest jedno- lub dwuszybowa. Dwuszybową zaliczamy do przegród termoizolacyjnych.

 

Dachy podwójne odznaczają się podobną konstrukcją, jak fasady podwójne. Na ogół odległość między przegrodą dolną i górną jest większa aniżeli w przypadku fasad. Często „uzbrojone” są one w szereg poziomych struktur, spełniających dodatkowe funkcje techniczne o rozmaitym przeznaczeniu.

 

Wyposażone są w przeciwsłoneczne osłony, których konstrukcja jest podobna, jak w przypadku fasad, choć tu występują one w sposób zwielokrotniony. Wynika to z wyższych parametrów promieniowania  słonecznego, latem padającego na dachy bardziej prostopadle niż na fasady. Z tego też powodu zyski cieple uzyskiwane przez przeszklenie konstrukcji dachowej
jest bardziej znaczące.

 

By lepiej chroniły przed hałasem, konstrukcje dachowe wyposaża się w pomocnicze urządzenia tłumiące pochodzące z zewnątrz dźwięki.

 

Jerzy Grundkowski

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 9/2011

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.