Czy cena ma przesądzać o wyniku przetargu?

 Dlaczego drewno jest w Polsce takie drogie?

 Co dla nas wynika ze znakowania klas energetycznych w krajach UE?

Tym m.in. tematom było poświęcone VIII Ogólnopolskie Forum Stolarki Budowlanej w Strykowie, organizowane przez Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”.

 

 

Do wyjaśnienia kwestii najbardziej nurtujących branżę stolarki budowlanej, organizatorzy zaprosili min. radcę generalnego Urzędu Zamówień Publicznych Izabelę Rzepkowską, zastępcę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jacka Szera, Jerzego Żurawskiego z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Bogdana Czemkę.

 

 

Wielkim Zainteresowaniem cieszył się ostatni blok tematyczny, dotyczący promocji polskiej stolarki otworowej na rynkach zagranicznych. Założenia Branżowego Programu Promocji Eksportu przedstawili członkowie Konsorcjum Polskie Okna i Drzwi.

 

Utworzyły je trzy jednostki: obok Związku, firma ASM- Centrum Badań i Analiz Rynku, reprezentowana przez dyrektor generalną Małgorzatę Walczak oraz firma ELTAR, zajmująca się promocją polskich firm na rynkach zagranicznych, w której imieniu wystąpiła prezes Elżbieta Tęsna.

 

Dzięki lobbingowi Związku branża stolarki otworowej uzyskała możliwość wystartowania w rządowym programie wspierającym polską markę, a więc i konkurencyjność naszych wytwórców na rynkach zagranicznych. Stolarka otworowa stała się bowiem jedną z kilkunastu wyodrębnionych „polskich specjalności eksportowych”.

 

Ich promowaniu ma służyć Branżowy Program Promocji, zainicjowany przez Ministerstwo Gospodarki. Ma wspomagać producentów, którzy chcą rozwijać eksport swych wyrobów.

 

Uczestnicy Forum zapoznali się z wstępnie sformułowanymi działaniami, jakie Konsorcjum przedstawiło Ministerstwu Gospodarki w imieniu firm, które od października 2010 roku brały udział w uzgodnieniu m.in.: rynków i grup docelowych oraz narzędzi i sposobów skutecznego przeprowadzenia programu).

 

Forum zakończyło się podpisywaniem rezolucji oraz złożeniem wstępnego akcesu do udziału w Branżowym Programie Promocji. Rezolucja, która zostanie złożona na ręce Ministra Gospodarki, dotyczyła tematu „drewnianego”, do którego istotne informacje przekazano w bloku poświęconym polskiej gospodarce drewnem.

 

 

 

Sformułowano w nim postulat, którego spełnienie miałoby zadziałać dwutorowo: wpłynąć na wyregulowanie nienaturalnie wysokich cen drewna w naszym kraju oraz na rozwinięcie zdolności eksportowych polskich producentów wyrobów z drewna, a konkretnie – okien i drzwi. Sprzyjałoby temu wsparcie ich promocji poza granicami Polski. Związek postuluje, aby Lasy Państwowe wsparły częścią swych zysków działania promujące za granicą polskich producentów stolarki otworowej z drewna.

 

Im zapewniłoby to dobry eksport, Lasom zaś – zbyt na surowiec. Temat wzbudził kontrowersje, ale po zakończeniu Forum do podpisywania petycji utworzyła się kilkuosobowa kolejka.

 

Warto tu odnotować, że termin Forum był przekładany, aby umożliwić udział przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Nie zjawili się.

 

Program Strykowskiego spotkania nie był przeładowany, a podejmowane tematy konkretne, o czym świadczyła obecność na sali wielu menedżerów wiodących firm branży. Po każdym bloku tematycznym pojawiało się wiele pytań, wątpliwości, kwestii spornych.

 

Dyskusje przenosiły się w kuluary, rozmawiano także podczas kolacji, swobodnego akcentu kończącego pracowitą sesję. Wszystko świadczyło o tym, że tematykę dobrano dobrze, a środowisko ma tematy do przedyskutowania i liczy, że da się je załatwić pozytywnie. Umożliwia to działanie środowiskowe w takiej organizacji branżowej, jaką jest Związek POLSKIE OKNA I DRZWI.

 

Paweł Wróblewski
Związek POLSKIE OKNA I DRZWI

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2011

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.