Przeszklenia regulowane - Część 1 |
Data dodania: 31.03.09 | ||
Dzięki wykorzystaniu światła dziennego, zapotrzebowanie na energię zużywaną przez oświetlenie sztuczne może zostać wyraźnie ograniczone. Równocześnie jednak trzeba uniknąć nadmiernego nagrzewania i oślepiania. Przy pomocy dających się aktywować powłok można na bieżąco dopasowywać przepływ światła i energii promieniowania, do warunków klimatycznych i wymagań użytkowników.
Wpływ okien na komfort pomieszczeni i zapotrzebowanie na energie w budynkach sa ogromne. Naturalne oswietlenie poprzez okna podwyzsza komfort wizualny – okna zapewniaja ważny ze względów psychologicznych widok na zewnątrz – oraz redukuje zużycie energii na oświetlenie. Jeżeli energia słoneczna biedzie wykorzystywana do ogrzewania, to zapotrzebowanie na energie do ogrzewania budynków może zostać obniżone.
Powierzchnie okien, szczególnie w biurowcach z druza powierzchnia przeszkleń, wymagają jednak skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, która powinna jak najmniej ograniczać widoczność i przenikanie światła dziennego. Na normalnych stanowiskach pracy przy komputerach konieczna jest dodatkowo skute- czna ochrona przed oślepianiem.
Fot. 1. Pomieszczenie biurowe z termotropowo włączalnym przeszkleniem w obrębie świetlika, przy załączeniu działającym w tych strefach przeszklenia, na które pada wprost światło słoneczne. W górnym pasie znajduje sie przeszklenie w stanie przejrzystym
Fot. 2. W stanie włączonym światło słoneczne jest odbijane i rozpraszane
Częściowo przeciwstawne oczekiwania mogą zostać lepiej zaspokojone za pomowca nowych, dających sie akty- wowac i regulować przeszkleń. Ich możliwość bieżącej regulacji przepuszczalności energii i światła – w przeciwieństwie do szyb przeciwsłonecznych – umożliwia aktywne dopasowywanie sie do zmiennych warunków użytkowania. Inaczej niż w większości konwencjonalnych systemów, dające sie aktywować przeszklenia, także przy aktywnej funkcji ochrony przed słońcem, zapewniają wystarczający dopływ światła dziennego i widok na zewnątrz.
Projektowanie i integracja budynków
Do wykorzystania światła dziennego niezbędne jest wykonanie powierzchni przeszklonych o wystarczająco wysokiej przepuszczalności światła. Obok oczekiwanego biernego wykorzystania energii słonecznej w zimie i całorocznego oświetlenia naturalnego pomieszczeni, niesie to również ze sobą wady: niebezpieczeństwo oślepiania albo
Dlatego konieczne sa zabezpieczenia chroniące przed słońcem. Dotychczas dla ograniczenia przenikania energii przez przeszklenie, stosowane sa szkła przeciwsłoneczne albo stałe lub ruchome urządzenia zacieniające. Powłoki przeciwsłoneczne maja za zadanie przepuszczanie dużej ilości światła widzialnego do budynku, przy niewielkim dopływie energii z pozostałego spektrum promieniowania słonecznego (zjawisko selektywności). Powłoki te funkcjonują w praktyce jednakowo we wszystkich porach roku, a wiec uniemożliwiają w zimie wykorzystanie przenikającej energii słonecznej. Latem zaś ochrona przeciwsłoneczna przeszklę przy mocnym promieniowaniu słonecznym nie wystarcza i musi być najczęściej wspomagana innymi środkami.
Rys. 1: Współczynnik przenikania ciepła (U) i całkowity poziom przepuszczalnosci cieplnej (g) typowych przeszkleń – przeszklenia aktywowane w odniesieniu do znajdujących sie na rynku typowych przeszkleń.
Mechaniczne systemy zacieniania, jak żaluzje, markizy lub vertikale pozwalają na dostosowana do potrzeb regulacje przenikania do budynku światła i ciepła, przy umiarkowanych kosztach. Jednak ruchome części sa narażone na uszkodzenia, co może wiążąc sie z podwyższonymi nakładami na ich utrzymanie i konserwacje. Dające sie aktywowac przeszklenia, które zmieniają swoje właściwości optyczne „za naciśnięciem guzika” (systemy aktywne) albo samoczynnie (systemy bierne) nie maja wad, charakterystycznych dla stosowanych obecnie systemów. Celem stosowania tych systemów jest mozli- wosc regulacji w szerokim zakresie stop- nia całkowitej przepuszczalności cieplnej (współczynnik g), przy zapewnieniu jednocześnie dobrej izolacji cieplnej (mała wartość współczynnika U).
Šwiatło dzienne i bilans energetyczny
Przy dokładnych obliczeniach stanie sie jasne, ze zapotrzebowanie energii na chłodzenie/klimatyzacje i oswietlenie łącznie, może osiągać podobne wielkości, jak zapotrzebowanie na energie do ogrzewania. Rysunek 4 pokazuje to dla typowego budynku biurowego o różnych standardach izolacji cieplnej. Jeżeli nie zwraca sie wystarczającej uwagi na ochronę cieplna latem, to przy dużych powierzchniach przeszkleń konieczne nakłady na chłodzenie mnoga drastycznie wzrosnąć.
Dla różnego wykorzystania budynków wynika konieczność stosowania różnych sposobów optymalizacji przeszkleń. W budynkach mieszkalnych pożądane jest pozyskiwanie energii słonecznej w okresie grzewczym, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energie do ogrzewania. Inaczej przedstawia sie sytuacja w budynkach biurowych i administracyjnych, ponieważ w ciągu dnia uzyski energii wewnętrznej i słonecznej występują często jednocześnie i wewnętrzne obciążenia termiczne najczęściej sa bardziej znaczące. Uzyski energii słonecznej mogą tylko w niewielkim stopniu zostać wykorzystane do ogrzewania.
Połączenie wewnętrznych uzysków ciepła ze zbyt wysokim uzyskiem energii słonecznej prowadza do tego, ze powstaje nadmiar energii cieplnej (nawet w niektóre dni w okresie grzewczym) wraz z odpowiednim zapotrzebowaniem na energie do chłodzenia. Chociaż większość budynków niemieszkalnych użytkowana jest głównie w ciągu dnia, to sztuczne oświetlenie odgrywa ważna role w bilansie energii całkowitej. Zaleczy to od wymaganego wysokiego poziomu naświetlenia i często od ograniczonego przez warunki budowlane ograniczonego dopływu światła dziennego. Konsekwentne wykorzystywanie oświetlenia dziennego może ograniczyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie do wyraźnie poniżej 50% czasu użytkowania w ciągu roku (patrz rysunek 3). Korzystne jest tutaj nie tylko zredukowanie zapotrzebowania na energie elektryczna do sztucznego oświetlenia, lecz jednoczesne zredukowanie obciążenia termiczne, które w przeciwnym wypadku musiałyby zostać zneutralizowane z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Rys. 2. Wskaźniki energii pierwotnej dla budynków biurowych o różnych standardach energetycznych.
Jedynie na fasadach południowych pozostaje ono stosunkowo niezmienne (rysunek 4). O wiele bardziej znaczący jest wpływ powierzchni przeszklenia na zapotrzebowanie na energie do chłodzenia, które, z wyjątkiem fasad północnych, wzrasta wraz ze zwiększająca sie powierzchnia przeszklona mocniej niż zapotrzebowanie na energie do ogrzewania (rysunek 4). Wykorzystując światło dzienne nie daje sie osiągnąć poprawy całkowitego oświetlenia pomieszczeni w sytuacji, gdy powierzchnia przeszklona fasady obejmuje jeszcze pas podokienny.
Przeszklenia przeciwsłoneczne
Rys. 3: Przykład wysokiej autonomii światła dziennego (wystarczająca ilosć światła dziennego w procentach łącznego czasu użytkowania).
Rys. 4. Roczne zapotrzebowanie na ciepło (górny wykres) i chłodzenie (dolny wykres) pomieszczenia biurowego w budynku biurowym o niskim zużyciu energii dla różnie ukierunkowanych powierzchni okiennych – bez uwzględnienia cyrkulacji powietrza z zewnątrz.
Systemy zacieniania
Jednak związane sa z tym wysokie wymagania odnośnie odporności na warunki pogodowe – szczególnie mechanicznej stabilności przy wysokich budynkach, związane z tym koszty inwestycji, jak tez narastające zawsze przy ruchomych systemach koszty konserwacji i napraw. Do tego dochodzą często nie zoptymalizowane w praktyce optyczne wskaźniki powierzchni zewnętrznych w odniesieniu do przepływu energii i światła (ew. oślepiania) z zewnątrz. Z kolei systemy umieszczone wewnątrz przeszkleń, a zwłaszcza instalowane we wnętrzach urządzenia ochrony przeciwsłonecznej, wykazują wyraźnie wyższe wartości współczynnika g i dlatego sa mniej efektywne.
Tabela 1: Dające sie aktywować przeszklenia w porównaniu do klasycznych systemów chroniących przed słońcem.
Zależnie od struktury osiągana jest selektywność skuteczna sezonowo lub w ciągu całego roku. Jednak przy zachmurzonym niebie dopływ światła dziennego do pomieszczeń, w porównaniu z bezbarwnym przeszkleniem jest wyraźnie zredukowany, a widoczność na zewnątrz jest najczęściej możliwa tylko pod określonym katem. Niekorzystne jest tez, tak jak przy zewnętrznej ochronie przeciwsłonecznej, oślepianie przez powierzchnie lustrzane lub silnie odbijające.
Tabela 2: Kryteria oceny sytuacji w pomieszczeniu, a przez to systemów chroniących przed słońcem i oślepianiem.
Przeszklenia dające sie aktywowac
Poziom przepuszczalności światła wynoszący po uaktywnieniu od około 0,15 (powłoki elektrochromatyczne i gazochromatyczne) do 0,19 (powłoki termotropowe) jest natomiast, przy bezposrednim promieniowaniu słonecznym, w większości przypadków wystarczający do zasilaniania światłem dziennym stanowisk pracy w pomieszczeniach na szerokość do 5 m, czyli typowych pomieszczeń biurowych.
Dla stanowisk pracy w pobliżu okien należy jednak przewidzieć dodatkowa ochronne przed oślepianiem, która nie wpłynie na dopływ światła dziennego do pomieszczenia (np. system poruszający sie od dołu ku górze).
Stosunkowo niskie wartości współczynnika g (<0,50) dla niektórych wyłączonych systemów nie prowadziły do zadanego zauważalnego podwyższenia zapotrzebo- wania na energie do ogrzewania – szczególnie przy większych powierzchniach szyb pomieszczeni biurowych.
Jednak niższy stopien przepuszczalności światła dla przezroczystych, dajacych sie aktywować przeszkleń powodował zwiększone zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie w zimie w porównaniu do normalnych przeszkleń przeciwsłonecznych. Dajace sie aktywowac przeszklenia oferuja w sumie większa swobodę w projektowaniu powierzchni przeszklonych – bez ruchomych elementów przed lub w fasadzie, bez wzrostu zapotrzebowania na energie do chłodzenia budynku. Aktywne włącznie systemów powłok elektrochromatycznych względnie gazochromatycznych może nastepowac ręcznie lub automatycznie, w zależności od nasłonecznienia fasady lub temperatury w pomieszczeniach. Regulacja bezstopniowa jest również możliwa.
W systemach termotropowych temperatura aktywacji ustalana jest podczas produkcji i później nie ma możliwości dokonania żadnych zmian tej właściwości aktywacji.
Komfort termiczny i wizualny
Dlatego przy dających sie aktywować przeszkleniach absorpcyjnych powłoki funkcyjne nakładane sa na wewnętrzna strone szyby zewnętrznej. Kolejna naniesiona na zewnętrzna strone szyby wewnętrznej powłoka odbijająca promieniowanie podczerwone zapobiega wypromieniowaniu ciepła do wnętrza przez włączona powlokę absorpcyjna. Ta dodatkowa powłoka statyczna gwarantuje tez wymagana funkcje izolacji cieplnej (niska wartość współczynnika U) w okresie grzewczym. Przy umieszczonych na zewnątrz systemach ochrony przeciwsłonecznej o wysokim poziomie odbicia nie należy oczekiwacz zadanego uszczuplenia komfortu poprzez promieniowanie cieplne do pomieszczenia. Przy ochronie przeciwsłonecznej zamontowanej we wnętrzu wzrasta niebezpieczeństwo wysokich temperatur, w zaleznosci od absorpcyjnego i refleksyjnego zachowania systemu ochrona przeciwsłoneczna/przeszklenie, tak ze komfort termiczny jest z reguły gorszy.
Poza tym komfort wizualny w pomieszczeniach – szczególnie na prawie wszystkich wyposażonych obecnie w komputery stanowiskach pracy – od- grywa również decydująca role dla ak- ceptacji i zadowolenia. Najważniejsze czynniki ukazuje ilustracja 8. Podczas gdy w ruchomych systemach ochrony przeciwsłonecznej możliwa do zrealizo- wania jest ochrona przed oślepianiem, to przeszklenia przeciwsłoneczne mo- ga spełniać te funkcje tylko w nieli- cznych przypadkach (skierowane na północ fasady, zabarwione szyby przeciwsłoneczne o bardzo niskim stopniu przepuszczalności światła). Również dające sie aktywowac przeszklenia po- siadaja po włączeniu za wysokie wartości przepuszczalności światła, aby zapewnić wystarczająca ochronę przed oślepianiem przy święcącym bezposre- dnio na fasadę słońcu. Wymagane byłyby do tego wyraźnie niższe wartości, lecz jednak bez obniżania przepuszczalności przy stanie przejrzystości (większy skok aktywacyjny). Ponadto musi być zastosowany – jak przy szkle przeciwsłonecznym – dodatkowy system, który zaletę posiadanego na stałe pokrycia uczyni względną wobec ruchomej ochrony przeciwsłonecznej.
Fot. 3. Dające sie aktywować przeszklenie zapewnia dyskrecje za naciśnięciem guzika.
Fasady z kombinowanym przeszkleniem
Kontakt wzrokowy i systemy projekcji
Peter Nitz, Andreas Wagner
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
|