Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Szkło na balustrady
Data dodania: 29.12.12

 

Tytuł jest zachętą zmiany postrzegania roli szkła w miejscu takim, jak balustrady czy osłony balkonów. Szkło to materiał nie tylko estetyczny, ale również bezpieczny i ekologiczny, który może być wykorzystany wewnątrz i na zewnątrz budynków.

 

O ile szklane fasady to już architektoniczny standard, o tyle całoszklane osłony balkonów i balustrady wykonane ze szkła dopiero adaptują się w architekturze oraz naszych domach.

 

Technologia produkcji szkła, a przede wszystkim produkcja szkła bezpiecznego i laminowanego przewartościowała użycie tego materiału w wymienionych zastosowaniach.

 

Nie bez znaczenia są też względy estetyczne i szeroka oferta szkieł, które mogą być stosowane: od klasycznych szkieł transparentnych, przez ornamentowe, po laminowane kolorową folią. Szkło jest niezwykłym materiałem, ponieważ potrafi jednocześnie zapewnić wnętrzu intymność i doświetlenie.

 

19-fot4

Szklane balustrady w Muzeum Ziemi Przemyskiej

 


Szklane balustrady
Za użyciem szkła w miejscach takich, jak balustrady schodów przemawiają walory estetyczne materiału, jego elegancja, naturalność, a także transparentność, która często bywa jednym z decydujących czynników wyboru. Szkło, dzięki swej wizualnej lekkości i przezierności, idealnie sprawdza się w małych, ciasnych wnętrzach, które potrzebują doświetlenia. Przejrzyste tafle zajmą optycznie mniej miejsca niż rząd masywnych, drewnianych tralek, czy konstrukcja wykonana z metalu.


Podobnie rzecz się ma z modnymi ostatnio antresolami. Zabezpieczenie takiego miejsca balustradą wykonaną w całości ze szkła jest bardzo atrakcyjnym zabiegiem estetycznym. Niezbędną w tym miejscu intymność można uzyskać stosując półprzezierne szkło ornamentowe lub szkło z kolorową folią, zaś bezpieczeństwo zapewni jego hartowane i laminowanie.

 

19-fot1

Szklane balustrady i łączniki na KUL

 


Szklane osłony balkonów
Duże, szklane tafle z powodzeniem można wykorzystywać również w budownictwie mieszkaniowym, np. jako osłony balkonów i przegrody między balkonami. Szkło w tym zastosowaniu nada bryle budynku lekkości i podkreśli jego nowoczesną stylistykę, może też posłużyć jako element wprowadzający na fasadę dodatkowy kolor.


Firma SAINT-GOBAIN GLASS do obu zastosowań  (balustrady i osłony balkonów) zaleca używanie szkła laminowanego SGG STADIP. Grubość tafli powinna zostać dobrana przez konstruktora, zależnie od systemu mocowania oraz wielkości formatek szklanych. Jedna z szyb powinna być hartowana (ze względu na znacznie zwiększoną wytrzymałość), a druga półhartowana (ze względu na utrzymanie sztywności). Przygotowanie szkła do użycia i zamocowania w takich miejscach, jak balustrady schodów czy osłony balkonów regulują również stosowne przepisy.

 

19-fot2

Antresola wykonana ze szkła ornamentowego


W obu przypadkach zastosowania szkła – wewnątrz i na zewnątrz budynku – warto zwrócić uwagę na aspekt związany z czyszczeniem i pielęgnacją. W tym względzie szkło dystansuje inne materiały, ponieważ płaską powierzchnię szkła można w prosty i łatwy sposób szybko wyczyścić.

 

19-fot3

Balkony ze szkła ornamentowego na elewacji budynku w Madrycie


więcej: www.saint-gobain-glass.com 

 

patrz też:  

- Raport na temat balustrad ze szkła Część 3, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2012

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2012

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik