Przesyt we wnętrzach nie jest dziś utożsamiany z dobrym gustem. Mimo rozwoju technologii zauważa się tendencję do upraszczania wyglądu, form i kształtów urządzeń. Dotyczy to także zaawansowanych produktów automatyki domowej. Coraz więcej powstających dziś tego typu urządzeń wydaje się być zwyczajna i prosta, ale na tym właśnie polega ich niezwykłość.

 

 22-fot1

Minimalizm w natarciu
Systemy automatyki, w jakie można dziś wyposażyć wszelkie osłony typu rolety, markizy, kotary czy żaluzje, dawno już przestały być tylko ułatwieniem w ich otwieraniu i zamykaniu. Oprócz gwarancji maksimum prywatności, dają nam także wysokie poczucie bezpieczeństwa. I dostarczają niezwykłego komfortu użytkowania osłon. Na rynku są dostępne modele bardzo proste uruchamiane przełącznikiem naściennym, pozwalające na otwieranie rolet w jednym oknie, poprzez bardziej skomplikowane – zdalnie otwierające pilotem kilka rolet lub wszystkie – aż po inteligentne sterowniki.

 

22-fot2


Obecna tendencja do stosowania stylu minimalistycznego we wnętrzach mieszkań wymusza na producentach automatyki, by wszelkie dodatki typu nadajniki do sterowania były już nie tylko funkcjonalne, ale i wpisywały się w też w specyficzny charakter wnętrz właśnie minimalistycznych.

22-fot3


Wnętrza minimalistyczne charakteryzują się pewną „sterylnością”, która miłośnikom minimalizmu kojarzy się z porządkiem i czystością. Jest to zatem styl dla ludzi ceniących otwartą przestrzeń, wolną od drobiazgów, czy elementów zakłócających spokój, harmonię i prostotę form.

 

22-fot5


Przedmioty posiadające skromną oprawę, niewielką ilość ornamentów, mogą śmiało konkurować z nadmiernie przystrojonymi elementami wyposażenia wnętrz. Co więcej, w tego typu porównaniach często wygrywają. Czasem dzięki pomocy ciekawych rozwiązań, czasem przy pomocy nietuzinkowych materiałów, użytych do ich wyrobu.

22-fot4


W minimalizmie forma gra centralną rolę, toteż właśnie formie projektanci poświęcają najwięcej uwagi. W ramach tego stylu bazuje się na uproszczonych bryłach geometrycznych i podstawowych kształtach, takich jak kwadrat, trójkąt czy prostokąt. Istotne jest także stosowanie gładkich, jednolitych kolorystycznie i fakturowo powierzchni.


Obecnie, dość powszechna jest tendencja do tworzenia wnętrz na bazie minimalizmu, ale z przełamaniem jego surowości na przykład kolorystycznymi akcentami.

 

22-fot6


Minimalistyczny przełącznik
Odpowiedzią na połączenie funkcjonalności z ciekawym stylem jest rozwiązanie zaproponowane przez firmę SOMFY. Stworzyła ona przełącznik Smoove, który jest oszczędny w formie, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalny. Jego obudowa jest prosta, ma jednolitą fakturę i formę kwadratu.

 

Ponieważ w minimalistycznym wnętrzu podstawą jest jakość, dlatego też Smoove reprezentuje sobą dbałość o detal przy zachowaniu ergonomii i funkcjonalności. Nadajnik, choć minimalistyczny, pasuje do każdego wnętrza. Występuje w bogatej kolorystyce, jak i posiada rozbudowaną ofertę obramowań, począwszy od klasycznie drewnianych, aż po nowoczesne formy metaliczne.


Nadajnik ten został zaprojektowany przez Clino Trini Castelliego, włoskiego designera, który o minimalizmie mówił już w latach 70-tych.

 
Przepowiedział, że będziemy powracać do zasad wzornictwa pierwotnego i minimalizować formę rzeźbiarską. Faktycznie dzięki wysoko rozwiniętym technologiom, wiele przedmiotów i części, nawet tych z zaawansowanymi i specjalistycznymi funkcjami przyjmuje obecnie uproszczone konfiguracje o strukturze neutralnej, posiadającej cechy wspólne względem otoczenia, w którym występuje. Dzięki tym prostym formom przedmioty tworzą nową, estetyczną relację z tą przestrzenią, która doceniana jest przez coraz większe grono ludzi.


Autorem artykułu są eksperci firmy SOMFY

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.