We wnętrzu nowej siedziby Volksbanku w Lingenfeld zwracają uwagę wysokiej jakości elementy wyposażenia pomieszczeń. W tym nowoczesna koncepcja izolacji akustycznej przegród szklanych, w pomieszczeniach dla konsultantów finansowych.

 

Transakcje bankowe są kwestią zaufania. Dlatego konsultanci finansowi urzędują w pomieszczeniach otoczonych dźwiękoszczelną konstrukcją, która jednocześnie zapewnia pełną przejrzystość. Przegrody szklane z funkcją izolacji akustycznej zapewniają tam teraz spokojne pomieszczenia, tworząc przyjazne i otwarte środowisko pracy.


Inwestor wymagał aby prace montażowe we wnętrzach były realizowane bardzo szybko, przy spełnieniu wszystkich wymagań technicznych. Zespół specjalistów miał tylko 20 dni kalendarzowych na zaprojektowanie, skompletowanie i zainstalowanie szklanych ścianek działowych o powierzchni 137 m2.


Firma OBERHAIZINGER specjalizująca się w montażu elementów wyposażenia wnętrz, korzystając z pomocy konsultantów zewnętrznych, podjęła się realizacji ścianek w systemie Clip-In Silence (szczegółowe informacje o systemie patrz ramka). Jest to bezramowy, całoszklany system składający się z drzwi i ścianek działowych, w którym zastosowano laminowane szkło dźwiękochłonne Stadip Silence z firmy SAINT-GOBAIN GLASS.


Przegrody szklane, które firma OBERHAIZINGER zamontowała łącznie z systemowymi elementami drzwi, osiągnęły izolacyjność akustyczną o współczynniku Rw=42 dB. Zastosowanie specjalnej folii akustycznej jako przekładki w panelach szkła akustycznego, która działa jak tłumik drgań i zapobiega wpadnięciu w rezonans poszczególnych tafli szklanych, gwarantuje stosunkowo równomierne tłumienie dźwięków w całym zakresie częstotliwości.

 

34-fot1

Fot. 1. Przy projektowaniu wnętrz biurowych w banku Volksbank Kur- und Rheinpfalz (oddział w Lingenfeld) zastosowano system gwarantujący przejrzystość i dźwiękoszczelność szklanych przegród.


Użycie laminowanego szkła VSG zapewniło dodatkowe korzyści – szkło to ma wielokrotnie większą wytrzymałość od zwykłego szkła float i jednocześnie spełnia wymagania stawiane wobec szkła bezpiecznego. W przypadku pęknięcia tafli szklanej, folia trzyma razem pęknięte kawałki szkła, więc odłamki szklane nie mogą się „rozprysnąć” w pomieszczeniu co z kolei chroni przed zranieniem osoby znajdujące się w pobliżu.


Również z estetycznego punktu widzenia system clip-in „jest przekonujący”. Duże powierzchnie przeszklone złożone z ustawionych szeregowo tafli szklanych bez pionowych ram, mocowane są za pomocą delikatnych profili poziomych umieszczonych na podłodze i suficie. W omawianej realizacji zastosowano anodowane profile aluminiowe. Otrzymano więc rozwiązanie, które jest funkcjonalne i bezpieczne, a jednocześnie proste w montażu i z dużymi walorami estetycznymi.

 

34-fot2

Fot. 2 Bezramowe drzwi i ściany działowe systemu Clip-In Silence umożliwiają indywidualne i elastyczne projektowanie stref ciszy czyli pomieszczeń odgrodzonych od hałasów zewnętrznych.


Jeśli układ pomieszczeń miałby być zmieniany w zależności od okresowych potrzeb, uwidacznia się kolejna zaleta systemu: montaż techniką clip-in w profilach zapewnia, że instalacja szklanych ścianek następuje szybko i łatwo, a montaż „na sucho”, bez stosowania ciekłych klejów czy uszczelek, zapewnia podczas demontażu czystość profili i szyb.

 

www.oberhaizinger.de 

 

Dzięki całkowicie nowemu systemowi całoszklanych ścianek działowych Clip-In Silence z firmy GLASSOLUTION można zaprojektować pokoje biurowe z maksymalną przejrzystością.


System jest zakotwiczony za pomocą profili aluminiowych w suficie i podłodze i nie występują w nim połączenia klejone i konstrukcyjne profile pionowe. Wykonana przy użyciu laminowanego szkła dźwiękochłonnego VSG Stadip Silence całoszklana konstrukcja chroni efektywnie przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. W zależności od konstrukcji, system Clip-In Silence pozwala osiągnąć izolacyjność akustyczną do 47 dB.


Dostępne są trzy rodzaje połączeń clip-in: Clip-In X dla prostych połączeń (sąsiednich tafli szkła tworzących jedną płaszczyznę), Clip-In H do łączenia tafli szklanych pod kątem 90 ° i Clip-In T dla podłączenia trzech tafli szkła (stykających się krawędziami). 


Konstrukcyjne profile aluminiowe najczęściej są anodowane, ale dostępne są też w wykończeniu imitującym stal nierdzewną, lub w dowolnym kolorze z palety RAL. Zastosowane szkło może być całkowicie przejrzyste, matowe (mleczne) lub kolorowe (barwione). Przegrody szklane mogą być w całości lub częściowo „zadrukowane”: możliwe jest zdobienie szkła za pomocą druku cyfrowego lub sitodruku bezpośrednio na szkle lub na foliach do laminowania.


W skład systemu wchodzą również drzwi dźwiękochłonne Clip-In Silence Door, o współczynniku Rw osiągającym wartości od 32 do 42 dB. Dostępne są też drzwi wahadłowe lub przesuwne.

www.glassolutions.pl

34-fot4

 

System clip-in - inteligentny sposób na domowe biuro

Współczesne domowe biuro nie musi być odcięte od części mieszkalnej standardowymi ścianami działowymi. Możemy je wyznaczyć za pomocą nowoczesnych, szklanych przegród, które nadadzą wnętrzom lekkości. Rozwiązanie to pozwala na zaprojektowanie atrakcyjnej wizualnie części biurowej, dając jednocześnie wrażenie nieograniczonej przestrzeni. 

 

Jest to szczególnie istotne w przypadku lokali o niewielkim metrażu, gdyż stworzenie wyizolowanego miejsca pracy nie musi wiązać się ze zmianą rozkładu mieszkania. Oprócz walorów estetycznych, zaletą stworzonego w ten sposób miejsca jest jego funkcjonalność. Po godzinach pracy może stać się idealną czytelnią, pokojem do nauki czy słuchania ulubionej muzyki.

 

34-fot3

Firma specjalizująca się w takich realizacjach zaprojektowała szklane ścianki działowe z zastosowaniem systemu Clip-In-Silence z szybami dźwiękochłonnymi Stadip Silence.


Design plus wysokie parametry
Bezprofilowe ścianki działowe CLIP-IN pozwalają na dowolność kompozycyjną w urządzaniu przestrzeni. Panele ścienne mogą być łączone w jednej płaszczyźnie lub pod kątem 90°, możliwe jest również zamontowanie w nich drzwi. Zalecane maksymalne wymiary jednego panelu (biorąc pod uwagę dużą wagę większych formatek) to 1000x3000 mm (minimalna szerokość 250 mm), co pozwala na zastosowanie systemu nawet w bardzo wysokich pomieszczeniach.


W zależności od potrzeb ścianki wykonywane są ze szkła hartowanego SECURIT, laminowanego STADIP bądź dźwiękoszczelnego – STADIP SILENCE. Całość systemu wraz z rozwiązaniem drzwiowym CLIP-IN SILENCE DOOR została przebadana akustycznie.

 

34-fot5

Aranżacja przestrzeni biurowej z zastosowaniem systemu CLIP-IN; Fot. Glassolutions


Rozwiązanie to pozwala na skuteczne odizolowanie domowego biura od wszelkich hałasów. Ze względu na wysoki parametr izolacyjności akustycznej – Rw= 35-47dB zapewnia sprzyjające skupieniu warunki pracy. Szeroka gama kolorowych folii PVB i opcja nadrukowania indywidualnie dobranego wzoru na formatkach dają szerokie możliwości indywidualnej kreacji. Wysokie parametry izolacyjności akustycznej, różne grubości szkła (między 8 a 16 mm) i nieskrępowane możliwości kształtowania wyglądu sprawiają, że powierzchnia biurowa w systemie CLIP – IN może być harmonijne dopasowywana zarówno do wystroju mieszkania, jak i indywidualnych preferencji użytkowych.

 

Informacje techniczne

34-fot6


www.glassolutions.pl 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.