To był przełom w procesie obróbki szkła, który zasadniczo zmienił proces cięcia: dzięki genialnemu pomysłowi zastosowanemu po raz pierwszy 10 lat temu, powstałe podczas rozkroju szkła pozostałości arkuszy były automatycznie przechowywane wewnątrz linii cięcia i mogły być ponownie wprowadzane do procesu w razie potrzeby.

 

     Nowoczesne szkło powlekane, wykorzystywane przez producentów szyb zespolonych lub w innych procesach obróbki szkła, występujące w wielu odmianach, z których producenci regularnie wykorzystują od 60 do 100 gatunków, jest zbyt drogie, aby „gdzieś” ręcznie chować pozostałości z cięcia. Często były one wyrzucane ze względu na problemy z prawidłowym składowaniem. Jak korzystać z tych ścinków skutecznie, pokazuje automatyczny magazyn szkła Remaster firmy HEGLA, który obchodzi swoje 10-lecie w tym roku.

     Remaster to „serce” zarządzania pozostałymi po cięciu kawałkami arkuszy szkła. Jest to doskonale kontrolowany proces, z optymalizacją systemów opracowaną przez firmę A+W. Części arkuszy szklanych są chowane samoczynnie i delikatnie w magazynie szkła, który jest zintegrowany z linią cięcia.

     Oprogramowanie sterujące, takie jak Real Time Optimizer od A+W „wie”, kiedy resztka arkusza może być użyta (lub składowana), kontroluje automatycznie jej położenie i kieruje bezzwłocznie do bieżącej produkcji, jeśli pasuje pod względem wymiarów i rodzaju szkła. Użytkownicy na całym świecie oszczędzają tak co roku miliony ton cennego surowca szklanego. To jest nie tylko korzystne dla wyników gospodarczych, ale także dla środowiska: oszczędność zużycia szkła pomaga obniżyć emisję CO2 i zmniejszyć pobór paliw energetycznych.

 

 

2013-04-50-1

Fot. 1. Oszczędność miejsca – automatyczny magazyn szkła Remaster z firmy HEGLA może być umieszczony nad linią do cięcia szkła

 

 

Prędkość cięcia

     Oprócz oszczędności materiału, optymalizacja procesu cięcia też jest znaczącym osiągnięciem. Dzięki procedurom i funkcjom optymalizacji czasu oraz zastosowaniu automatycznego magazynu Remaster można uniknąć przestojów, spowodowanych np. przez ręczne usuwanie i składowanie pozostałości po cięciu arkuszy szkła. Czynności produkcyjne mogą być bardziej elastyczne, a może także znacznie wzrosnąć efektywność wykorzystania maszyny do rozkroju szkła. Ręczne przenoszenie części arkuszy szklanych, obarczone ryzykiem uszkodzenia lub rozbicia, jest całkowicie wyeliminowane. Efektywność linii cięcia szkła może wzrosnąć nawet o 10% (wg badań ekspertów A+W z Linden).

     W połączeniu innowacyjności inżynierów z firmy HEGLA, specjalistów od oprogramowania z firmy A+W i aktywnych użytkowników z firm zajmujących się obróbką szkła, zarządzanie „resztkami” po cięciu szkła stale jest doskonalone. Ważnymi etapami w rozwoju systemu były: wprowadzenie tandemowego ReMastera z dwoma podnośnikami, dla uzyskania większej elastyczności pracy; automatyczny magazyn dla szkła laminowanego VSG-Remaster; adaptacja oprogramowania do istniejących linii cięcia szkła i „wielokanałowe” przydzielanie wyrobów za pomocą oprogramowania sterującego pobieraniem losowych próbek z poszczególnych grup. Istotną nowością, nie mającą konkurencji na rynku, są zoptymalizowane systemy A+W pod nazwą DynOPt kontrolujące automatyczny magazyn Remaster.

 

 

2013-04-50-2

Fot. 2. W wariancie A (górne dwa panele), resztkowe kawałki szkła w lewym panelu są byt małe aby mogły być składowane w automatycznym magazynie Remaster. W wariancie B, dzięki optymalizacji, składowanie takich kawałków arkuszy szklanych płyty (dolny lewy panel) jest możliwe.

 

 

Więcej oszczędności dzięki lepszemu wykorzystaniu „resztek”

     Aby lepiej wykorzystywać pozostałości po cięciu szkła należy poprawić wyniki sortowania – to był wyjątkowy pomysł programistów z Linden. Są one zintegrowane w celu maksymalnego zwiększenia wykorzystania „ścinków” szkła. Gdy pozostała część arkusza jest tak mała, że oprzyrządowanie magazynu nie może jej przyjąć, zwykle kierowana jest do pojemnika na odpadki szklane. Jeśli jednak zwiększymy inteligentną optymalizację składowania szkła, taki mniejszy kawałek może być przechowywany a następnie zastosowany, co ostatecznie zwiększa efektywność wykorzystania szkła.

 

www.a-w.com 
 www.hegla.de 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2013

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.