Aktualne wydanie

2022 05 okladka1

Świat Szkła 5/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Pomiary z Prolinerem
Data dodania: 06.06.13

 

Dokładne pomiary są bardzo ważne dla warsztatu szklarza. Inaczej trudno uniknąć kosztownego marnotrawstwa materiału. Oczywiście, tradycyjne metody tworzenia szablonów gwarantują niemałą precyzję, ale wszystko to kosztem czasu i nadal bez gwarancji pomyłki. Na szczęście rozwój aplikacji internetowych pozwala już dziś wyeliminować jakikolwiek błąd człowieka, gdyż najbardziej innowacyjne urządzenia w pełni współpracują z maszynami sterowanymi CNC – centrami obróbczymi, piłami mostowymi, waterjetami.

 

 

2013-04-55-1

Fot. 1. Jeszcze nigdy pomiar blatów kuchennych nie był taki dokładny i szybki 

 

 

     Od dawna inżynierowie i różni specjaliści głowili się nad wdrożeniem udogodnień, które pozwolą skorzystać z dobrodziejstw informatyki w tradycyjnych zawodach. W 1995 roku dwaj przedsiębiorczy Holendrzy z firmy PRODIM anonsowali urządzenie do elektronicznego pomiaru dwuwymiarowego. Z czasem pionierski system został udoskonalony: umożliwiono pomiar także w trzecim wymiarze. Od 2001 roku firma działa na rynku międzynarodowym i skupia się na rozwoju technologii elektronicznego pomiaru. Przemysł szklarski jest dla PRODIMu jednym z rodzimych na rynku, wśród których system Proliner znalazł zastosowanie i odnosi sukcesy.

 

     Uwagi dostawców maszyn szklarskich przyczyniły się do powstania kolejnych innowacji systemu marki PRODIM. W najnowszej generacji urządzenia pomiarowego dodano wiele rozwiązań. Teraz użytkownik może dostosować urządzenie do własnych potrzeb, a nawet stylu pracy. Od targów Marmomacc 2012 trwa system szkoleń i prezentacji organizowanych wspólnie przez firmę PRODIM i konsultantów technicznych firmy MEKANIKA, dostawcy maszyn kamieniarskich i szklarskich, oferującego też urządzenia PRODIM na polskim rynku.

 

     — Jako dostawca wiodących rozwiązań w dziedzinie obróbki szkła bacznie obserwujemy rynek. Skoro słyniemy z maszyn gwarantujących precyzję i komfort pracy, to też nieprzypadkowo zainteresowani jesteśmy w anonsowaniu rozwiązań, które na każdym etapie pracy, a więc także na etapie projektowania, pozwalają wyeliminować błąd człowieka — wyjawia kulisy współpracy Konrad Węgrzyn, doradca technicznohandlowy, firmy MEKANIKA sp. z. o.o. — To wyjaśnia powody, dla których podczas imprez branżowych to właśnie na stoisku MEKANIKA odbywają się pokazy możliwości urządzenia marki Proliner. Straty materiałowe są przecież najgorszym scenariuszem w każdej profesjonalnie zarządzanej firmie. Nieprzypadkowo więc staramy się także podczas naszych prezentacji w terenie dowieść, jakim wielkim postępem jest wykorzystanie dostępnych aplikacji, które zaprojektowano z myślą o współpracy z maszynami typu CNC, które nasza firma oferuje na polskim rynku.

 

2013-04-55-2

Fot. 2. Gwarancja dokładność w zakresie 0,2-0,3 mm to tylko jeden z walorów urządzenia, którego nowe oprogramowanie przybliża od niedawna firma MEKANIKA.

 

 

     Dotychczas produkowana generacja urządzenia Proliner 8, która kilka lat temu zastąpiła poprzednią serię Proliner 5.7. jest popularnym wyposażeniem firm branży szklarskiej, zwłaszcza przy projektowaniu blatów kuchennych, schodów i generalnie wszystkich rozwiązań, od których wymaga się precyzyjnego montażu. Urządzenie pomiarowe daje właśnie możliwość szybkiego i dokładnego wykonania pomiaru związanego z pracami szklarskimi. Bez względu na to, czy będzie to pomiar mebli kuchennych czy schodów ze szkła, w prosty i przejrzysty sposób można odwzorować nawet najbardziej skomplikowane elementy (krzywizny, łuki itp.). Dzięki funkcji skanowania bezbłędnie identyfikujemy kształty, które do tej pory mogliśmy zmierzyć tylko dzięki szablonom.

 

     Najnowszej generacji Proliner jest więcej niż urządzeniem pomiarowym. To prawdziwy komputer, który pozwala operatorowi na kontrolę i zatrzymanie pomiaru na miejscu, a wszystko to w sposób intuicyjny. Łatwość obsługi dostępna jest również dla zaawansowanych funkcji CAD. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i współpracy z tysiącami klientów, PRODIM uczynił kolejny krok w jakości, prezentując nowe oprogramowanie, zdolne do zarządzania całym procesem od przygotowania projektu do produkcji. CAD posiada nie tylko podstawowe funkcje, m.in. przycinanie, wyrównywanie i zaokrąglanie, które powinny pozwolić na ukończenie projektowania w miejscu pomiaru, bez potrzeby korzystania z komputera. Urządzenie wyposażone w najnowsze oprogramowanie współpracuje w pełni intuicyjny sposób z maszynami sterowanymi CNC – centrami obróbczymi, piłami mostowymi, waterjetami. Debiut nowego oprogramowania PRODIM CT 3.0. Advance miał miejsce podczas targów Marmomacc 2012. Już wtedy na stoisku firmy INTERMACC, której przedstawicielem na polskim rynku jest firma MEKANIKA, przez cały czas trwania targów przybliżano walory urządzenia podczas obsługi waterjetów i maszyn typu CNC.

 

     PRODIM CT 3.0. Advance nie tylko dokonuje pomiarów, ale zarządza plikami, a wszystko to znacząco przyspiesza uzbrojenie maszyny i pozwala szybciej rozpocząć proces cięcia i obróbki szkła. Od niedawna użytkownicy mogą tworzyć arkusze (PDF) do efektywnego zarządzania produkcją.

 

     Z ciekawszych innowacji oprogramowania warto wymienić następujące funkcje (udogodnienia):

     PRODIM CT 3.0. Advance pozwala na tworzenie projektów, które zawierają w sobie nie tylko dane techniczne, ale także informacje handlowe (np. w postaci linków do zleceń i folderów administracyjnych). Od teraz wszystkie informacje dodajemy wprost z wirtualnej klawiatury (ekran dotykowy). Interesujące nas, czy klienta uwagi możemy w każdej chwili dołączyć bezpośrednio na projekcie graficznym! Proliner z najnowszym oprogramowaniem stał się faktycznie komputerem osobistym, skoro możemy importować pliki DXF bezpośrednio, np. z gniazda USB. Inżynierowie oddają nam teraz ciekawą pomocną funkcję: zapisz całość/ Save Selection. Możemy tym samym zapisać cały pomiar lub tylko wybrane fragmenty projektu, a wszystko to także oczywiście do nowego pliku, który z kolei dostępny będzie do dalszej edycji w formacie DXF. Znaczącym postępem jest bogata blibioteka. Możemy teraz korzystać z domyślnej blioteki informacji, które należy uwzględnić w projekcie (np. umywalki). Na etapie projektowania docenimy kolejną nowość. Jest nią funkcja włączenia części pomiarów, które dla większej przejrzystości identyfikujemy za pomocą różnych kolorów i grubości linii, czyli w sposób przyjazny nie tylko użytkownikowi Prolinera, ale także klientowi, z którym zechcemy np. przedyskutować szczegóły projektu. Oprogramie w pełni współpracuje z maszynami typu CNC, więc projekt w przeciągu chwili może zainicjować proces produkcji. Wszystko to oznacza uproszczenie procesu pomiaru i zwiększenia wielkości produkcji.

 

     — Innowacji jest wiele, ale najważniejsze, że wszystki są dostępne dla użytkowników dotychczas oferowanych urządzeń marki PRODIM. To ważna informacja dla wszystkich, którzy w łatwy i szybki sposób chcą podnieść walory posiadanego urządzenia pomiarowego – informuje Konrad Węgrzyn, MEKANIKA Sp. z. o.o. – Proliner jest bowiem czymś więcej. Oprócz bycia szybkim, przyjaznym w obsłudze dla użytkownika i precyzyjnym narzędziem, dodatkowo cechuje go niezawodność i wytrzymałość. Klienci, którzy dokonali zakupu Prolinera 10 lat temu ciągle go używają przy codziennej pracy z całkowitą satysfakcją, więc aktualizacja na pewno ich ucieszy.

     Na koniec wypada przypomnieć zasadę działania urządzenia pomiarowego marki Proliner. Wyposażony jest w głowicę pomiarową, która może być obracana w każdym kierunku, oraz przewód, który może być rozciągnięty na odległość kilku metrów. Na końcu przewodu znajduje się metalowy długopis pomiarowy. Przy pomocy długopisu można w łatwy sposób oznaczyć stosowne punkty. Punkty te są natychmiast konwertowane do cyfrowego pliku DXF CAD. Można zmierzyć każdy obiekt w pozycji poziomej, pionowej lub pochyły. Skoro mowa o urządzeniu 3D, to nic nie stoi na przeszkodzie, by tym samym tworzyć projekty (i odwzorowania gotowych instalacji) przestrzenne.

 

     Proliner w przemyśle szklarskim znajduje bardzo szerokie zastosowanie, m.in. do pomiaru schodów, podłóg, w projektach renowacji i odbudowy budynków. Dla producentów blatów PRODIM przygotował specjalne rozwiązanie pozwalające na ogromny wzrost liczby pomiarów. Dzięki Proliner, można w prosty sposób np. dodawać i edytować umywalki do rysunku cyfrowego. Dzięki sprawdzeniu, edycji i zakończeniu pomiaru na miejscu, produkt jest gotowy do produkcji. Co ciekawe bowiem, Proliner jest równie często wykorzystywanym narzędziem wszędzie tam, gdzie krzywizny i trudne do odwzorowania detale są codziennością (np. przez stocznie jachtowe).

 

     — Jadąc na pomiar po kilkunastu minutach mamy poprawiony na miejscu CAD-owski rysunek, który przesyłamy albo bezpośrednio z urządzenia do naszego biura albo wprost do maszyny CNC! – dodaje Konrad Węgrzyn. — Proliner współpracuje również z maszynami ze starym oprogramowaniem, a rysunek przesłany do naszej maszyny nie wymaga już dalszej obróbki. Przypisując do niego narzędzie mamy „gotowca”, a my nie musimy nawet martwić o wypoziomowanie urządzenia. Czynność ta wykonywana jest automatycznie dzięki wbudowanemu niwelatorowi (od modelu 7 wzwyż).

 

 

     Nic dziwnego, że Proliner oferowany jest jako coś więcej, niż urządzenie. Czas pomiaru oraz jego datę i godzinę, autora pomiaru, legendy z komentarzami klienta – wszystko to i więcej uzupłnić możemy w przeciągu sekundy logiem naszej firmy.

 

Arkadiusz Krauschar
Piotr Mędrygał
MEKANIKA Sp. z o. o.

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2013

 

 

 

01 chik
          sec