Nietypowy kształt
    To pierwsze, co rzuca się w oczy kiedy przechodzimy obok budynku z takimi oknami. Obecnie producenci dają wiele możliwości wyboru. Dostępne są okna o ramach począwszy od łukowych (na zdjęciu okno prod. SOKÓŁKA OKNA i DRZWI S.A.), po okrągłe; od skosów po trójkąty. Decydując się na takie okna powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie wymagają one ozdób w postaci firan, po co bowiem je zasłaniać. Zazwyczaj stosuje się w ich przypadku żaluzje, które jeszcze podkreślają ich urodę, zwłaszcza, jeżeli np. w oknie łukowym w części półkolistej zastosujemy żaluzję wyglądającą jak wachlarz.
    Okna o nietypowym kształcie są częściej wykonywane z drewna, gdyż daje ono większą sztywność konstrukcji. Okna drewniane o nietypowych kształtach mogą dzięki temu mieć właściwie dowolne wymiary, ograniczone jedynie przez wielkość dostępnych  na rynku szyb zespolonych oraz wytrzymałością okuć. Dzięki temu możemy wstawić np. łukowe drzwi balkonowe.
    Okna nietypowe to wyższy koszt produkcji o 30 do 70% od okna standardowego, w zależności od producenta i kształtu. Od nietypowego kształtu do niedawna odstraszał długi termin produkcji, jednak to się zmieniło wraz z nowoczesnymi technologiami produkcji.

Szprosy
    Kolejnym czynnikiem, który wyróżnia okna, są szprosy. Są to listwy stanowiące rodzaj wewnętrznego podziału szyby, wywodzące się z dawnej architektury. Spotykane są różne konstrukcje szprosów: szprosy naklejane, wewnątrzszybowe i konstrukcyjne. Te pierwsze są stosowane najczęściej, gdyż są tańsze niż szpros konstrukcyjny a jednocześnie listwa ozdobna znajduje się po zewnętrznej stronie szyby, co bardziej oddaje klasyczny charakter szprosu. Szpros wewnątrzszybowy jest natomiast najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Cała listwa jest schowana pomiędzy zespolonymi szybami, więc szpros nie kurzy się a pielęgnacja takiego okna nie różni się niczym od okna bez szprosów Szpros może mieć kolor ramy okiennej, co jest najbliższe architekturze rezydencjonalnej, może też być złoty lub srebrny.
    Pionowe i poprzeczne podziały nadadzą oknom elegancji i szyku. Opłata za nie jest uzależniona od liczby pól, na które zostało podzielone okno i wynosi około 50 zł za  pole.

Kolor
    Wydawałoby się, że wybór koloru okna to najprostsza decyzja. Obecnie okno drewniane możemy pomalować na niezliczoną ilość sposobów, a nie da się jego koloru zmienić tak łatwo, jak koloru choćby ścian, warto więc dobrze się zastanowić Okno drewniane możemy pomalować kolorem kryjącym z palety RAL, lub kolorem transparentnym, który ukaże naturalny układ słojów drewna. Malowanie tzw. lazurem, nadaje oknom elegancji i podkreśla walory materiału z którego zostało wykonane, jednocześnie daje nam możliwość uzyskania nawet bardzo ciemnej barwy lub modnych aktualnie we wzornictwie kolorów cyprys i teak. Kolory z palety RAL nadają oknom silnie indywidualnego charakteru i mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych (np. kolor czerwony lub pomarańczowy), jak i klasycznych (np. kolor niebieski lub czarny) wnętrzach.
    Kolory z palety RAL to cena wyższa o około 10%. Zastosowanie pokrycia lazurowego, a także dwóch kolorów okna podnosi ceną okna o 20 - 40% w zależności od producenta.

Dodatki
    W procesie tworzenia idealnego okna indywidualnego istotne są również dodatki. Tak, jak dobieramy poduszki czy wazony do pokoju, tak należy zwrócić uwagę np. na osłonki na okucia okien – mogą one być różnie wyprofilowane i mieć różne kolory. Istotne są też klamki, ich wymiana może nadać nowego charakteru już zamontowanym oknom.
    W przypadku okien dwuskrzydłowych istnieje możliwość zastosowania ruchomego lub stałego słupka. Słupek ruchomy powoduje, że po otwarciu obu skrzydeł otrzymujemy dużą otwartą powierzchnię dającą większą ilość światła we wnętrzu. Słupek stały natomiast jest stylowym elementem okna i dodatkowo usztywnia ramę.
    Najistotniejszym dodatkiem do okna jest oczywiście parapet. Do okna drewnianego możemy dobrać parapet drewniany w tym samym kolorze by tworzyły zgrany duet. Parapety mogą mieć różną grubość i różny kształt brzegu.
    Okna to bardzo ważny element domu, tym bardziej, że widoczny zarówno we wnętrzach, jak też na zewnątrz. Obecnie nie tylko wpuszczają do wnętrza światło ale same w sobie stanowią ozdobę ścian. Mogą odgrywać decydującą rolę w nadaniu charakteru wnętrzom.

Urszula Grygorczuk
SOKÓŁKA OKNA i DRZWI S.A.

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.