Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szkło w Muzeum Historii Żydów Polskich
Data dodania: 30.09.13

Głównym elementem tej realizacji Manufaktury Szkła Artystycznego z 2012 r. było umieszczenie fragmentów szklanej elewacji w krzywoliniowych ścianach, symbolizujących rozstąpienie się wód Morza Czerwonego co pozwoliło uciec Izraelitom przed Egipcjanami.

 

2013-09-19-1

 

Projekt Muzeum został wykonany przez fińską pracownię architektoniczną, pod kierownictwem architekta Rainera Mahlamäki. Opiera się na planie kwadratu i przybiera postać sześcianu o szklanych ścianach. Zewnętrzna część zbudowana jest ze szklanych paneli i miedzianej siatki. Część wewnętrzna jest betonowa. Konstrukcja jej ścian opiera się na stalowych rurach powleczonych betonem. Ponieważ muzeum ma prezentować całą historię Żydów w Polsce, a nie tylko okres okupacji, projektant unikał podobieństwa do już istniejących muzeów holokaustu, które mają surową, betonową strukturę. Zgodnie z jego koncepcją, budynek ma mieć prostą, zewnętrzną formę, wpisaną w otaczający je park. Przeszklenie ma umożliwiać ponadto grę świateł. Projekt otrzymał nagrodę Chicago Athenaeum International Architecture Award.

Architekt w swoim projekcie przewidywał wykonanie „okien” z tafli szkła ze srebrną powłoką, które są swego rodzaju uzupełnieniem powierzchni ścian betonowych, wykonanych metodą torkretowania. Tafle szkła muszą być kształtowane w dwóch płaszczyznach.

 

2013-09-19-2

 

Projekt architektoniczny ścian i wizja ich wykonania (połączenie konstrukcji stalowej z betonem nakładanym metodą „plucia”) to nieuniknione odstępstwa.

Wykonane ściany betonowe są inwentaryzowane, pomiary wykonane są w technice 3D po obwodzie „okien”-otworów + 2,0 m. Na bazie zbioru punktów geometrycznych w osiach 2x2 mm wykonywane jest modelowanie brakującej powierzchni, która ma być wypełniona szkłem. Tym kończył się pierwszy etap realizacji.

Następna faza, to przeniesienie tego modelu w wymiar 2D. To dopiero pozwoliło na wykonanie stalowych form, wręg w technice water jet, które były kanwą tworzenia płaszczyzny z blachy żaroodpornej. Podział pionowy form, a dalej tafli szklanych nawiązywał do dylatacji w betonowych ścianach.

 

2013-09-19-3

 

Zastosowano szkło SGG Antelio Silver gr. 8 mm. Kształtowanie tafli odbywało się w piecach wielokomorowych, w pracowni Manufaktury Szkła Artystycznego. Montaż tafli szkła wykonano poprzez ich wklejanie w wyfrezowane krawędzie „kątowników”, o wym. 40x25 mm Zastosowano silikon Dow Corning PRO 995.

 

Lucjan Kaczmarek
Manufaktura Szkła Artystycznego

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 09/2013

 

 

 

 

01 chik
          sec