2013-12-18-2Światło, woda i krajobraz – te naturalne elementy są głównymi komponentami architektonicznymi w galerii Daeyang Gallery w Seulu. Amerykańskiemu architektowi Stevenowi Hollowi udało się z połączenia tych poszczególnych elementów wytworzyć fascynująco harmonijny byt architektoniczny.

 

Niekonwencjonalnie zaprojektowane sekwencje przestrzenne są podobne do dzieł sztuki, których oryginalność, struktura i fascynacja odsłania się w całości, gdy doświadcza się ich „na żywo”.

 

Charakterystyczne są m.in. pasma światła na powierzchni dachu – częściowo współgrające z wkładami kapilarnymi w szkle KAPILUX z firmy OKALUX, które graficznie kształtują strukturę zespołu budynków i stwarzają charakterystyczne efekty świetlne w dzień i w nocy.

 

 

2013-12-18-1

 

Obiekt Daeyang Gallery & House, Seoul/KR
Inwestor Daeyang Shipping Co. Ltd., Seoul/KR
Architekt Steven Holl Architects, New York/US z In
ho Lee, E.rae Architects, Seoul/KR
Realizacja kwiecień 2012
Szkło KAPILUX T z firmy OKALUX GmbH, Marktheidenfeld/DE

 

Inspiracją dla Stevena Holla do uformowania budynku była muzyka. Struktura projektu, który realizowano we współpracy z lokalnym biurem E.rae Architects, jest oparty na szkicu kompozytora Istvana Anhalta zatytułowanym „Symfonia modułów”. Budynek „Gallery & House” symbolizuje ciągły ruch.

Zespół składający się z mieszkań i galerii, wielkości prawie 1000 m2, zawiera trzy główne komponenty, zgrupowane wokół płaskiego zbiornika wodnego, a łączące się w piwnicy. Pierwszy pawilon służy jako obszar wejściowy, drugi służy jako obszar mieszkalny i trzeci – do organizowania spotkań. Wszystkie trzy sześcienne pawilony wydają się wyłaniać z wody, jak monolity.

 

2013-12-19-1

 

Zbiornik wodny jednocześnie zarówno łączy, jak i rozdziela zespół budynków na poszczególne elementy. Mimo separacji przestrzennej istnieje wizualne połączenie pomiędzy panelami z patynowanej miedzi – umieszczonymi na piętrze i lekkimi płytami z naniesioną fakturą przypominającą poziomo ułożone pędy bambusa – w części parterowej (piwnicznej).

 

2013-12-19-2

 

Stała interakcja światła odgrywa również kluczową rolę w Daeyang Gallery. Steven Holl opisuje swój projekt jako „fale światła”, które aktywują „ciche pokoje” z górnych i dolnych kondygnacji. Światło dzienne wchodzi do wnętrza przez 55 zespołów świetlików. Istnieją nawet „świetlne mosty” w zbiorniku na wodę, przez które światło wchodzi do wnętrza budynku.

 

2013-12-19-3

 

Aby zapewnić najwyższą możliwą ilość światła na parterze (w piwnicy), na klatce schodowej były instalowane panele ze szkła termoizolacyjnego, tworzące pasma, wypełnione kapilarnymi wstawkami z firmy OKALUX.

Przezroczyste szkło KAPILUX T zawiera kapilary, które rozpraszają równomiernie padające światło dzienne i zapewniają ochronę przed intensywnymi, oślepiającymi promieniami słonecznymi – kierują światło do pomieszczeń znajdujących się w piwnicach (pod ziemią) tworząc optymalne warunki świetlne.

 

2013-12-19-4

 

Przez naświetla z półprzezroczystymi kapilarami, które są wstawione w przestrzeń między taflami szkła, widoczne jest pasmo krajobrazu w doskonałej harmonii z zaprojektowanymi dachami trzech pawilonów, zmniejszając jednocześnie wymagania budynków odnośnie sztucznego oświetlenia.

 

2013-12-19-5

 

OKALUX

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 12/2013

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.