Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Ochrona cieplna w Teatrze Mariinsky ze szkłem GEWE-thermsun
Data dodania: 23.02.14

Teatr Mariinsky, w samym sercu Petersburga, to jeden z najbardziej znanych teatrów operowych i baletowych na świecie. Tuż obok zabytkowego budynku z 1860 r. postawiono nowy gmach. Kurtyna w budynku Mariinsky II poszła w górę w maju br.

Budynek Mariinsky II został zaprojektowany przez kanadyskie biuro projektów Diamond Schmitt i niemieckich specjalistów od akustyki z Müller-BBM. Obejmujący powierzchnię około 79 000 m2, nowy budynek opery ma wystarczająco dużo miejsca, aby po nim pospacerować, znaleźć miejsce do odpoczynku, a przede wszystkim – aby cieszyć się muzyką. Jeśli chodzi o techniczne wyposażenie sceny i akustykę, jest to jeden z najnowocześniejszych budynków na świecie.

2014-01-12-1

 

 

Duże, panoramiczne przeszklenia ujęte w proste struktury konstrukcyjne, zachęcają do wejścia. Zapewniają one nie tylko możliwość zapoznania się z zapowiedziami nowych wydarzeń – hol rozciąga się za przeszkleniem, z widocznymi wiszącymi schodami obejmującymi kilka poziomów, skąpany w ciepłym świetle w kolorze bursztynu – ale również zapewniają wspaniały widok na zabytkowy budynek Teatru Mariinsky w klasycznym stylu. Nowy i historyczny budynki teatralne są połączone ze sobą za pomocą kładki dla pieszych nad kanałem Krukov.

 

2014-01-12-2

 

Widownia jest sercem nowej opery: posiada 2000 miejsc, umieszczonych w klasycznym kształcie podkowy. Zapewnia słuchaczom wspaniałą akustykę. Opera tej wielkości zazwyczaj ma 5 poziomów balkonów. Tu są trzy poziomy zamiast pięciu, co pozwala na zwiększenie odległości między poziomami i stwarza możliwość lepszego rozchodzenia się dźwięku, co jest szczególnie ważne w rzędach położonych dalej z tyłu.

 

2014-01-13-1

 

Bardzo szerokie zastosowanie szkła wpływa na przyjemny nastrój w foyer nowego budynku Teatru Mariinsky. Pozwala na dostęp dużej ilości światła naturalnego i daje budynkowi teatralnemu charakter otwartości i przestronności.

 

2014-01-13-2

 

Około 1300 m2 szkła GEWE-therm®sun (szkła termoizolacyjnego w połączeniu z ochroną przeciwsłoneczną) z firmy SCHOLLGLAS wykorzystano na panoramicznej fasadzie budynku. Wysoce selektywna powłoka, zapewniająca ochronę przeciwsłoneczną, umieszczona na zewnętrznej tafli, w przestrzeni między szybami, odbija część padających promieni słonecznych.

Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się budynku i zapewnia przyjemny klimat wewnątrz

 

2014-01-13-3

 

Obecnie szkło nie jest tylko elementem dekoracyjnym, ale także odgrywa istotną rolę w nowoczesnej architekturze jako element nośny. Dzięki wielkiemu postępowi w projektowaniu konstrukcji ze szkłem strukturalnym, materiał ten może teraz pełnić istotną rolę w utrzymywaniu stabilności konstrukcji. Te możliwości znacznie rozszerzają spektrum potencjalnych zastosowań szkła.

 

2014-01-13-4

 

Na przykład, panoramiczna fasada została zbudowana z laminowanego bezpiecznego szkła GEWE-Safe® w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed upadkiem kawałków z ewentualnie rozbitej szyby. Takie połączenie ochrony przed słońcem i bezpieczeństwa znacząco rozszerza możliwości projektowe architektów oraz umożliwia konstruowanie wielkich powierzchni przeszklonych w budynkach, które wnoszą znaczny dostęp światła dziennego. Inne, nowoczesne szkło z firmy SCHOLLGLAS, o powierzchni 314 m2, zostało zainstalowane w licznych elementach okiennych, jak również w zadaszeniach szklanych.

 

2014-01-13-5

 

Efektowna, panoramiczna fasada nowego budynku Teatru Mariinsky jest ważna nie tylko z punktu widzenia funkcjonalnego, ale także odgrywa istotną rolę estetyczną. Szyby umożliwiają nieograniczony ogląd zabytkowego budynku teatru po drugiej stronie kanału, który dodatkowo odbija się w fasadzie nowego budynku, co odzwierciedla symboliczne powiązania między – starym i nowym –budynkami.

 

2014-01-13-6

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym  
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacj: Świat Szkła 01/2014 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik