Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

GUARDIAN chroni przed Słońcem
Data dodania: 11.03.14

GUARDIAN Częstochowa dostarcza szkło na najwyższe i najbardziej prestiżowe apartamentowce w Polsce. Jednym z nich jest 212-metrowy drapacz chmur – Sky Tower we Wrocławiu, najwyższy budynek w Polsce i całej Europie Środkowej.

 

Budowanie wieżowców powyżej granicy 150 metrów to w Polsce nowość. Podczas gdy takie obiekty powstawały w USA jak grzyby po deszczu już w pierwszych latach XX w., na rozkwit tego typu konstrukcji musieliśmy nad Wisłą poczekać aż do lat 90. ub.w.

 

Opóźnienie to spowodowało jednak, że nasze wysokościowce są konstrukcjami bardzo zaawansowanymi technologicznie i spełniają rygorystyczne normy związane ze zużyciem energii, bezpieczeństwa oraz komfortem użytkowania.

 

Obiektem przełomowym, również symbolicznie, jest wrocławski Sky Tower, którego dach – jako pierwszy w kraju – znajduje się ponad 200 m nad ziemią. Co więcej, budynek ten jest niemal w całości oszklony, co spowodowało konieczność zastosowania szkła kontroli słonecznej o najlepszych parametrach użytkowych tak, by zapobiec nadmiernemu nagrzewania się wnętrz, a tym samym zwiększeniu kosztów związanych z klimatyzacją pomieszczeń.

 

2014-02-10-2

Wrocławski Sky Tower

 

Biorąc to pod uwagę wybrano szkło SunGuard® SN 70/41. To wysokoselektywne szkło charakteryzuje się wysoką transmisją światła widzialnego (70%) oraz wartością g (tzw. Solar Factor) równą 0,41, co oznacza, że przez oszklenie do wnętrza przedostaje się jedynie nieco ponad 40% procent energii pochodzącej ze słońca. Pozwala to zapewnić doskonałe warunki mieszkańcom – dostęp do naturalnego światła dziennego, przy jednoczesnej ochronie przeciwsłonecznej.

 

SkyTower to niejedyny drapacz chmur w Polsce, do którego budowy użyto szkła przeciwsłonecznego oferowanego przez GUARDIAN Częstochowa. Dwoma nowymi budynkami w krajobrazie Warszawy są Złota 44 oraz Cosmopolitan Tower, których fasady pokryte są szkłem SunGuard SN 62/34, stanowiącym jeszcze skuteczniejszą barierę dla energii słonecznej (g=0,31).

 

2014-02-10-1

Warszawski Cosmopolitan Tower

 

Innowacyjnym rozwiązaniem jest zróżnicowany układ szkła na fasadzie budynku Złota 44, zaprojektowanego przez pochodzącego z Łodzi amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda. Szkło przeciwsłoneczne (w zestawach 3-szybowych) zainstalowano tam od strony wschodniej, południowej i zachodniej, czyli tam, gdzie najbardziej doskwiera promieniowanie słoneczne. Od północy użyto natomiast (również w zestawach 3-szybowych) szkła ClimaGuard® Premium T (w wersji do hartowania), zapewniającego ochronę przed niepożądanymi stratami energii.

 

Standardowo powłoka funkcyjna zapewniająca zatrzymanie ciepła w zestawach trzyszybowych znajduje się na pozycjach 2 i 5, lecz w przypadku Złotej 44 przeszklenia zostały zaprojektowane z powłokami na pozycjach 3 i 5. Takie rozwiązanie zapewnia o około 7% większą całkowitą przepuszczalność energii.

Jest to szczególnie istotne właśnie od północnej strony, tradycyjnie najbardziej podatnej na wychładzanie. Rozwiązanie to odpowiada również najnowszym przepisom Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2014 r. maksymalna wartość współczynnika g wynosi 0,35 we wszystkich rodzajach budynków, z wyjątkiem strony północnej.

 

Cosmopolitan Tower, trzeci co do wielkości apartamentowiec w Polsce (160 m) również wykorzystał zalety szkła przeciwsłonecznego produkowanego przez GUARDIAN Częstochowa. W projekcie Helmuta Jahna szkło SunGuard SN 62/34 o grubości 6, 8 i 10 mm znalazło się na fasadzie wieżowca, zapewniając wysoki komfort mieszkania w naturalnie doświetlonych pomieszczeniach i pozwalając na obniżenie kosztów klimatyzacji w gorących miesiącach.

 

Bardzo dobre parametry użytkowe szkła SunGuard® otworzyły mu drogę do najbardziej odważnej konstrukcji naszych czasów – drapacza Burj Khalifa w Dubaju. Ten najwyższy budynek świata, zlokalizowany a samym środku pustyni, jest dodatkowo wystawiony na działanie promieni słonecznych odbijanych od wód Zatoki Perskiej. Zamontowane na jego fasadach szkło SunGuard® Solar Silver 20 zapewnia mieszkańcom i użytkownikom budynku najwyższy komfort i znaczne oszczędności energii zużywanej energii.

 

Niezależnie od szerokości geograficznej zastosowanie na projekcie szkieł przeciwsłonecznych grupy SunGuard® pozwala na optymalizację wydajności energetycznej, zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych, polepszenie komfortu wewnątrz budynku oraz innowacyjność pod względem architektonicznym.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 02/2014

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik