Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Polskie fasady w budynkach Nowego Jorku
Data dodania: 11.03.14

Nowy Jork, przez wielu uważany za centrum świata, od kilku lat zmienia swoje oblicze. W mieście powstaje więcej obiektów „zielonych” – przyjaznych środowisku, zapewniających miejsca postojowe dla rowerów i wpisujących się w tkankę miejską. Wznoszone tam nowe budynki należą do najnowocześniejszych na świecie.

 

Władze miejskie Nowego Jorku we współpracy z duńskim architektem Janem Heglem, który zmodyfikował ulice Kopenhagi, pracują nad nadaniem miastu bardziej przyjaznego charakteru i zachęceniem mieszkańców do poruszania się pieszo lub rowerami. Największe przemiany zauważalne są m.in. na Times Square. Przez lata w zasadzie nie był to plac, a skrzyżowanie ruchliwych ulic. Stopniowo ograniczano przestrzeń dla samochodów, zwężono pasy ruchu, redukowano miejsca parkingowe, aż stworzono bezpieczne pasy dla rowerzystów. Plac stał się miejscem spotkań, pojawiły się stoliki i krzesła. Obecnie rewitalizowane są kolejne dzielnice.

 

Analitycy uważają, że hotele są konieczne dla dalszego rozwoju turystyki w Nowym Jorku, Long Island City jest dla nich natomiast idealnym miejscem i szybko zamieni w strefę hotelowo-turystyczną. Dzielnica Queens zmienia swoje oblicze, ożywieniu gospodarczemu sprzyja powstały tam specjalny obszar Long Island City. Znakomita lokalizacja – bliskość Manhattanu, kilka linii metra, możliwość szybkiego dostania się do miasta taksówką przez Queensboro Bridge – wszystko to zachęca deweloperów do inwestycji.

 

Znajdujące się w Queens niewielkie, ceglane budynki, zostaną zastąpione nowoczesnymi, ekologicznymi obiektami. Jednym z nich będzie LIC Marriott, który powstanie przy ulicy 29-07 Queens Plaza North. Projekt został zlecony pracowni architektonicznej Handel Architects, w którym pracuje Michael Arad, twórca World Trade Center Memorial. Biuro ma już na swoim koncie takie projekty, jak: park High Line na Manhattanie, Fifth Street Farm – farmy na dachu budynku, hotel Ritz-Carlton w Waszyngtonie oraz budynek Trump SoHo.

 

2014-02-12-1

Hotelu LIC Marriott z zamontowaną fasadą ALUPROF S.A.

 

Nowopowstający Marriott będzie liczył 31 pięter i mierzył 106 m, co czyni go najwyższym budynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie. Na niższych kondygnacjach znajdować się będzie 160 pokoi hotelowych, na wyższych natomiast apartamenty mieszkalne. Do skonstruowania jego elewacji wykorzystano system fasady elementowej ALUPROF MB-SE80 SG, która charakteryzuje się w pełni strukturalnym, czterokrawędziowym systemem szklenia SSG. Rola fasady we współczesnym budownictwie, zwłaszcza w przypadku wieżowców, jest nie do przecenienia. Nadaje ona obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Od odpowiednio dobranej fasady zależy również bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo.

 

Oddzielając środowisko zewnętrzne od wewnętrznego, chronią przed wpływem warunków atmosferycznych i zagrożeniami, np.: silnym wiatrem, uderzeniami powietrza, opadami, a także różnicą ciśnień i temperatur. W dużym mieście jakim jest Nowy Jork, natężenie hałasu oraz drgania spowodowane ruchem ulicznym i podziemnym, sprawiają, że konieczne jest stosowanie rozwiązań kompensujących ruchy tektoniczne. W celu spełnienia wymagań projektu konstrukcja systemu MB-SE80 SG została zmodyfikowana. Obecnie dopuszcza ona przemieszczanie się segmentów między sobą w układzie pionowym zwiększone do wartości ±13 mm.

 

Przy wklęsłym fragmencie elewacji konieczna była także adaptacja sposobu połączeń kątowych i zmiana konstrukcji okien odchylnych. Co ważne, system nie wymaga wykorzystania rusztowań zewnętrznych, a to znacznie obniża koszty i sprawia, że montaż jest niezależny od warunków atmosferycznych. Czas prac niezbędnych do wykonania na miejscu budowy został skrócony do minimum dzięki całkowitej prefabrykacji elementów fasady w zakładzie produkcyjnym. Gwarantuje to także wysoką jakość finalnego produktu.

 

System MB-SE80 SG umożliwia konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie całkowicie gładkiej szklanej elewacji, podzielonej jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami o szerokości 22 mm lub 30 mm. Konstrukcja przeszła pomyślnie badania w National Certified Testing Laboratories w York i spełnia wszystkie wymagania i normy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Osiągnięto w nich bardzo dobre parametry techniczne. System ten użyty został już do realizacji innego nowojorskiego wieżowca: 325 Lexington Avenue.

 

Nowatorskie pomysły wymagają zastosowania niestandardowych rozwiązań łączących w sobie piękno, funkcjonalność i doskonałe parametry techniczne. Rozwiązania ALUPROF należą do najnowocześniejszych na świecie. Dzięki ścisłej współpracy z architektami nie tylko odpowiadają odpowiednim normom i przepisom, ale mogą być indywidualnie dostosowane do spełnienia konkretnych potrzeb danego projektu. System MB-SE80 SG jest jednym z najnowszych rozwiązań, jakie narodziły się podczas takiej współpracy.

 

Bożena Ryszka
Aluprof S.A.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i >elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 02/2014

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik