Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Zdrowa architektura budynku
Data dodania: 11.03.14

Budynki opieki zdrowotnej nie wywołują pozytywnych skojarzeń, szczególnie jeśli korytarze wypełnia cień, a okna w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt pacjentów są nieszczelne.

 

Energooszczędna stolarka aluminiowa z serii SCHÜCO AWS pozwala poprawić klimat wnętrz, znacznie zmniejszyć koszty utrzymania tego typu obiektów, a dodatkowo oferuje bardzo ułatwioną obsługę.

Wysokie koszty eksploatacji budynków szpitalnych i klinicznych wynikają często z zastosowania starych technologii budowlanych. Nieszczelna, zimna stolarka okienna może się przyczynić do utraty 30% ciepła, którą trzeba zrekompensować intensywniejszym ogrzewaniem.

Tymczasem zaostrzające się ustawodawstwo wymusza podnoszenie efektywności energetycznej, co można zrealizować poprzez termomodernizację. Na rynku są obecnie dostępne bardzo ciepłe okna aluminiowe, które nie tylko pomogą zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku, lecz również podniosą komfort przebywania w pomieszczeniach.

Stolarka z serii SCHÜCO AWS pozwoli zatrzymać cenną energię we wnętrzach budynku i wypełnić je naturalnym, białym światłem, dzięki zwiększonej powierzchni oszklenia. Okna z tych serii można dodatkowo wyposażyć w funkcje zdalnej obsługi, szczególnie przydatne osobom mającym problem z poruszaniem się.

 

2014-02-13-1

Przekrój przez okno SCHÜCO AWS 90.SI+ (fot. SCHÜCO)

 

Energooszczędny atut

Większość kosztów utrzymania budynków użyteczności publicznej generują wydatki poniesione na oświetlenie i ogrzewanie, jednak placówki kliniczne i szpitalne to wyjątkowa kategoria. Przebywający w nich całodobowo pacjenci wymagają zapewnienia odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. W niektórych pomieszczeniach zabiegowych temperatura powinna wynosić co najmniej 25°C.

Utrzymanie komfortowego ciepła, bez ryzyka przegrzewania i nadmiernego schładzania pomieszczeń, a także zachowanie wymaganej sterylności i izolacyjności akustycznej jest możliwe dzięki zastosowaniu niektórych nowoczesnych, energooszczędnych okien aluminiowych. W oknach o głębokości zabudowy od 70 do nawet 112 mm, wykonywanych w systemach SCHÜCO AWS zastosowano szereg zabiegów podnoszących ich izolacyjność cieplną do poziomu nawet pasywnego.

Poszerzona strefa izolacyjna z piankowymi przekładkami, a także dodatkowa ochrona wrębu podszybowego sprawiają, że ramy okienne nie ulegają wychładzaniu. W obiektach o podwyższonych standardach energetycznych można zastosować np. stolarkę SCHÜCO AWS 90.SI+ o zwiększonej głębokości zabudowy do 90 mm.

Okna SCHÜCO AWS 90.SI+ z pakietem szybowym Ug=0,6 W/m2K cechują się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uw=0,8 W/m2K.

Zmagazynowane w pomieszczeniach ciepło nie wydostaje się łatwo na zewnątrz, a dzięki odpowiednio dobranym szybom wnętrza mogą być łagodnie dogrzewane promieniami słonecznymi. Dodatkowym atutem okien serii SCHÜCO AWS są eleganckie, smukłe ramy okienne o standardowej szerokości zewnętrznej wynoszącej zaledwie 117 mm. Nie zasłaniają one widoku, a przy tym pozwalają na wstawianie szyb o większej powierzchni.

Ilość światła wpadającego do pomieszczeń można zmaksymalizować, stosując np. okna blokowe SCHÜCO AWS 90 BS.SI+ SI (Super Insulation), z ukrytą ramą skrzydła o szerokości zewnętrznej 95 mm. Dzięki wąskim ramom pomieszczenia stają się jasne, co pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów, a światło dzienne wypełniające dłużej wnętrza pozwala skrócić czas pracy sztucznego oświetlenia.

 

2014-02-13-2

Szpital z ciepłymi oknami z serii SCHÜCO AWS (fot. SCHÜCO)

 

Okno na wyciągnięcie ręki

Projektowanie otoczenia przyjaznego dla użytkowników placówek medycznych obejmuje rozwiązania inteligentne, usuwające wszelkie bariery architektoniczne. Aluminiowe okna SCHÜCO AWS mogą być zaopatrzone w okucia mechatroniczne SCHÜCO TipTronic, które pozwalają na obsługę centralną i zdecentralizowaną, np. za pomocą pilota.

Okna można również zamykać i otwierać jednym naciśnięciem przycisku znajdującego się na klamce, na ścianie lub w panelu sterowania. Dla pacjentów oznacza to możliwość samodzielnego regulowania klimatu w pomieszczeniu, bez potrzeby ruszania się z miejsca. Dzięki realnemu czasowi reakcji zaryglowanie i odryglowanie okna trwa krócej niż jedną sekundę.

 

System Schüco TipTronic może być również połączony z systemem rolet zewnętrznych i czujników, dzięki którym będzie samodzielnie reagować na zbyt wysokie stężenie CO2, deszcz, wiatr czy niekorzystne warunki oświetlenia, samodzielnie dbając o komfort użytkowników budynku.

Innym rozwiązaniem, dostosowanym w szczególności do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, są nisko osadzone klamki i niskie progi drzwi balkonowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, klamka jest dostępna również w wersji zamykanej na kluczyk. Wszystkie mechanizmy okienne mogą być starannie ukryte wewnątrz profilu, a estetycznie i ergonomiczne klamki, w tym mechatroniczne TipTronic z podświetlanymi ikonkami, umożliwiają elastyczne dostosowanie funkcji okna do potrzeb pacjentów, podnosząc jednocześnie prestiż obiektu.

www.schueco.pl 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i >elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 02/2014

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik